В Овручі 30 січня відбулася зустріч місцевих жителів із представниками влади, на якій вкотре обговорювали питання повернення чорнобильських пенсій.
Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного Катерина Мороз.
За її інформацією, у будинку культури зібралися близько 400 людей.
Одна з місцевих жительок Валентина розказала, що на зустріч та ухвалення якихось рішень не покладають надій.
"Нас запрошували на зустріч стосовно виплат, адже зняли практично всі гроші. Отримували 18 тисяч гривень, а зараз лише 5 тисяч гривень, із квітня зняли більшу суму. Сьогодні не сподіваюсь почути нічого доброго, адже все залежить від верхівки влади, але ж треба послухати, може якраз якась буде приємна новина", — сказала Валентина.

Міський голова Овруча Іван Коруд зазначив, що на зустрічі представники Пенсійного фонду збиралися роз'яснювати людям інформацію про виплати, а мер — робити економічний звіт за рік.

За словами місцевого жителя Михайла, на зустрічі влада має дати якісь обіцянки щодо виплат.
"Ми інваліди Чорнобиля першої категорії. Вже трохи познімали. У нас тут ліки безоплатні інвалідам Чорнобиля вже не дають. Місцева влада не називає ніяких термінів щодо повернення повноцінних виплат. Ми сподіваємося на гірше, але чекаємо на краще", — додав Михайло.

Місцевий житель Овруча Анатолій розказав, що чекає від зустрічі правдивого звіту.
"Мені не платили ці чорнобильські пенсії, вони скасовані, тому що треба бути або ліквідатором, або інвалідом Чорнобиля. У мене ні того, ні того нема, але я прожив тут 33 роки. Ну і поняття. Тобто людям, які мають інвалідність, 2 тисячі 360 гривень виплачують, і то не всім. Раніше я отримував за рішенням суду 6 тисяч. З нового року нічого не отримую", — поділився Анатолій.

Представниця Пенсійного фонду Ірина Козаченко поінформувала, що частині людей вже повернули виплати з 1 січня і їх поступово будуть повертати тим, хто повинен їх отримувати. Вона каже, що для цього слід мати статус чорнобильця та проживати в забрудненій зоні з 1993 року.
Факт реєстрації чи зміни реєстрації місця проживання підтверджується за результатами звірення Пенсійного фонду України з єдиним демократичним реєстром. Це звірення відбувається лише за допомогою електронного обміну баз даних, тобто надсилається запит в електронному вигляді до Державної міграційної служби і так само Пенсійний фонд України отримує відповідь від Державної міграційної служби.
"Вже такий обмін у нас відбувся на початку січня, вже встановлено підвищення 10 тисячам осіб. На сьогодні знову прийшли результати взаємообміну. Ми працюємо над ними, перевіряємо. І якщо у нас підтверджується те, що людина не змінювала місце проживання після 1 січня 1993 року, таким людям теж буде встановлено підвищення з 1 січня 2025 року. Надалі також ці обміни будуть проводитись. Тобто ті, хто не потрапив у нас зараз, будуть обміни ці продовжувати", — зазначила Ірина.

За її інформацією, серед основних умов для встановлення доплати є наявність посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та не залишення місця реєстрації після 1 січня 1993 року. Якщо, наприклад, зміна в межах зон 2-ї, 3-ї зони, в межах населених пунктів, які відносяться до 2-ї чи до 3-ї зони, такі люди також мають право на встановлення цієї доплати. Четверта зона не передбачена. Мають статус, але в законі чітко передбачено, зона безумовного обов'язкового оцінення.
Місцевий житель Юрій Кирдан збентежений, адже чоловік служив у війську та регулярно виїжджав із забрудненої зони. З його слів, саме тому таким чином йому і скасували пільги.
"Якщо людина виїхала з цієї зони, але потім повернулася, вона має право на пільги. Ті, хто цей законопроєкт приймав, невже вони там не розуміють, що такої постійної ситуації не було, щоб люди постійно тут проживали. Коли в той час розформували нашу військову частину, потім ми з'їхали по всьому світу, тому що тут була чорна зона, все руйнувалося. Якщо я особисто за місяці місяців служивши в полонині, отримав військове забезпечення грошове, нам казали, що це круто в країні. Ми через це все пройшли. І ви сьогодні будете розказувати представники, влади, що сьогодні не маю права отримувати пільги, захищаючи тоді державу? Можливо, людину здоров'я змушувало виїжджати і лікуватися? Скажіть, чи було це враховано в законопроєкті?", — сказав Юрій.

Одна з ініціаторок голодування через скасування чорнобильських виплат Марина Переходова розказала, що наразі збираються підписи для звільнення заступниці міністра соціальної політики Дарії Марчак та міністра праці та соціальної політики України Оксани Жолнович, оскільки вважають їх некомпетентними в ухваленні рішень щодо виплат.


Раніше Суспільне писало, що з 2025 року на Житомирщині чорнобильські доплати непрацюючим пенсіонерам будуть нараховуватися лише тим із них, хто проживав у зоні безумовного відселення в період із 1986 до 1993 років. Таку пропозицію Кабінет Міністрів України вніс до законопроєкту "Про Державний бюджет на 2025 рік". 19 листопада 2024 року Верховна рада ухвалила цей законопроєкт.
У грудні 2024 року жителі Овруцької громади, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, розпочали акцію на знак протесту скасування на рівні уряду деяких чорнобильських доплат та пільг. Згодом до них приєдналися непрацюючі пенсіонери та люди з інвалідністю. Шестеро протестувальників оголосили безтермінове голодування. Свої вимоги жителі громади адресували представникам місцевих та центральних органів влади. Після двотижневого голодування протестувальники почали їсти.
Що відомо про ситуацію з нарахуванням чорнобильських виплат
14 жовтня 2023 року близько 50 жителів Овруцької громади разом із ініціативною групою прийшли до міського голови та голови робочої групи з чорнобильських питань Івана Коруда, аби отримати відповіді і роз'яснення щодо чорнобильських нарахувань напередодні прийняття бюджету України на 2024 рік.
9 жовтня на позачерговій сесії Коростенської міськради депутати прийняли рішення звернутися до Президента України, депутатів Верховної Ради, Кабінету міністрів та нардепа Володимира Арешонкова з тим, щоб не допустити зменшення "чорнобильських" виплат.
Близько трьох сотень жителів Овруцької громади 4 липня зібралися біля будівлі міської ради. Люди виступали проти внесення змін до Постанови Кабінету міністрів України про перегляд населених пунктів, віднесених до тієї чи іншої категорії зон радіоактивного забруднення. Такий же мітинг 3 липня проводили жителі Коростеня, які перекрили центральну вулицю міста та міжнародну трасу. Ще один мітинг у Коростені провели 22 січня 2024 року — тоді нардеп від Житомирщини Володимир Арешонков розповідав Суспільному, кому розмір доплат в бік зменшення не переглядатимуть.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp