З початку 2024 року до служби зайнятості в Житомирській області з метою пошуку роботи звернулися 1025 ветеранів війни. 200 з них були працевлаштовані.
Про це Суспільному розповіла директорка Житомирського обласного центру зайнятості Галина Корінна.
За її словами, на початок грудня 488 учасників бойових дій є клієнтами служби зайнятості.
"Ми добре розуміємо, що після повернення з війни всі наші захисники потребуватимуть допомоги. А зайнятість, тобто успішне працевлаштування і є дієвим методом реінтеграції до мирного життя (після медичної реабілітації, звісно). За час АТО і вже понад 1000 днів великої війни служба зайнятості напрацювала практичний досвід роботи з цією категорією клієнтів. З учасниками бойових дій у нас працюють окремі фахівці — це спеціалізовані кар'єрні радники, які мають психологічну освіту і використовують сучасний клієнтоорієнтований підхід в їх обслуговуванні. Ми розробили Дорожню карту для ветеранів "Як знайти роботу" з набором актуальної інформації про послуги служби зайнятості", — розповіла Галина Корінна.
Як служба зайнятості може допомогти захисникам і членам їх родин
За словами Галини Корінної, є програми надання грантів, які реалізуються в рамках урядового проєкту єРобота. Служба зайнятості супроводжує дві з них.
"За програмою "Власна справа" можна отримати мікрогрант у розмірі від 50 до 250 тисяч гривень на створення або розвиток бізнесу. Заявки на отримання гранту разом із бізнес-планом подаються через портал "Дія". Обов'язкова умова участі в програмі — це створення одного чи двох нових робочих місць протягом 6 місяців з дати отримання коштів", — пояснила Галина Корінна.
За її словами, для учасників бойових дій та ветеранів з інвалідністю внаслідок війни або ж їх подружжя впроваджена окрема грантова програма для власного підприємництва, яка передбачає надання грантів від 250 тисяч гривень до 1 мільйона гривень:
- до 250 тисяч гривень можна отримати за умови створення щонайменше одного робочого місця;
- до 500 тисяч гривень може отримати член родини учасника бойових дій за умови створення щонайменше двох робочих місць;
- до 1 мільйона гривень зможе отримати учасник бойових дій, якщо він вже був зареєстрований як ФОП принаймні рік і створить від чотирьох нових робочих місць.
Для отримання гранту необхідно здійснити чотири кроки:
- скласти чіткий бізнес-план (приклад є в "Дії". Окрім того, обласний центр зайнятості щотижня проводить онлайн-консультації щодо написання бізнес-планів, консультує також індивідуально або телефоном);
- заповнити заяву через портал "Дія";
- пройти перевірку ділової репутації в уповноваженому банку та співбесіду в регіональному центрі зайнятості;
- як надійде позитивне рішення — відкрити рахунок та почати діяти.
"На Житомирщині з початку дії програми заяви на отримання грантів подали 220 ветеранів або їхніх дружин, 75 з яких були схвалені до реалізації. Середній розмір одного гранту — близько 490 тисяч гривень. А головне, що грантери планують створити ще близько 160 нових робочих місць", — повідомила Галина Корінна.
Ще одна послуга — професійне навчання як мотивація до руху вперед.
"Ми пропонуємо учасникам бойових дій підвищення кваліфікації або здобуття нової професії, яка користується попитом на українському ринку праці. Служба зайнятості має власні сучасні центри професійно-технічної освіти. До послуг слухачів — 95 робітничих професій і майже 400 освітніх програм. Для учасників бойових дій таке навчання є безоплатним", — розповіла директорка Житомирського обласного центру зайнятості.
За її словами, якщо учасник бойових дій не зареєстрований як безробітний, але має професійно-технічну чи вищу освіту, то він може отримати ваучер для оплати навчання в інших закладах освіти.
"Ваучери видаються за затвердженим Мінекономіки переліком зі 155-ти професій та спеціальностей. Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 1 січня 2024 року — це 30 280 гривень. Якщо ж вартість навчання вища, то роботодавець чи людина доплачує різницю самостійно. Цьогоріч професійне навчання у закладах служби зайнятості проходили 27 учасників бойових дій, ще 20 скористалися можливістю отримання ваучера для навчання в інших закладах", — поінформувала Галина Корінна.
Ветерани також можуть звернутися до центрів зайнятості для отримання допомоги по безробіттю або працевлаштування.
"Розмір допомоги визначається індивідуально, але під час дії воєнного стану максимальна сума не може перевищувати розміру мінімальної зарплати, встановленої законодавством на 1 січня календарного року. З 1 січня 2024 року — це 7100 гривень, а з січня 2025 року буде 8000 гривень. На період дії воєнного стану тривалість виплати не може перевищувати 90 календарних днів. Водночас для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів", — пояснила Галина Корінна.
За її словами, у служби зайнятості є також послуга для роботодавців, які працевлаштовують учасників бойових дій. Таким роботодавцям служба зайнятості компенсує 50% фактичних витрат на оплату праці працевлаштованих людей.
"Служба зайнятості також приділяє увагу плеканню психічного здоров'я та психологічної стійкості ветеранів. Як безпосередньо у службі зайнятості, так і в медичних центрах реабілітації фахівці проводять інформаційні семінари для військовослужбовців та учасників бойових дій з метою визначення шляхів професійної адаптації їх до потреб ринку праці. А для пошуку нових сенсів і стимулів до професійної реалізації в мирному житті і психологічної стійкості організуються тренінги з розвитку навичок "Softskills" та з підтримки ментального здоров'я. Цьогоріч такими заходами охопили майже 2000 військовослужбовців і ветеранів", — розповіла Галина Корінна.
Якщо послуг служби зайнятості недостатньо для вирішення питання ветерана, залучаються громадські організації та благодійні фонди, котрі ними опікуються.
"На сьогодні служба зайнятості має угоди про співпрацю із 16-ма з них. Також на сайті Державної служби зайнятості створене "Єдине вікно послуг", де у відкритому доступі зібрана вся інформація про громадські об'єднання, які можуть допомогти учасникам бойових дій", — додала Галина Корінна.
Раніше Суспільне розповідало, що ветеран війни Валерій Татуревич став першим на Житомирщині учасником експериментального урядового проєкту з безоплатного профнавчання учасників бойових дій та людей з інвалідністю внаслідок війни.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp