У селі Тупальці Звягельського району 27 листопада відкрили картоплесховище із цехом зберігання на 10 тисяч тонн врожаю.
Про це Суспільному розповіла співвласниця фермерського господарства Олеся Точицька.
"Ми, як фермерське господарство йшли до цього 7 місяців, отримали під це фінансування за програмою "5.7.9" через державний банк "Укрексімбанк". Розпочали весною це будівництво і нарешті сьогодні відкрили таке картоплесховище", — сказала Олеся.
Співвласниця розказала детальніше про бізнес та скільки грошей витратили на будівництво такого сховища.
"Будівництво коштувало близько 90 мільйонів гривень, тобто це та сума, яку ми витратили від нуля до останнього камінчика, який ми заклали. Почали будувати з 1 травня. Взагалі житомирська філія фермерського господарства функціонує з 2006 року, проте до 2022 року, до повномасштабного вторгнення, тут була дуже маленька частина бізнесу, десь одна четвертина. Три четверті знаходились на Херсонщині, яка наразі зараз в окупації. Ми по суті релокований бізнес, але всі зусилля на сьогодні у нас на житомирській філії", — зазначила голова організації.
За її інформацією, наразі на підприємстві працюють 86 постійних працівників.
"Іноді ми добираємо працівників протягом гарячого сезону, коли треба збільшити потужності на сортування і так далі. Але загалом 86 працівників. Зараз з відкриттям цього картоплесховища і запуском нового сезону очікується, що до нас додасться ще 26 людей, які будуть працювати безпосередньо в сховищі", — сказала Олеся.
За словами голови фермерського господарства Сергія Рибалка, у камерах до травня 2025 року зберігатимуть насіннєву, столову і чипсову картоплю.
"Ми постачаємо для двох потужних компаній, які випускають чипси, для компаній, які чистять картоплю і вакуумують її. Також забезпечуємо декілька районів в Києві по дитячих садках. І дуже багато продаємо саме насіннєвої картоплі. В нас такий екстратериторіальний кластер по виробництву насіннєвої картоплі, якою користуються всі фермери України. І основний покупець нашої картоплі – це Азербайджан", – розповів Сергій.
На сьогодні там не переробляють картоплю, але це вже є в планах.
"Ми подалися на державну програму про фінансування 8 мільйонів на переробку і отримали відмову, оскільки голова нашого господарства є засновником іще у чотирьох підприємств. Це громадські організації, які взагалі на Херсонщині, з яких він вийти не може, тому що для цього треба зібрати цих людей на Херсонщині, а зараз вони в окупації. І це було формальною підставою для того, щоб дати відмову нам на придбання такої лінії на переробку. У нас в плані поставити таку лінію, знайти фінансування на неї", — розповіла Олеся.
Планується, що це буде лінія з мийки і чистки картоплі, її нарізки і вакуумації в пакети без глибокої шокової заморозки. Термін зберігання такої картоплі десь 10-12 днів.
На таку лінію для повноцінної роботи потрібно десь близько 20 мільйонів гривень.
Крім цього, Олеся Точицька додала, що на сьогодні вони розвивають процес зрошення, оскільки професійне картоплярство без цього неможливе, а кожні зрошувані гектари дають можливість отримувати врожайності плюс 10 тонн з гектара.
"Ми отримали допомогу від програми USAID Agro, які теж допомагають організаціям водокористувачів розвиватися і збільшувати такі площі, але, на жаль, ми стикаємось з такими проблемами, що наша меліоративна система, і взагалі всі меліоративні мережі, які знаходяться на Житомирщині, досі не передані із відомства Міністерства екології в Міністерство сільського господарства. Це мало відбутися ще 2,5 роки тому. Ми не знаємо, як достукатися до Міністерства екології, для того, щоб ця передача все ж таки відбулася. Оскільки, якщо ми хочемо бути ефективними на цих площах, ми маємо їх зрошувати", — додала Олеся.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp