18 листопада в Брюсселі під час ретриту від Академії Deutsche Welle 22 українські журналісти організували акцію до 1000 днів з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну. На засідання Європарламенту українські журналісти прийшли у футболках із зображенням, яке нагадує світу про війну в Україні. Авторкою цієї ілюстрації стала кореспондентка Суспільного Житомир Анна Максимова.
У мережі Linkedin Академія Deutsche Welle написала, що в рамках проєкту українським медійникам запропонували приїхати до Німеччини, обмінятися з колегами досвідом та трохи відпочити перед поверненням до роботи. Під час поїздки журналісти також мали змогу відвідати Європейський парламент та Європейську комісію у Брюсселі в Бельгії. 22 українські журналісти мали можливість поспілкуватися з президенткою Європейського парламенту Робертою Мецолою та кількома депутатами Європарламенту.
До Європарламенту українські журналісти прийшли у футболках з роздрукованим на них малюнком кореспондентки Суспільного Житомир Анни Максимової.
Анна намалювала руку, яка тримає на фоні карти світу щит із зображенням України із написом англійською "після повномасштабного вторгнення Росії в Україну". Усе зображення вкрите червоними плямами, які символізують кров великої кількості українців, які загинули в боях проти російської окупаційної армії і внаслідок обстрілів Росією території України. На полотні є ще два написи англійською: зверху — "1000 днів", знизу — "продовжуємо сподіватися". Слово "сподіватися" Анна закреслила, вписавши замість нього слово "стояти".
"За тисячу днів можна закохатися, одружитися і народити дитину. Можна вивчити мову. Можна навчитися водити, плавати, їздити на велосипеді. Можна здобути освіту. Можна зробити багато чого. Але цього вже не зможуть зробити тисячі, десятки тисяч українців, які загинули від російської агресії. Коли я малювала цю ілюстрацію, я подумала, як показати і донести європейцям одним малюнком те, що відчувають і переживають українці. Я стала розбирати статистику, рахуючи, скільки дітей та дорослих загинули. Загинули у власних будинках, у своїх ліжках, просто йдучи вулицею у справах, у кабінеті лікаря чи у магазині. І я жахнулася. За годину з'явився цей малюнок. Я дякую моїм колегам — журналістам з різних міст України, які вичитували і допомагали з написом, а головне — прийшли у Європарламент у футболках з цим малюнком та говорили з європейськими чиновниками, намагаючись донести словами все те, що відбувається зараз в Україні", — розповіла Анна.
За словами одеської журналістки Ольги Циктор із медіа "Антикорупційний вимір", акцію вони з колегами вирішили провести, щоб нагадати, що українці продовжують боротися, відстоюючи себе і свою країну.
"На жаль, на тлі різних подій, зокрема, виборів у різних країнах, різних заворушень, конфліктів, увага до України явно зменшилася. І ми хотіли б нагадати, що ми боремося, ми не здаємося і, що про нас треба пам'ятати. На рахунок акції трохи сперечалися, бо, з одного боку, ми хотіли зробити акцент на цифрі 1000 днів повномасштабної війни, а з іншого — треба пам'ятати, що війна в Україні триває з 2014 року. Це набагато більше, ніж 1000 днів, і кров та смерті це те, з чим ми живемо уже 10 років. Ми пішли в Європарламент у таких ось футболках, і це гарно спрацювало. Дизайн розробила наша колега Аня Максимова, ще одна дівчина роздрукувала принт на футболках і привезла їх. Завдяки цим футболкам ми змогли привернути увагу — люди підходили до нас і розпитували. Звісно, самих лиш футболок недостатньо, тому ми говорили в Європарламенті про Україну і ділилися власними щемкими історіями. Тепер хочемо розіграти ці футболки на аукціоні, зібрати гроші і віддати на якийсь важливий фонд, щоб від цього була ще більша користь", — сказала Ольга.
Програмний редактор Академії Deutsche Welle по Україні Кирило Савін говорить, що журналістів також треба залучати до обговорення процесів відновлення в Україні.
"По-перше, журналісти є частиною громадянського суспільства в країні, яке має стати співавтором проєкту України майбутнього. А по-друге, професійний обов'язок журналістів полягає в тому, щоб поряд з фіксацією та аналізом щоденних змін навколо продукувати нові сенси, ідеї та способи їх реалізації в інтересах громади та суспільства в цілому. Що стосується ретритів, то вони дуже важливі для журналістів, бо ментальне здоров'я та резілієнтність журналістів є визначальним фактором успішності локальних медіа, особливо під час війни. Вони дозволяють медійникам в колі колег критично подивитися на весь корпус гуманітарних знань людства з античності і до наших, обговорити виклики сьогодення, прорефлектувати події, пов'язані із війною, та переосмислити актуальні виклики людства", — розповів Кирило Савін.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp