22 жовтня 7 родин переселенців з Донеччини отримали нове житло у Звягелі — смарт-квартири обладнані побутовою технікою та меблями і мають усі необхідні зручності.
Виконавча директорка неурядової організації "Сучасний формат" Жанна Соловйова розповіла Суспільному, що цей проєкт вони реалізували за підтримки німецької організації "Humediсa" та Звягельської міської ради. Смарт-квартири облаштували в приміщенні непрацюючого медичного закладу. Два мільйони на реконструкцію виділила Звягельська міська рада, 3 мільйони — німецькі донори.
"В цілому, проєкт обійшовся в межах 5 мільйонів гривень. Квартири невеличкі, вони смарт-формату, тому ми намагалися зробити так, щоб людям було комфортно. Мешканці квартир отримають ордери, ключі. Це житло соціальне — тобто люди зможуть жити тут стільки, скільки їм буде потрібно, але не зможуть продати його. Якщо люди передумають і захочуть кудись переїхати, то сюди заселять іншу родину, яка є в списку відділу соціального захисту", — сказала Жанна Соловйова.
Зі слів заступниці Звягельського міського голови Ірини Гудзь, у черзі на житло в Звягелі перебувають 63 родини переселенців.
"Я сподіваюся, що ці родини швидше стануть частинкою Звягеля і зможуть повністю відновити своє ментальне здоров’я. Вони вже можуть заїжджати, вони вже бачили це житло, вони вже в очікуванні. І ми в очікуванні, що ці люди матимуть нарешті свій куточок", — сказала Ірина Гудзь.
Переселенка з Донеччини Ніна Гарьковська 9 місяців тому разом із сестрою Наталією евакуювалася з міста Курахове Донецької області. Нині її родина — одна із семи сімей, які отримали ключі від квартир для внутрішньо переміщених осіб у Звягелі. У новому помешканні, зі слів жінки, є все необхідне для життя.
"Нас дев’ятеро приїхало. Доньці дали в Новороманівці будинок — в неї троє малюків. Внучка з чоловіком житло знімають — у квартиру пішли. А жили ми всі в садочку, і зараз ми із сестрою так і живемо в садочку. Ось нам мають маленьку квартирку дати — одну на двох. Тут все в нас є. Ліжко для мене поставили, сестрі — диван. Є шафи, душова кабінка. Машинка стоїть, бойлер, дзеркало, кабінка, туалет", — розповіла жінка.
Ніна та її сестра Наталія кажуть, що їхні будинки в Кураховому зруйновані. У дворі Наталії — воронка від прильоту. В домі знесло дах і побиті вікна.
"Наше місто — тепер місто привидів, жодного вікна немає, всі забиті ОСБ-плитами", — говорить Ніна.
Володимир із дружиною Яною також отримав квартиру у будинку для переселенців. На евакуаційний потяг із Краматорська подружжя сідало під вибухи ракет. Жити доводилося в різних умовах — і в гаражі, і в гуртожитку, де не було практично нічого. У нинішній квартирі Володимир з Яною мають холодильник, оснащену кухню, електроплиту, обідній стіл.
"Ми виїжджали того дня, коли був останній евакуаційний потяг і коли прилетіли ракети. Я погано все пам’ятаю. Знаю, що нас забрали волонтери, і ми опинилися в Житомирі. Теперішнє наше житло дуже гарне — жодних питань немає", — сказала Яна.
Раніше Суспільне повідомляло, що у Звягелі з 1 листопада 2023 року розпочали роботи з реконструкції будівлі місцевого шкірвендиспансеру під житло для внутрішніх переселенців. В рамках проєкту сім родин переселенців мали отримати смарт-квартири площею від 22 до 30 квадратних метрів. У приміщенні була передбачена одна кімната для людей з інвалідністю, зроблена за усіма нормами та вимогами. Під час реконструкції будівлю утеплили, передбачили окрему систему каналізації, водопостачання та опалення — все з використанням енергозберігаючих технологій.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: