У Житомирській громаді 11 вересня розпочався щорічний VІІІ урбаністично-культурний фест "Майстерня міста Житомир-2024". У програмі — виставки, лекції про розвиток публічних просторів для взаємодії, воркшопи зі створення вуличних меблів, облаштування міських зелених зон та інші активності.
Про це Суспільному розповів співорганізатор заходу, керівник комунальної установи "Агенція розвитку міста" Житомирської міськради Борис Пахолюк.
За його словами, це щорічна подія, програму якої формують на підставі конкурсного відбору найкращих заявок і проєктів, які подають житомирці і які стосуються сталого розвитку міста загалом та окремих його куточків зокрема.
"Мета "Майстерні міста" — залучити якомога більше жителів, яким не байдуже до того, яким є і буде Житомир, як він оновлюється відповідно до запитів та функцій, наскільки комфортними та затишними є його зелені зони. Це такий собі комунікаційний майданчик, де всі разом — громада, бізнес, влада у різних форматах вирішують, як краще та корисніше облаштовувати міське публічне середовище. Зокрема, у цьому році ми фокусуватимемося на тематиці безпеки, підтримки інклюзії, розвитку зелених просторів, у тому числі, і в умовах змін клімату, а також сталої урбаністики" , — сказав Борис Пахолюк.
Перші активності "Майстерні міста" відбулися на Замковій горі, на подвір'ї біля будівлі магістрату. Тут просто неба розгорнули виставку архітектурної концепції розвитку скверу в історичній частині міста, а також влаштували навчальну партнерську лекцію та воркшоп на тему: "Яким має бути оновлений сквер у середмісті та як розвивати зелені простори, щоб зробити їх сучасними та водночас зберегти локальну ідентичність, — розповіла одна із менторок таких заходів Марія Грищенко.
"Ми запросили на лекцію та воркшоп студентів закладів вищої освіти та коледжів Житомира, представників громади, а також усіх охочих, щоб обговорити принципи та підходи подальшого сталого озеленення в місті. Найперше, щодо того, яким ми хочемо бачити сквер за Будинком правосуддя. У цьому куточку міста має бути комфортно усім: і людям, і флорі, і фауні. Ми розповіли учасникам, якими є наші напрацювання з цього приводу, натомість хотіли почути їхні ідеї та пропозиції. За підсумком — ми сформуємо наше спільне громадське бачення, щоб у найближчій перспективі воно трансформувалося у реальність", — сказала Марія Грищенко.
До лекції та воркшопу на Замковій горі долучився студент Поліського національного університету Роман Хілевич. За його словами, він народився і живе у Житомирі, а відтак йому не байдуже, яким буде його рідне місто.
"Я обрав, як на мене, красиву та цікаву професію: розвивати ландшафти міст. Думаю, вони мають бути наповненими чималою кількістю парків, скверів, клумб та інших зелених зон. Але поки я тільки я навчаюся. Сьогодні ми отримали доволі корисне практичне завдання — обстежити сквер в історичній частині Житомира і сформувати власне бачення, що тут потрібно змінити. Я, зокрема, звернув увагу на газон. Він вицвілий і якийсь неживий, бо не пристосований до спеки. Так от, я запропоную щось змінити у підходах до догляду за зеленими газонами. А також — встановити у парках та скверах більше контейнерів для сміття. Зокрема, вони можуть мати креативний вигляд", — сказав Роман Хілевич.
Анастасія Нікітюк — також студентка Поліського національного університету. Навчається на факультеті садово-паркового господарства. Вона розповіла, що теж є учасницею заходів "Майстерня міста".
"Особисто мені не вистачає зелених зон у місті, не вистачає простору. Я маю із чим порівняти, бо виросла серед простору та зелені. У Житомирі, як на мене, забагато міської площі зайнято для будов — замість парків, скверів та квіткових клубм. Оновлюючи сквер на Замкові горі, думаю, потрібно подумати про ярусність рослин. Красивіше було, якби високі дерева чергувалися із красивими декоративними кущами та квітами. Тут, щоправда, є декілька кущів самшитів, але вони геть не доглянуті. А ще — тут не продумані алеї для піших прогулянок", — розповіла Анастасія Нікітюк.
За словами викладачки факультету лісового господарства та екології Поліського національного університету Марини Швець, яка також долучилася до обговорення концепції оновлення скверу на Замковій горі, сучасне оформлення зелених зон у містах потребує врахування змін клімату.
"За останні навіть 20 років клімат зазнав значних змін. Житомирщина і, зокрема, місто Житомир вже не перебувають у природній зоні класичного Полісся, тепер — це зона лісостепу. Ми балансуємо між постійними контрастами: або тривалий час ідуть дощі, зливи, переповнюючи землю вологою, або занадто довго триває спека, яка зневоднює та висушує ґрунт та рослини. А відтак, забудовуючи нові парки, сквери чи оновлюючи старі і плануючи при цьому їх озеленення, потрібно подумати над асортиментом рослин. Ті, що ми обирали раніше, не годяться. Садити потрібно такі дерева, кущі та квіти, які є пристосованими до теперішніх кліматичних умов, а також враховувати інші фактори. Рослини повинні мати естетичний вигляд та виконувати певні функції — охолодження, затінок, фотосинтез. А ще — дуже важливо, щоб вони гармонійно поєднувалися між собою", — сказала Марина Швець.
Координаторка проєкту "Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ" у Житомирі Ірина Мілош розповіла, що над концепцією архітектурного оновлення скверу на Замковій горі фахівці, ментори та експерти працювали упродовж року. Зараз розробка — на фінішній прямій. Стрижневою тезою у ній є озеленення.
"Оновлення міських ландшафтів повинні мати домінуючу функцію — посилення природної домінанти озеленення та збереження цінностей природи, а також повернення історичної ідентичності, яка була стерта через багаторічний радянський підхід до планування міських просторів", — сказала Ірина Мілош.
Культурно-урбаністичний фестиваль "Майстерня міста Житомира" триватиме 10 днів. За словами співорганізатора заходу Бориса Пахолюка, окрім лекції та воркшопу на Замковій горі, передбачено ще майже 40 заходів та активностей. Через умови воєнного стану вони відбудуться на різних локаціях міста та не передбачатимуть великі нагромадження учасників. Зокрема, у місті організують воркшопи зі створення вуличних меблів за участю команди мобільного мейкерспейсу Tolocar та громадських організацій, висаджуватимуть міські луки, а також влаштують панельну дискусію на пішохідній Михайлівській із обговорення проєкту "Мрія", реалізацію якого фінансує Культурний фонд України.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube