Жителі села Трубіївка разом зі священниками реставрували місцеву церкву, яку побудували в середині ХVІІІ століття. У храмі зберігається ікона "Трьох Святих Апостолів", якій понад 300 років.
Про це Суспільному розповів дзвонар Анатолій, який два роки працює у церкві Святого Михаїла.
За його словами, церкву збудували в середині ХVIІІ століття. Її історія розпочинається з історії села Трубіївка.
"Тут дзвіниця була і справжні дзвони. Дзвіницю розвалили при Радянському Союзі. Нині у цей дзвін я дзвоню на збір. Якщо набат — то два дзвони. Якщо хтось помер, то дзвониться в три. Якщо буде перемога, то будемо дзвонити у всі дзвони", — сказав Анатолій.
Місцевий житель Олексій Дмитренко розповів, що змін церква зазнала у комуністичний період.
"За роки радянської влади, коли був ще колгосп, тут був склад мінеральних добрив, був склад зерна. Після того, як розпочалася декомунізація, звідси це все прибрали. Тут залишилися лише миші та руїни. Від віку і від того, що протікала стеля, почали затікати красиво намальовані фрески, і тому воно вже не могло зберігатися. Але завдяки місцевим умільцям, які організували громаду, зібралися коштами і зрозуміли, що спочатку церкву треба перекрити, щоб не пішла далі руйнація. І все це своїми силами за власні кошти перекрили. Перекрили металом. І таким чином ми її зберігали понад 30 років в такому стані", — розповів Олексій Дмитренко.
За його словами, всередині храму нічого не змінилося.
"Стіни церкви — дерев'яні. Дуб було розмальовано. Тут ще ніхто ні до чого не доторкався майже 300 років. Все так і збереглося. Купол дірявий місцями. Там, де він прогнив, залітають птахи і шкодять антикваріату, який всередині. Розписів ніхто не зачіпав. Вони збереглися в такому вигляді тому, що туди не дісталася рука варварів. Там, де малюнок, то не видно, що там дерев'яні бруски. Видно, що там було наклеєне полотно, і на ньому були намальовані ці картини. Тому нині є така необхідність, щоб знайшлися меценати і допомогли нам це все зберегти", — розповів Олексій Дмитренко.
Прихожанка церкви Людмила розповіла, що реставрувати церкву всередині допомагали священники, які працювали у різні роки. Місцеві жителі приносили ікони, рушники, килими.
"Хтось купив, хтось приніс, хтось вишив. У нас є і бісером вишиті іконки. Люди зносили і все робили. І був у нас настоятель Полікарп. Він і престол, і картини намалював. Все своїми руками робив, дуже багато зробив для церкви", — сказала Людмила.
Місцева жителька Раїса відвідує церкву 30 років. Вона розповіла, що в храмі зберігається ікона, якій понад 300 років. Її жителі села вважають святою.
"Ця ікона є дуже цінною і для жителів Трубіївки, і для церкви. Коли реставрували церкву, то її під підлогою дістали робітники. Вона була тьмяною, а коли її реставрували, намастили лоєм, то проявився напис — "Трьох Святих Апостолів". Це найстаріша ікона. І коли прихожани приходять, то вони обов'язково підходять до неї, моляться. Це найцінніше, що є у нас в церкві", — сказала Раїса.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: