Інтерактивна вистава та панельні дискусії з розвитку міста: на урбан-фесті у Житомирі презентуватимуть проєкт "Мрія"

Інтерактивна вистава та панельні дискусії з розвитку міста: на урбан-фесті у Житомирі презентуватимуть проєкт "Мрія"

На урбан-фесті "Майстерня міста" у Житомирі, який відбудеться у вересні, презентуватимуть творчий проєкт "Мрія" від місцевих авторів. Проєкт передбачає показ інтерактивної лялькової вистави, панельні дискусії просто неба з обговорення стратегії майбутнього розвитку міста та різноманітні тематичні майстерки. Наразі у театрі ляльок тривають репетиції вистави.

Про ідею, мету, творче наповнення та цільову аудиторію проєкту, а також про вплив театрального мистецтва на ментальне здоров'я українців після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну говорили у студії Українське радіо Житомир. Співрозмовниками кореспондентки Суспільного Наталії Кулініч були: авторка проєкту "Мрія", керівниця ГО "Головна сцена" Ніна Рябенко, режисер-постановник, актор Житомирського обласного драмтеатру імені Івана Кочерги Петро Авраменко та творець лялькових персонажів вистави, художник та директор Черняхівського будинку культури Нікіта Перцев.

Як народилася ідея проєкту "Мрія" у Житомирі та про що він

За словами його авторки Ніни Рябенко, ідея започаткувати проєкт у Житомирі щось на кшталт Гостомельської "Мрії" про відродження найбільшого літака АН-225 виникла після того, як їй випадково до рук потрапила повість української письменниці Олі Русіної "Абрикоси зацвітають уночі".

"Це — повість про хлопчика Устима, який проживає в одному із прифронтових містечок на Донеччині, який одного дня, прогулюючись зі своїм песиком Жменькою, зустрів безпілотника, який захищав небо від російських військ над його будинком. І розговорився із ним, бо у книжці безпілотник — живий персонаж. Зокрема, хлопчик розповів безпілотнику про те, що не хоче їхати з міста, в якому народився, в якому живуть його батьки, друзі, в якому він ходить до школи, навіть попри постійні російські обстріли. Він просто не хоче покидати рідний дім! Він хоче жити на своїй малій батьківщині, де зараз дуже страшно, але сподівається, що війна невдовзі завершиться, і, зрештою, потрібно буде відновлювати все зруйноване і будувати життя по-іншому", — сказала Ніна Рябенко.
Інтерактивна вистава та панельні дискусії з розвитку міста: на урбан-фесті у Житомирі презентуватимуть проєкт "Мрія"
На урбан-фесті у Житомирі презентуватимуть творчий проєкт "Мрія", Житомир, серпень 2024 року. Суспільне Житомир/Наталка Кулініч

Ця повість, каже, пройняла її до сліз, бо на той момент вона та її маленький син теж деякий час були не вдома, але кожного моменту сумували за своїм будинком у Житомирі і думали про якнайшвидше повернення та про майбутнє життя в Україні.

"Моя робота тривалий час була пов'язана із драматичним театром, і це далося взнаки. Я просто реальне життя завжди сприймаю як частину театрального дійства, як гру акторів у тій чи іншій життєвій ситуації. Тож мені на думку спала, як на мене, чудова ідея: цю повість української письменниці потрібно поставити на сцені. Це було якраз у той період, коли в Україні у зоні бойових дій і не тільки почали масово використовувати українські безпілотники, і це де-факто вплинуло на перелом у ході війни. Всі пазли склалися, і я вирішила, що вистава, яка обов’язково буде мотивуючою, має з’явитися на нашій театральній сцені у Житомирі", — розповіла авторка проєкту.

Проєкт "Мрія" у Житомирі — це заклик і нагадування про те, що потрібно гуртуватися: і дітям, і молоді, і старшому поколінню, аби разом розбудовувати кращий простір для життя у місті, в якому ти народився, в якому живеш, навчаєшся або працюєш, — сказала Ніна Рябенко.

"Житомирщина територіально розташована посередині, тобто ми і далеко від лінії фронту і водночас не дуже. Ворожі дрони і ракети, буває, залітають і до нас. Так, ми відносно мирний регіон, але сидіти, склавши руки, ми не можемо. Потрібно діяти і змінювати життя, в тому числі й таких містах як Житомир, на краще. До нас переселилися люди із прифронтових територій. Наші військові повертаються додому із фронту. Тож, нам усім має бути комфортно у нашому місті. Ми маємо вже думати, що саме варто зробити, що відновити, що перебудувати, що замінити, щоб нас усім було затишно, при цьому із максимальною користю для всіх залучити місцевий бізнес, волонтерів, всіх небайдужих людей. І робити це потрібно вже сьогодні, не відкладаючи на завтра", — сказала авторка проєкту.

Презентація вистави та її публічне обговорення заплановані у рамках урбан-фестивалю "Майстерня міста"

Презентацію лялькової вистави за мотивами повісті Олі Русіної "Абрикоси зацвітають уночі" запланували на 15 вересня — до проведення урбан-фесту у Житомирі, на якому за участі муніципальних політиків, архітекторів, підприємців мають переосмислити розвиток деяких локацій Житомира. А також — на 16 вересня.

"Ідею поставити лялькову виставу за мотивами повісті Олі Русіної "Абрикоси зацвітають уночі" ми виношували більше року. Це буде лялькова вистава із подальшим публічним обговоренням її лейтмотиву і теми. Тож, у рамках урбан-фесту ми проведемо молодіжний форум або дискусійну панель, як хочете, де всі без винятку висловлюватимуть власну думку стосовно подальшого розвитку Житомира, і не тільки", — сказала авторка проєкту Ніна Рябенко.
Інтерактивна вистава та панельні дискусії з розвитку міста: на урбан-фесті у Житомирі презентуватимуть проєкт "Мрія"
У студії Українське радіо Житомир обговорювали реалізацію творчого проєкту "Мрія", автори проєкту (справа — наліво): Ніна Рябенко, Петро Авраменко, Нікіта Перцев, Житомир, серпень 2024 року. Суспільне Житомир/Наталка Кулініч

За її словами, на вулиці Михайлівській у дні проведення урбан-фесту встановлять подіуми для панельних дискусій. Також працюватимуть майстерки із моделювання різних ситуацій із пропозиціями стратегій розвитку міста. Вже є домовленості із міським департаментом освіти, щоб залучити їхні технічні клуби. Форуми із обговорення заплановані як до показу вистави, так і після. У панельних дискусіях братимуть участь як актори, задіяні у виставі, так і глядачі. Прем'єрні покази будуть безоплатними. Безоплатно дивитимуться виставу і далі представники пільгових категорій: діти військовослужбовців, переселенці та діти із малозабезпечених сімей.

"Ця вистава — де-факто про відбудову фізично зруйнованих військами РФ міст і водночас про відродження кожного містянина як особистості після повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну та переосмислення того, що відбулося і що відбувається, про своє місце у відродженні України, про причетність кожного до єдиної української нації. Власне, ця вистава може залишитися у репертуарі театру ляльок, і згодом її можна буде показувати на будь-якому театральному фестивалі. І це стане ще одним внеском у розбудову культурних надбань Житомира", — розповіла Ніна Рябенко.

Про вплив театрального мистецтва на ментальне здоров’я

Режисер-постановник вистави, актор драматичного театру імені Івана Кочерги Петро Авраменко сказав, що у постановці лялькової вистави він бере участь уперше. Але долучився до участі у проєкті "Мрія" із задоволенням.

"Театр і взагалі мистецтво — це неоціненний інструмент спілкування із глядачем і водночас — це ефективний засіб донесення соціально важливої інформації до людей. Зокрема, у цій виставі дрон стає лялькою, і через діалог із ним ми розповідаємо багато важливих соціальних речей, у тому числі які стосуються дитячої аудиторії. Зокрема, розповідаємо, що таке міни чи інші небезпечні предмети і що може статися через необережне поводження із ними. Театр сьогодні — і як ліки чи як арт-терапія на шляху до ментального одужання. Глядач бачить у виставі своє продовження. Тож, вистава, яку ми пропонуємо, попри її трагедійність, несе в собі світлу надію на те, що все найкраще обов’язково здійсниться. Це така собі лірична драма і водночас притча для того, щоб задуматися", — сказав Петро Авраменко.

Вистава розрахована і на дітей, і на підлітків, і на дорослих

Ця вистава — власне, про мрію кожного, навіть, на перший погляд нездійсненну, — розповів творець лялькових персонажів, художник Нікіта Перцев.

"У виставі, зокрема, є текст, коли безпілотник запитує хлопчика, а що взагалі таке — мрія. І він відповідає: це те, до чого, попри все, потрібно прагнути і чого обов’язково досягати. І головне — не відступати і не зраджувати їй. Всі ляльки відповідають своєму образу. А ще — у нашій інтерактивній виставі повністю виключена російськомовна термінологія. І ще дуже важливо — вистава інтерактивна, тобто глядач під час перегляду сам стає учасником всіх подій.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок