У Житомирі почастішали звернення від тих, хто зазнав домашнього насильства: де шукати порятунку

У Житомирі почастішали звернення від тих, хто зазнав домашнього насильства: де шукати порятунку

У Житомирі за 7 місяців 2024 року до фахівців мобільної бригади соціально-психологічної допомоги людям, які постраждали від домашнього насильства чи насильства за ознакою статі, звернулися понад 800 містян. Для порівняння — у 2023 році стільки ж жителів міста із такою проблемою звернулася до спеціалістів упродовж усього року.

Про це журналістці Українського радіо Житомир Наталії Кулініч розповіла координаторка мобільної бригади, фахівець із соціальної роботи Житомирського міського центру соціальних служб міської ради Людмила Марчук.

У Житомирі почастішали звернення від тих, хто зазнав домашнього насильства: хто потерпає і куди звертатися
Спеціалісти мобільної бригади розповіли, хто потерпає від домашнього насильства у Житомирі і де шукати порятунку, Житомир, 14 серпня 2024 року. Суспільне Житомир/Наталка Кулініч

За її словами, тенденцію до зростання кількості звернень від тих, хто потерпає від проявів домашнього насильства, фахівці мобільної бригади у Житомирі спостерігають упродовж останніх трьох років.

"Кількість звернень зростає у прогресуючому порядку. Так, якщо у 2022 році, коли ми тільки сформували бригаду, про свою проблему заявляли лише 200 містян, то сьогодні за період трохи більше як за пів року ця цифра зросла вже до понад 800. Хоча насправді вона може бути і в рази більшою, адже, окрім як до спеціалістів мобільної бригади, люди також звертаються у поліцію, різні кризові центри або взагалі нікуди не звертаються, і про прояви домашнього насильства різного характеру ми можемо дізнатися від наших соціальних партнерів, зокрема, від лікарів із травмпунктів", — сказала Людмила Марчук.
У Житомирі почастішали звернення від тих, хто зазнав домашнього насильства: хто потерпає і куди звертатися
Людмила Марчук, координаторка мобільної бригади, 14 серпня 2024 року. Суспільне Житомир/Наталка Кулініч

Загалом на реагування заяв щодо проявів домашнього насильства від містян мобільна бригада виїжджає 3-4, а інколи і більше разів на добу. Це на майже кожне друге звернення. Нерідко доводиться вирушити дуже оперативно, адже, буває, надходить інформація про екстрені випадки, які стосуються загрози життя або здоров'я людей. Загалом із усіх виїздів екстрений, у середньому, кожний десятий, — розповіла психологиня мобільної бригади Юлія Савченко.

"Загалом почастішали випадки проявів домашнього насильства, які стосуються не тільки з'ясування стосунків між дружиною та чоловіком. Звертаються і літні люди, які відверто говорять про насильницькі дії з боку їхніх дорослих дітей і, навпаки, звертаються діти, які зазнають насильства від батьків у різних ситуаціях. Частіше почали звертатися окремо чоловіки, які потерпають від насильницьких дій різного характеру (психологічного, економічного або інших) від власних дружин. І сьогодні частка звернень саме від представників чоловічої статі серед інших становить 15 відсотків. На жаль, нерідко до нас звертаються містяни, які повідомляють, що їхніми кривдниками вдома є військові — діючі або демобілізовані. В усіх випадках ми намагаємося вислухати, розібратися, поговорити. А в разі потреби — надавати довготривалий психологічний супровід. Всі наші поради та консультації є анонімними та безоплатними", — сказала психологиня Юлія Савченко.
У Житомирі почастішали звернення від тих, хто зазнав домашнього насильства: хто потерпає і куди звертатися
Юлія Савченко, психологиня мобільної бригади, Житомир, 14 серпня 2024 року. Суспільне Житомир/Наталка Кулініч

За словами кейс-менеджерки Тетяни Бовсунівської, людям, які зазнали домашнього насильства, психологічну допомогу надають не тільки відразу, тобто у момент виклику мобільної бригади, а й далі.

"Таку соціальну послугу запровадили рік тому. У повноваження кейс-менеджерок входить з'ясувати всі обставини, які трапилися у сім'ї і які, можливо, призвели до стресу, що і могло спричинити агресію чи гнів, а відтак і допомогти їм впоратися із цим. Можливо, для людини, яка потерпає від стресу, актуальна правова допомога, чи, можливо, супровід до соціальних служб, скажімо, щоб відновити документи, чи супровід до лікарів абощо. Тобто іноді людину просто потрібно взяти за руку і повести до нового життя", — розповіла Тетяна Бовсунівська.
У Житомирі почастішали звернення від тих, хто зазнав домашнього насильства: хто потерпає і куди звертатися
Тетяна Бовсуновська, кейс-менеджерка ,Житомир, 14 серпня 2024 року. Суспільне Житомир/Наталка Кулініч

У багатьох випадках постраждалими від домашнього насильства є діти. І, можливо, не стільки фізичного характеру, як психологічного, адже вони могли стати просто самовидцями певних проявів агресії між батьками, — каже кейс-менеджерка. За її словами, вони теж потребують психологічної допомоги і нерідко подальшого психологічного супроводу, зокрема, із фахівцями міського центру соціальних служб та служб у справах сім'ї.

Кейс-менеджерка Анастасія Марчук сказала, що, в середньому, щомісяця до постійної бази соціально-психологічного супроводу додається 25 кейс-звернень. Деякі з них періодично закриваються як такі, що успішно вирішені. У 2024 році вони сформували 120 нових кейсів.

У Житомирі почастішали звернення від тих, хто зазнав домашнього насильства: хто потерпає і куди звертатися
Анастасія Марчук, кейс-менеджерка, Житомир, 14 серпня 2024 року. Суспільне Житомир/Наталка Кулініч

Куди звертатися, якщо потрібна допомога у разі проявів домашнього насильства:

Можна звернутися на "Гарячу лінію": 15-47 або за номером телефону: 050-527-56-87.

Можна написати у Вайбері або Telegram за номером телефону: +38068-223-20-68.

Жінкам, які зазнали домашнього насильства, можна залишити повідомлення у мобільному застосунку "Крила".

Можна прийти — у Житомирі це Прозорий офіс, кабінет 101 (майдан Польовий, 8) або у простір "Вільна" (вулиця Київська, 19/2) .

Раніше Суспільне розповідало, що однією із причин проявів домашнього насильства на Житомирщині є повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, а також про те, яке покарання передбачено за скоєння такого правопорушення.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок