15 серпня у Житомирі уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся з рідними військовополонених та безвісти зниклих. Під час зустрічі омбудсмен з прав людини розповів, як проходить обмін полоненими і чи впливає на це статус розшукуваної людини.
За його словами, офіційний статус "військовополонений" чи "особа зникла безвісти" не впливає на процес повернення.
"Перемовини відбуваються постійно. Є канали, які призводять до того, що обмін відбувається або не відбувається. В цьому році вашого рідного і близького ми як Україна подавали на російську сторону з пропозицією обміняти його. Приблизно 40% тих, кого ми повернули, мали статус "особа зникла безвісти". У нас дуже часто траплялися випадки, коли жодної інформації не було", — сказав на зустрічі з родинами військовополонених та безвісти зниклих Дмитро Лубінець.
Віра Стадченко з Радомишля третій рік шукає сина Вадима, який безвісти зник на Херсонському напрямку. Жінка розповіла Дмитру Лубінцю, що тричі здавала ДНК- тест, але тіла її сина так і не знайшли. Зі слів Віри, вона шукала сина через соціальні мережі і одна жінка вислала їй фото з полону, на якому син цієї жінки разом нібито із Вадимом.
"Це мені мама скинула, бо він був у 95 бригаді, в неї син вважається загиблим. В документах тіла до цього часу теж немає. І вона знаходить мого — на фото разом стоять діти", — говорить Віра.
Валентина Шендер розповіла, що на зустріч з Дмитром Лубінцем приїхала з Хмельниччини. 8 місяців вона шукає сина Івана Матвійчука, який зник безвісти 9 січня 2024 року поблизу Новомихайлівки Донецької області. Відтоді жодної інформації про нього немає.
"З тих пір, куди не телефонуємо — заблокували наші телефони. Ні мені, ні дочкам ніхто не допомагає. Не знаємо нічого — на якій стадії розслідування, нічого ми не знаємо", — сказала журналістам Валентина.
Зі слів Євгенії з Житомира, її син перебуває в полоні 28 місяців. Жінка чекає на його повернення.
"Син потрапив у полон, коли йому було 19 років — він солдат строкової служби. І, оскільки моє питання було про робочу групу ООН з питань насильницьких і недобровільних зникнень, це має безпосередній стосунок до сфери відповідальності уповноваженого з прав людини. Тому я поставила це питання і отримала відповідь та цілком задоволена", — говорить Євгенія.
На зустрічі представники Офісу уповноваженого Верховної Ради з прав людини зібрали всі звернення від присутніх для подальшого опрацювання.
Раніше Суспільне повідомляло, що Юрія Погодицького призначили представником уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця у Житомирській області. 31 липня Юрій Погодицький офіційно приступив до роботи, а 15 серпня його представили громадськості та ЗМІ.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: