Екоінспекція закликає жителів Житомирщини у поминальні дні використовувати екологічні альтернативи штучним квітам

Екоінспекція закликає жителів Житомирщини у поминальні дні використовувати екологічні альтернативи штучним квітам

Екоінспекція, штучні квіти
Екоінспекція закликає жителів Житомирщини відмовитися від штучних квітів. Суспільне Житомир

Державна екологічна інспекція Поліського округу закликає жителів Житомирщини у поминальні дні використовувати екологічні альтернативи штучним квітам.

Про це Суспільному розповіла начальниця відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ДЕІ Поліського округу Оксана Хаванська.

За її словами, на сьогодні не існує нормативно-правового акту, який би врегульовував використання або ж заборону використання штучних квітів.

"Утилізація відходів від штучних квітів та проведення благоустрою на кладовищах покладається на місцеві громади. Тому деякі територіальні громади вже ухвалили рішення про заборону пластикових прикрас на цвинтарях. І це вагомий крок на шляху до вирішення цієї проблеми. Також наприкінці лютого 2023 року петицію з проханням заборонити розповсюджувати штучні квіти оприлюднила мешканка міста Острог на сайті Президента України", — розповіла Оксана Хаванська.
Екоінспекція закликає жителів Житомирщини у поминальні дні використовувати екологічні альтернативи штучним квітам
Розсада живих квітів. Суспільне Житомир

Завідувачка сектору взаємодії з громадськістю та ЗМІ Держекоінспекції Поліського округу Тетяна Козлова пояснила, чим шкідливі штучні квіти.

"Квіти виготовляють із синтетичних пластмас, ниток та паперу, оброблених парафіном. Під дією сонячних променів вони можуть не тільки виділяти неприємний запах і після відвідування кладовищ може погіршитися самопочуття людей, а й стати причиною пожежі. Під час горіння такі матеріали виділяють небезпечні для здоров'я шкідливі речовини: фенол, формальдегід, оксиди азоту та сірки й діоксини. Штучні квіти не можна і засипати землею, адже термін їх розкладу до 200 років, ґрунт навколо забруднюється отруйними речовинами", — повідомила Тетяна Козлова.

Екоінспекція закликає жителів Житомирщини у поминальні дні використовувати екологічні альтернативи штучним квітам
Екоінспекція закликає жителів Житомирщини відмовитися від штучних квітів. Фото: Державна екологічна інспекція Поліського округу

За її словами, живі квіти та рослини, композиції з живої хвої, прикрашені сухими плодами, сухими квітами будуть виглядати ефектніше і ніякої шкоди довкіллю не принесуть.

"Екоінспекція вкотре закликає бути свідомими і не створювати додаткових проблем ні собі, ні оточуючим людям. Екосистема України в результаті російської агресії зазнала дуже великих збитків, тож не додаваймо своїми безвідповідальними діями їй додаткової шкоди. Вшановуючи пам'ять про померлих, думаймо про живих", — поінформувала завідувачка сектору взаємодії з громадськістю та ЗМІ Держекоінспекції Поліського округу.
Екоінспекція закликає жителів Житомирщини у поминальні дні використовувати екологічні альтернативи штучним квітам
Живі квіти на розсаду. Суспільне Житомир

Раніше Суспільне повідомляло, що проблема засмічення навколишнього середовища шкідливими як для природи, так і для людей штучними квітами не зникає. Особливої актуальності ця проблема набуває з наближенням поминальних днів.

Головний спеціаліст відділу атмосферного повітря та поводження з відходами Управління екології та природних ресурсів Житомирської ОВА Юрій Нестерчук розповів, що традиція приносити штучні квіти і вінки на кладовище з'явилася близько 25 років тому.

"До цього квіти на цвинтар приносили лише живі, а вінки лише з природних матеріалів. Популярними пластикові квіти стали через їхню яскравість та дешевшу вартість в порівнянні з живими. Проте свій яскравий колір квіти втратять вже через два-три місяці, а негативний вплив ми будемо відчувати ще дуже довго. Кожна квіточка складається з кількох деталей, які виготовляються з різних видів пластика. Він, звичайно, немаркований, а через це його неможливо розсортовувати для переробки. Захоронення штучних квітів завдає великої шкоди довкіллю. У землі термін їх перегнивання становить понад сто років. Крім того, під впливом сонячного світла та розкладання пластик виділяє токсичні речовини, забруднюючи ґрунти та ґрунтові води. При спалюванні синтетичних матеріалів, із яких виготовлені штучні букети, вінки, виділяється величезна кількість хімічних речовин та сполук, які є канцерогенними. Вони впливають на стан здоров'я людини та призводять до зниження імунітету, виникнення онкологічних захворювань".

Юрій Нестерчук радить створювати нові екологічні традиції, адже альтернатива штучним квітам є.

"Зберігаючи пам'ять про померлих, варто пам'ятати, що альтернативою штучним вінкам та квітам є живі рослини (барвінок, безсмертник, нарциси, іриси), сухоцвіти, хвоя. Потрібно пам'ятати, що після нас на цій землі мають жити наступні покоління, діти та онуки, тож відповідальність за свої рішення маємо нести саме ми", — наголосив Юрій Нестерчук.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок