"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко в Житомирі на презентації книги "Це воює вона"

"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко в Житомирі на презентації книги "Це воює вона"

Презентація, жінка, гендер, книга, ЗСУ, військовослужбовиця, Житомир
аіма. Суспільне Житомир

20 квітня в Житомирі презентували книгу про військовослужбовиць "Це воює вона". До видання увійшли історії 25 жінок з різних міст України, які стали на захист держави. Книга стала третьою із серії про українок, які досягають успіху у своїй сфері.

Про це під час презентації розповіла видавчиня Лілія Омельяненко, співзасновниця "Видавництва", яке долучилося до реалізації проєкту "Це воює вона".

Серед героїнь книги ― бойові медикині, аеророзвідниці, водійки БМП, кулеметниці, громадські діячки.

"Коли почалась війна, ми відчули що хочемо продовжити серію, щоб поговорити про жінок- військових. Це дуже вписувалось в нашу ідею, адже ці жінки нас захищають і їх дуже багато. І нам важливо зробити жінок на війні видимими. Діти мають знати про те, що жінки пліч опліч з чоловіками захищають Україну", — сказала видавчиня.

Напередодні презентації Лілія Омельяненко в розмові з журналісткою Українського радіо Житомир Наталкою Кулініч розповіла про те, як обирали героїнь і як авторки писали новели про них.

"Це досить складний і суб’єктивний вибір, через який ми мали пройти, — сказала тоді Лілія Омельяненко. — Оскільки ми говоримо про жінок, які зараз воюють, для нас дуже важливими були правдивість інформації. І всі тексти, крім про Яну Червону, яка, на жаль, загинула, засновані на особистих інтерв’ю з героїнями. З деякими героїнями досить важко було зв’язатися: хтось на нулі, з кимось немає зв’язку. Тому інколи доводилось шукати інших героїнь замість тих, про яких ми запланували писати. В цьому пошуку нам дуже допоміг "Жіночий ветеранський рух".

"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко про книгу "Це воює вона" на презентації в Житомирі
Зліва направо: видавчиня Лілія Омельяненко, модераторка Тетяна Гордієнко, авторка Анна Максимова, актриса Олександра Горбачова, Житомир, 20 квітня 2024 року. Суспільне Житомир

Однією з героїнь книги "Це воює вона" є Світлана "Атілла" Конопницька — інструкторка школи безпілотних авіаційних комплексів. Авторкою розповіді про Світлану є житомирська журналістка Анна Максимова. Новела написана від першої особи, і це чи не єдиний текст, написаний в такому стилі. Зі слів Анни Максимової, проєкт був цікавим і одночасно непростим. Складно було технічно вмістити історію військового життя героїні на одну сторінку книги. А також непросто було занурювати героїню знову в ті події, які вона переживала, сказала Анна.

"І мені було складно емоційно переживати це з нею. І водночас цікаво було показати дітям, а книжка розрахована, в першу чергу, на дітей від 9 років, що моя героїня Світлана така ж сама, як і вони. Вона так само боялася вибухів, так само переживала початок повномасштабного вторгнення. І хотілося показати її становлення, коли вона зрозуміла: хто, як не вона. Коли вона почала навчатися, почала діяти, щоб потрапити на службу до української армії", — розповіла Анна Максимова.

"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко про книгу "Це воює вона" на презентації в Житомирі
Авторка однієї з новел книги "Це воює вона" Анна Максимова, Житомир. Фото надала Анна Максимова

На презентації книги була одна з її героїнь — українська аеророзвідниця Валіко Коробкадзе. Це перша дівчина, яка в межах проєкту "На захист краси України" стала операторкою FPV-дрона. А нині вона ще й інструкторка FPV-інженерки.

Валіко розповіла, що в армії з 2019 року. Спочатку була механіком-водієм БМП, а після початку повномасштабної війни змінила фах на аеророзвідницю. Героїня книги сказала, що на початках в армії її сприйняли з певними насмішками, мовляв, ти маленька, що ти можеш. Потім ставлення змінилося.

"Загалом в країні зараз набагато краще, бо "Жіночий ветеранський рух" проробив велику роботу, і прийняли поправки до законодавства, через які жінкам відкрили понад 60 бойових посад. До цього жінки могли обіймати класичні посади кухарки, швачки, прачки. Ще вони могли бути льотчицями, але звичайні бойові піхотні посади для нас були закриті", — сказала Валіко Коробкадзе в інтерв’ю кореспондентам Суспільного.

"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко на презентації в Житомирі про книгу "Це воює вона"
Героїня однієї з новел книги "Це воює вона", військовослужбовиця Валіко Коробкадзе, Житомир, 20 квітня 2024 року. Суспільне Житомир

В презентації також брали участь авторка книги Лілія Галка, журналістка, письменниця, авторка телеграм-блогу "Книжкові історії", та Анастасія Єременко, художниця та ілюстраторка. Вони розповіли про свій досвід роботи над книгою "Це воює вона".

"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко про книгу "Це воює вона" на презентації в Житомирі
Одна з авторок книги Лілія Галка (праворуч), Анастасія Єременко, художниця та ілюстраторка (ліворуч), Житомир, 20 квітня 2024 року. Суспільне Житомир

Організувала презентацію в Житомирі громадська організація "Скриня корисних справ". Її оцільниця Оксана Давиденко, коментуючи ініціативу організації, сказала, що презентація книги це дуже хороша можливість розповісти про посестер, які воюють сьогодні. І книга це теж зброя і це частина поступу до перемоги.

"Сьогодні в українському війську понад 60 тисяч жінок, 4 тисячі з них безпосередньо працюють в зоні бойових дій. Жінки стали снайперками, управляють технічними засобами. І для нас дуже важливо підтримувати цих жінок, важливо розповідати про їхню непросту роботу. Адже фактично вони роблять це за нас і для нас", — сказала Оксана Давиденко.

"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко про книгу "Це воює вона" на презентації в Житомирі
Голова ГО "Скриня корисних справ" Оксана Давиденко, Житомир. Фото зі сторінки Оксани Давиденко/Facebook

Видавництво книги відбувалося за підтримки Національного демократичного інституту (НДІ). Старша координаторка програми "Жінки-лідерки" НДІ Марія Веселовська розповіла, що навесні 2024 року до бібліотек України, включаючи Донецьку та Луганську області, безкоштовно передали 900 книг "Це воює вона"

"За результатами нашого останнього опитування в листопаді 2023 року, 87% респонденток та респондентів погоджуються, що "жінки повинні мати такі ж можливості будувати кар’єру в армії, як і чоловіки. За результатами цього ж дослідження 67% респондентів та респонденток вважають, що участь жінок в армії посилює військовий потенціал України та сприяє її майбутній перемозі", — сказала Марія Веселовська.

Презентацію книги "Це воює вона" провели також за підтримки уряду Швеції та ГО "Інститут Креативних інновацій".

"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко про книгу "Це воює вона" на презентації в Житомирі
Відвідувачка презентації книги житомирянка Ірина Ковальчук, Житомир, 20 квітня 2024 року. Суспільне Житомир

"Важливо зробити жінок на війні видимими", ― Лілія Омельяненко про книгу "Це воює вона" на презентації в Житомирі
Учасниці та відвідувачки презентації книги "це воює вона", Житомир, 20 квітня 2024 року. Суспільне Житомир. Суспільне Житомир

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок