Законопроєкт про мобілізацію: військовий адвокат з Житомира розповів про головні зміни

Законопроєкт про мобілізацію: військовий адвокат з Житомира розповів про головні зміни

11 квітня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про мобілізацію, який вносить зміни у процедури проведення мобілізаційних заходів, військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також у систему соціального захисту військовослужбовців. Які ще відбудуться зміни як закон набере чинності Суспільному розповів військовий адвокат Сергій Дубок.

За його словами, Верховна Рада України ухвалила в цілому проєкт закону про мобілізацію. Документ набуде чинності через місяць після того, як його підпише президент Володимир Зеленський.

"Найголовніше, що після підписання законопроєкту відведено 60 днів на те, щоб військовозобов’язані з’явились до ТЦК і оновили свої дані або права на відстрочку. Це стосується чоловіків віком від 18 до 60 років. Також суттєва зміна відбудеться щодо повісток, з оповіщенням безпосередньо, розширено коло осіб, які можуть займатися оповіщенням: Національна поліція, ЦНАПи та інші державні органи, навіть підприємства, установи, організації включені в цей перелік", — інформував Сергій Дубок.

Законопрєкт про мобілізацію: військовий адвокат з Житомира розповів про головні зміни
Сергій Дубок, Житомир, 15 квітня 2024 рік. Суспільне Житомир/Марія Кравчук

Військовий адвокат розповів, що новий законопроєкт передбачає зниження вікового обмеження для військовозобов’язаних.

"Раніше відповідний вік був від 18 до 27 років, а тепер від 18 до 25 років. Фактично, вони дійсно знизили його", — сказав Сергій Дубок.

Кореспонденти Суспільного опитали житомирян про їхнє ставлення до нового законопроєкту. Житомирянин Богдан сказав, що підтримує зниження вікового порогу для військовозобов’язаних.

"Віковий поріг слід знизити, але не до 25 років, а хоча б до 20. Оскільки найбільш активний вік у чоловіків припадає на 20-25-27 років, то у нас в цьому діапазоні велика кількість людей, а на фронті їх катастрофічно не вистачає. Ті, хто зараз на службі, це переважно люди віком 40-50 років і старше, і вони вже не можуть бути ефективними бійцями", — говорить Богдан.

Законопрєкт про мобілізацію: військовий адвокат з Житомира розповів про головні зміни
Богдан, Житомир, 15 квітня 2024 рік. Суспільне Житомир/Марія Кравчук

"Треба захищати країну. Знизили віковий поріг на два роки — не призивають з 18 років, а з 25. Тобто, є час, щоб пожити, завести сім’ю і йти служити. Я сам навчаюсь в університеті, і нам пропонували навчання у військовому ВНЗ та одночасно поєднувати дві форми навчання — це нормально", — каже житомирянин В’ячеслав.

Законопрєкт про мобілізацію: військовий адвокат з Житомира розповів про головні зміни
В’ячеслав, Житомир, 15 квітня 2024 рік. Суспільне Житомир/Марія Кравчук

"Я розумію, що зараз війна і ті хлопці, які нині на передовій — втомилися. Треба відправляти туди не "м'ясо", а підготовлених людей, які вміють стріляти, мають хоча б базові знання у військовій справі. Ми не Росія, ми повинні серйозно ставитися до життя кожної людини", — сказала Ганна.

Законопрєкт про мобілізацію: військовий адвокат з Житомира розповів про головні зміни
Ганна, Житомир, 15 квітня 2024 рік. Суспільне Житомир/Марія Кравчук

Сергій Дубок розповів, що новий законопроєкт про мобілізацію не містить положення про демобілізацію військовослужбовців після 36 місяців служби.

"Пункт щодо "військовослужбовців, які вислужили 36 місяців", не був включений до положень про демобілізацію. У пресі говорили, що це обговорюється, і дійсно це було включено, але, на жаль, на останньому етапі його виключили", — розказав військовий адвокат.

За словами житомирянина Сергія, він підтримує демобілізацію для військовослужбовців.

"Я б запровадив мобілізацію для всіх, незалежно від соціального статусу. Зараз на передовій можуть бути хлопці-трактористи, тоді як інші гуляють, влаштовуючи розваги на Михайлівській. Так не має бути. Одні воюють, а інші сидять і чаюють. Повинна бути ротація: одні служать, потім їх замінюють інші. Бо один сидіти там пів року-рік не може, він може не витримати це все. Також важливо зацікавити людей фінансово", — говорить Сергій.

Законопрєкт про мобілізацію: військовий адвокат з Житомира розповів про головні зміни
Сергій, Житомир, 15 квітня 2024 рік. Суспільне Житомир/Марія Кравчук

"Виходить, що людина, яка йде служити, купує собі квиток в один кінець. Вона призивається, але коли саме зможе повернутися додому — невідомо. Війна триває вже 10 років і може продовжитися ще довгий час, можливо, навіть 20 або 30 років. Це означає, що людина практично підписує пожиттєвий контракт і багатьох це відштовхує, оскільки вони не готові радикально змінювати своє життя. Служба має мати певний термін", — сказав житомирянин Богдан.

"Ці люди вже мають досконалі військові навички та досвід утримання фронту і якщо його оголити — буде прорив. Тому треба заміняти хлопців, лише такими самими досконалими воїнами", — каже житомирянин Валерій.

Законопрєкт про мобілізацію: військовий адвокат з Житомира розповів про головні зміни
Валерій, Житомир, 15 квітня 2024 рік. Суспільне Житомир/Марія Кравчук

Військовий адвокат розповів, що в законопроєкті передбачено також вирішення низки соціальних питань.

"Тепер військовослужбовцям, які перебували в полоні надається відпустка 90 днів. Також при підписанні контракту держава надає сертифікат на суму 150 тисяч гривень для придбання транспортного засобу. На мою думку, реалізація цього ще потребує уточнень. Щодо житлових питань: отримають фінансову допомогу на перший внесок у розмірі 50%, по 100 тисяч гривень, та ще 100 тисяч гривень через рік. Це такі пільги від держави, щодо заохочення проходити службу за контрактом", — сказав Сергій Дубок.

Як раніше писало Суспільне, 25 грудня 2023 року Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби". У законопроєкті передбачається низка змін, зокрема, знизити призовний вік з 27 до 25 років, удосконалити процедуру військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Напередодні в інтерв'ю Суспільному міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що найближчими днями у Верховній раді України буде зареєстрований законопроект щодо мобілізації та служби у Силах оборони загалом.

Раніше заступник голови парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв розповів, що Верховна рада хоче змінити порядок мобілізації в Україні. Відповідний законопроєкт планують розглянути, як тільки його узгодять з військовими.

Згодом народна депутатка Соломія Бобровська вказала, що парламентарі ще не напрацювали чернетки законопроєкту щодо зміни порядку мобілізації.

19 грудня президент Володимир Зеленський поінформував, що під час обговорення питання стосовно закону про зміну порядку мобілізації військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

27 грудня Суспільне повідомляло, що новий законопроєкт про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та військової служби може запрацювати після голосування у Верховній раді та затвердження всіх правок. Військовий адвокат розповів про реєстр ухилянтів, який пропонується створити у новому законопроєкті щодо удосконалення мобілізації та військового обліку, а також про можливе скасування статусу "обмежено придатний" у новому законопроєкті про мобілізацію.

Станом на 14 лютого 2024 року законопроєкт про зміни у процесі мобілізації готували до другого читання у Верховній Раді. Серед запропонованих змін — зниження граничного віку призову, менша кількість пільг для відстрочки та демобілізація після 36 місяців служби.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок