За які суми житомирським студентам пропонують купити курсові та дипломні роботи і наскільки це законно

За які суми житомирським студентам пропонують купити курсові та дипломні роботи і наскільки це законно

Магістерська робота від 4000 гривень, курсова — від 1000, а контрольні — за 200-400 гривень. Кореспонденти Суспільного Житомир з'ясовували, скільки коштує купити дипломну роботу, чи є це законним та що роблять в житомирських університетах, аби унеможливити купівлю кваліфікаційних робіт.

На пошуковий запит "купити диплом" гугл видає кілька десятків пропозицій на спеціалізованих сайтах з написання кваліфікаційних робіт. Там пропонують написати будь-яку роботу у найкоротші терміни. Журналісти Суспільного обрали кілька варіантів з пошуку і замовили дипломні роботи – магістерську та бакалаврську.

За які суми житомирським студентам пропонують купити курсові та дипломні роботи і наскільки це законно
Скрин із сайту із замовленням написання кваліфікаційних робіт

За які суми житомирським студентам пропонують купити курсові та дипломні роботи і наскільки це законно
Скрин із сайту із замовленням написання кваліфікаційних робіт

У переписці виконавці запитали про вимоги до роботи, попросили методичні рекомендації для написання роботи і упродовж години надіслали ціну бакалаврської роботи з журналістики. Вартість — 11 тисяч гривень. Магістерський диплом з природничих наук пропонують написати за 5-7 тисяч.

За які суми житомирським студентам пропонують купити курсові та дипломні роботи і наскільки це законно
Скрин із перепискою журналістів Суспільного та організації, яка пише студентам роботи на замовлення

Чоловік на ім'я Олександр розповів кореспондентам Суспільного, що диплом магістра отримав два роки тому. Свою кваліфікаційну роботу купив за 5000 гривень.

"Якби у мене було б більше часу, то я і сам написав би цю роботу, але так як часу не вистачає, то довелося купити. Є дуже великий вибір, є багато оголошень, це вкрай поширена тема, навіть одногрупники можуть написати — є такі, які цим займаються. Серед студентів це теж досить популярний вид заробітку", — говорить Олександр.

Олександр розповів журналісту Суспільного Дмитру Поліщуку, що купував свою магістерську роботу
Олександр розповів журналісту Суспільного Дмитру Поліщуку, що купував свою магістерську роботу. Фото: Суспільне Житомир

За словами юристки Наталії Циганчук, закон не забороняє купувати чи продавати кваліфікаційні, курсові або інші роботи. У Законі України "Про освіту" або інших нормативно-правових актах немає норми про передачу чи продаж таких робіт у треті руки.

"На превеликий жаль, у нас жодної відповідальності за це немає. Тому дуже багато у нас в інтернеті і навіть біля навчальних закладів оголошень про те, що продають дипломні і курсові і навіть кандидатські роботи. Якщо буде встановлено, що викладач написав таку дипломну, а далі ще її рецензував, написав на неї відгук, то це вже питання академічної доброчесності. За це його можуть притягнути до відповідальності і навіть звільнити з посади", — каже юристка.

Юристка Наталія Циганчук
Юристка Наталія Циганчук. Фото: Дмитро Поліщук/Суспільне Житомир

У Житомирському держуніверситеті імені Івана Франка з першого курсу студентів знайомлять з принципами академічної доброчесності —проректорка університету Тетяна Боцян говорить, що це допомагає запобігати купівлі кваліфікаційних чи інших робіт.

"Сподіваюся, що немає у нас такого і не буде в подальшому. Кожен учасник освітнього процесу в університеті підписує декларацію з академічної доброчесності. Це і здобувачі — студенти, аспіранти, — і науково-педагогічні працівники", — сказала проректорка.

Проректорка ЖДУ ім. І.Франка Тетяна Боцян
Проректорка ЖДУ ім. І.Франка Тетяна Боцян. Фото: Дмитро Поліщук/Суспільне Житомир

Студентка ЖДУ Роксолана говорить, що про можливість купити будь-яку роботу знає, але свою дипломну, з її слів, писатиме сама.

"З одного боку, це дійсно велика допомога студенту, але це несправедливо щодо інших студентів. Студенти купують ці свої роботи і потім, коли видають їх нібито за свої, можуть отримати оцінку навіть вищу, ніж у тих студентів, які працюють самостійно і за своїми знаннями", — каже Роксолана.

Студентка ЖДУ Роксолана
Студентка ЖДУ Роксолана. Фото: Дмитро Поліщук/Суспільне Житомир

Ще один студент ЖДУ Артем говорить, що треба працювати самому, бо придбаний диплом не дасть ані знань, ані досвіду.

"Студент, на мою думку, все ж таки має трохи "постраждати" над дипломною роботою — попрацювати над нею, щоб отримати знання, які потім не зможе забути через об'єм проробленої роботи. Як на мене, це вкрай легкий шлях – придбати диплом. Він нічого не дає людині у плані знань та досвіду", — каже Артем.

Студент ЖДУ Артем
Студент ЖДУ Артем. Фото: Дмитро Поліщук/Суспільне Житомир

У "Житомирській політехніці" всі роботи проходять кількаетапну перевірку на плагіат. Крім того, розробляють теми, які, за словами першої проректорки університету Оксани Олійник, буде дорожче купити, аніж зробити самому.

"У нас є така практика, наприклад, на спеціальностях з програмного забезпечення, де викладач ставить завдання таким чином, що його ніхто, окрім нашого студента, не зробить, тому що це потребує занадто багато зусиль. Тому наше завдання – ми це так бачимо у плані боротьби – це ставити відповідні завдання для таких робіт. Тобто заплатити буде набагато важче, аніж зробити роботу самому", — розповіла проректорка "Житомирської політехніки".

Проректорка "Житомирської політехніки" Оксана Олійник
Проректорка "Житомирської політехніки" Оксана Олійник. Фото: Дмитро Поліщук/Суспільне Житомир

У 2021 році у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт, де пропонували доповнити статтю про академічну доброчесність Закону України "Про освіту" абзацом про передачу чи продаж академічних творів. Законопроєкт ухвалили в першому читанні у січні 2022 року.

"Недостатньо внести зміни в освітнє законодавство, тут треба поміняти ще адміністративне законодавство, аби це було не просто визначено як порушення в межах університету. Бо, розумієте, якщо це в межах університету визначено, як порушення, то дії можуть вчинятися всередині університету. Якщо студент купив курсову роботу в компанії, яка працює за межами, то студента вони можуть покарати, а ось цю компанію покарати університет не може. Тут потрібна поліція, як включиться і припинить цю протиправну діяльність. Університет не може припинити рекламу, яку ви бачите в соціальних мережах, для цього потрібна поліція, яка буде визнавати, що порушення має місце", — розповіла Суспільному авторка законопроєкту про академічну доброчесність Інна Совсун.

Інна Совсун
Інна Совсун. Скрин із відеозапису Суспільного Житомир

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок