Соціальні гарантії: на які виплати мають право поранені військові та їхні родини

Соціальні гарантії: на які виплати мають право поранені військові та їхні родини

Про виплати для військових, поранених під час несення служби, а також про виплати одноразової грошової допомоги членам родин у разі загибелі військовослужбовця — на Суспільному Житомир обговорили з адвокатом Вадимом Гречківським.

На які виплати за поранення можуть розраховувати військовослужбовці під час війни?

Військовослужбовці під час поранення можуть розраховувати на три типи виплат. Перша: це є їхня заробітна плата. Тобто все, що вони отримали, перебуваючи у зоні бойових дій. Все це далі нараховується. Крім того, законодавством передбачено, що другий вид виплат це — одноразова допомога у зв'язку з пораненням, виплачується у розмірі 100 тисяч гривень. І третій вид виплат — це допомога у зв'язку із втратою працездатності. Компенсація залежить від багатьох факторів, наприклад, статус військовослужбовця. Чи він здійснює службу у ЗСУ чи в інших формуваннях або в поліції. Була проблематика, але вже в законодавстві її вирішили. Щодо територіальної оборони, що їм не могли виплатити за поранення. Однак це вже на законодавчому рівні врегульовано. Також фактор виплат залежить від поранення і від того, де військовий його отримав.

Ситуація ускладнюється зібранням документації під час поранення. З моменту госпіталізації та з моменту евакуації із зони бойових дій надається медична форма, в якій вказано обставини травм, час евакуації, хто евакуював. Військова частина також здійснює службове розслідування, де виявляє, яким чином відбулося поранення, обставини поранення, чи дійсно воно бойове. Також перевіряють, чи воно небойове. І беруть покази побратимів військовослужбовця.

Які документи потрібно зібрати військовослужбовцям?

Документи від евакуаційної групи, тобто там є певна довідка певної форми, де вказується час поранення, час евакуації та час прибуття до лікарняного закладу, куди його госпіталізують. Потім довідка про обставини бойового поранення. Це видає військова частина. Військова частина, за правилами, має її відправляти у заклад охорони здоров'я. Тобто лікарня або інший лікарняний заклад. І на підставі цих документів, а також рішення комісії ВЛК подається заява на начальника військової частини з метою отримання виплат у зв’язку з пораненнями.

Соціальні гарантії: на які виплати мають право поранені військові та їхні родини
Фото: Суспільне/Житомир

З якими проблемними питаннями за час повномасштабного вторгнення військ РФ до вас зверталися військові?

Це спори, пов'язані з ВЛК. Це спори, пов’язані з МСЕК — це комісія, яка встановлює ступінь інвалідності після отримання поранення. А також спори з військовими частинами щодо виплат за відпустки, будь-які соціальні виплати, виплати зарплат, додаткові винагороди під час бойових дій за час перебування у бойовій зоні. Тобто військовослужбовцям передбачено досить великий перелік соціальної гарантії. Це різні виплати, відпустки, лікування, додаткові стимулюючі виплати. Через те, що кількість військовослужбовців велика, а військова частина має обмежений штат, інколи бувають ситуації, що військова частина не збирає достатньої кількості документів або помиляється у своїх обрахунках щодо соціальних виплат. Тому виправляється ситуація — через звернення до адміністративного суду.

Був у мене випадок. Військовослужбовець звернувся за допомогою, бо йому не давали довідку про обставини поранення. Цю довідку видає військова частина, і вони спеціально затягували. З якихось особистих причин, суб’єктивних факторів і причин не видавали йому. Тому я був змушений звернутися до суду. Ми визнали бездіяльність керівництва військової частини, і суд зобов’язав видати цю довідку. Після цього, як довідку видали, запустився процес компенсації, виплат, і далі досить швидко всі інші інстанції зреагували — і він отримав ці виплати.

15 мільйонів гривень — виплати за загиблого військового. Як вони відбуваються та хто першочергово має їх отримати?

Так, така виплата у розмірі 15 мільйонів гривень передбачена для осіб, які є членами м сім’ї загиблого військового. Це можуть бути: батьки, дружина, діти повнолітні або неповнолітні, а також особи, які перебували на утриманні у цього військовослужбовця. Ця виплата виплачується частинами, вона розподіляється на всіх, кому законом передбачено дану виплату. Це означає, що протягом 3 років передбачено законодавством, що кожен, хто має право на цю виплату, повинен звернутися у військкомат, написати заяву, надати підтверджуючі документи, що ця особа є членом сім’ї або родичом військовослужбовця. ТЦК та СП ці документи перевіряє та направляє до Міністерства оборони України. Тому законодавством встановлено, що перша виплата здійснюється у розмірі п’ятої частини від 15 мільйонів гривень. На одноразову допомогу можна подати протягом троьох років з моменту факту смерті військовослужбовця.

Якщо військовослужбовець розлучений, або ж перебував у цивільному шлюбі, або має позашлюбних дітей — як у цій ситуації законодавство регулює ці питання? І чи регулює взагалі?

До кінця 2023 року такі питання не були врегульовані. І це була досить складна проблема. Було багато судових кейсів: щодо позашлюбних стосунків, щодо спільного проживання, щодо позашлюбних дітей. Однак наприкінці року був прийнятий законопроект, яким було внесено зміни до нормативно-правових актів і відповідно, якщо офіційної дружини у військовослужбовця немає, то можна довести факт спільного проживання. Через суд ця процедура передбачена законодавством. Тоді також вона може претендувати на частину грошей із одноразової грошової допомоги. Що стосується дітей, то позашлюбні діти також можуть претендувати на частину цих грошей.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок