Гроші на ЗСУ, оптимізація комунальної сфери і питання екології: інтерв'ю з міським головою Житомира Сергієм Сухомлином

Гроші на ЗСУ, оптимізація комунальної сфери і питання екології: інтерв'ю з міським головою Житомира Сергієм Сухомлином

285 мільйонів гривень з бюджету Житомира у 2024 році виділили для підтримки Сил оборони України. Це менше ніж у 2023 році, адже ПДФО військових забрали до держбюджету. Сергій Сухомлин у інтерв’ю журналісту Суспільного Дмитру Клименку розповів про фінансовий стан громади, про проблеми, які виникли з фінансуванням комунальних підприємств після вилучення військового ПДФО, про роботу сміттєпереробного заводу та інші аспекти життя громади.

Ми зустрілися із Сергієм Сухомлином 3 січня вранці перед прес-конференцією із розробниками перших 8 FPV дронів проєкту "Житомирський дрон".

В кінці 2023 року була бюджетна сесія і вже всі цифри відомі та зрозумілі. Перше моє питання стосується грошей, які закладені в цьому році будуть на допомогу ЗСУ. Цифра, яка стоїть в бюджеті 285 мільйонів гривень. Наскільки я розумію, це гроші не з ПДФО військових, тому що його фактично держава вилучила. Звідки ці гроші? З яких програм була перерозподілена ця сума? На які потреби вона мала йти?

Трохи в історію. До війни військове ПДФО в Житомирі складало приблизно 250 мільйонів. Якщо взяти ПДФО військових, правоохоронців воно складало 250 мільйонів. Приймаючи такі зміни до бюджету, Верховна рада тоді пообіцяла, що цей базовий рівень повернуть і все рівно містам, громадам повернуть ці гроші, але їх не повернули – це перший момент. Другий момент – я дуже добре пам’ятаю в листопаді сесію на якій ми розподіляли приблизно 200 мільйонів – це були прямі субвенції на військові частини, гроші на закупівлю дронів. Ми тоді розуміли, що військове ПДФО іде і заявки від бригад, батальйонів. Відпрацювали на цій сесії, виділили гроші. Гроші у нас зняли заднім числом – з 1 жовтня. Тут ще є один момент. Є така реверсна дотація в громадах де є надлишки бюджету. На цей рік у нас вона складає приблизно 380 мільйонів грн. Абсолютно логічно було б, якщо щомісяця ця дотація з бюджету вилучалась. В минулому році вилучалась. Якщо у нас за останній квартал військове ПДФО забрали, нам потрібно було припинити цю реверсну дотацію, але все рівно її залишили, у нас ці гроші вилучили.

Сергій Сухомлин
Фото: Суспільне Житомир

Тобто, забрали і реверсну дотацію і ПДФО військових?

Так. У нас завжди бюджет розвитку міста складав приблизно 350-400 мільйонів гривень, але це така загальна сума. З цих грошей ми покриваємо різницю в тарифах по теплокомуненерго, підтримку водоканалу, міжнародні програми спів фінансування і залишається там до війни, приблизно, 150-200 мільйонів це і ліфти, дахи, якісь ремонти, дороги і все інше. Приблизно така сума залишалася. На 2024 рік бюджет міста складає з соціальних програм – це повністю підтримка дітей та програми, які потрібно виконувати. Другий момент – фінансування освіти, туди йде левова частина бюджету. Школи садочки і позашкільна освіта. На фінансування енергоносіїв – це ті ж школи, садочки, лікарні. Залишок – це і є бюджет розвитку. Звідки у нас ці, приблизно, 300 мільйонів, які ми виділили на ЗСУ. Ми у минулому році купили військові облігації і термін їх повернення буде в квітні. Там сума 350 мільйонів гривень. 50 мільйонів ми закладаємо в резервний фонд, бо різні можуть бути ситуації. І 300 мільйонів ми виділяємо на Збройні сили України. Якщо ми добре пройдемо по дохідній частині, то будемо збільшувати допомогу ЗСУ.

Я уточню. Виходить, що сума 286 мільйонів, яка закладається на ЗСУ – це гроші, які повернуть за облігації?

Так.

Тобто, ми жодних програм не знімаємо, ні від чого не відмовляємось, а ці гроші підуть фактично в квітні?

Ніякі капітальні видатки у цьому році ми фінансувати не будемо.

Ну, крім перехідних проєктів?

У нас там по бомбосховищу декілька шкіл.

Ще є житло для переселенців, утеплення.

Ну всі ці програми, які не встигли зробити чи в цьому році чи в наступному плануються. Житло для ВПО – там кошти Європейського союзу, за співфінансування. Це будинки по проєкту Червоного Хреста.

60 мільйонів.

40 мільйонів підтверджено, 70 – можливо будуть. За умови, що ми профінансуємо, зробимо фундамент. Можливо ще 80 будинків буде. Ці програми залишаємо, ми не фінансуємо капітальний ремонт доріг – у нас немає на це коштів не сквери, стадіони та інше.

Бруківки не буде?

Бруківки не буде, так. Про це ми казали в минулому році.

Гроші на ЗСУ, оптимізація комунальної сфери і питання екології: інтерв'ю з міським головою Житомира Сергієм Сухомлином
Сергій Сухомлин та Дмитро Клименко. Фото: Суспільне Житомир

Ще одна сума, я її склав – 232 мільйони – це сума, яка 67 мільйонів не вистачає на зарплати вчителям і 160 мільйонів з гаком – різниця з тарифом теплокомуненерго і водоканал. У мене питання по освіті. У нас вперше не вистачає освітньої субвенції?

Ні, це кожного року.

Тоді чому? У нас не оптимізована освітня мережа? Ми не проходимо по освітній формулі? В чому проблема?

Вони не рахують всіх дітей, які є в нашому місті.

Тобто, це проблема в цих дітей, які навчаються із сусідніх сіл?

В тому числі. Але вони рахують на 6 чи на 7 вересня беруть дані і поки бюджет сформовано у нас і у нас на 400 чи 500 дітей сума занижена. У нас і в минулому році була така ж проблема і в позаминулому році.

Ця проблема Міністерства фінансів, Уряду? Вони спеціально занижують?

Так. Щоб зекономити. Оптимізуйте.

Раз ви кажете, що наша мережа оптимізована. Чи все ж є потреба у скорочені кількості шкіл?

Це вже наше питання. Питання депутатського корпусу і виконкому. Як ми бачимо штатний розпис по школам, фінансування. Ви нам дайте ті кошти, які ви повинні дати на дитину, а ми там самі будемо вирішувати чи скорочувати чи ні. Тому держава повинна нам віддати те, що повинна.

А був рік, коли держава віддала, що повинна?

Ні, ні разу. Ось з 2015 року у нас недостатність фінансування лишалася. Було так, що не вистачало 30 мільйонів, 60 мільйонів більше і більше.

То що будете робити? Просто дофінансуєте, а скорочення, оптимізації, якогось пошуку, щоб ввійти в ту формулу не буде?

За рахунок чого? Нам потрібно буде звільнити людей. У нас близько 200 людей звільнено у зв’язку з тим, що багато дітей знаходяться досі за кордоном.

200 людей з освіти?

Так.

Сергій Сухомлин
Фото: Суспільне Житомир

Що по різниці в тарифах? Закладають 167 мільйонів. Ця історія з різницею в тарифах продовжується? Ми ніколи не вийдемо на реальний тариф?

Тут питання до держави. Ми ж не можемо сьогодні встановлювати тарифи. Верховна рада проголосувала за мораторій на підвищення тарифів. Коли Верховна рада голосує за такі речі, по бюджетному кодексу – вона має передбачити компенсатори в бюджеті. За минулий рік підтверджена різниця в тарифах по Житомиртеплокомуненерго – 285 мільйонів гривень. Це гроші, які пройшли обласну комісію і підтверджені. І не копійки ми не отримали. На цей рік, 2024, нам навіть не обіцяють, що буде компенсація. Чітко Мінфіном було заявлено, що ми додали 4% ПДФО. В розподілі було 60, додали ще 4 – це вам на різницю в тарифах. Ці 4% для Житомирської громади – 90 мільйонів гривень.

ПДФО зменшується. Якщо у 2023 році – 2 мільярди 854 мільйони, то цього року – 1 мільярд 796 мільйонів.

Ні.

Це дані з сайту міської ради.

У минулому році було ще військове ПДФО. Це різниця у військовому ПДФО.

А чи можете ви сказати про різницю у ПДФО не військовому? Воно росло чи зменшилось?

У зв’язку з ростом мінімальної заробітної плати, з 1 січня, в бюджеті ми заклали зростання надходження ПДФО і того ж рівня без військового ПДФО, яке було в 2023 році на 14%.

Тільки зростання прожиткового мінімуму в два етапи?

Так, на 14%. Зробили прогноз, що заробітна плата зросте. І в нас ПДФО додатково буде плюс 14%, якщо брати ту ж базу оподаткування 2023 року без військового ПДФО, бо його вилучили.

А я запитую чи зросте ця база чи зменшиться? Який тренд?

Вона зменшується.

Які відсотки?

Я не можу сказати, які відсотки. Ніхто не зможе цього сказати, оскільки ні ви, ні я не знаємо плани по мобілізації. Якщо вилучити з підприємств Житомира 10 тисяч працівників чоловіків, наприклад, то не усіх зможуть замінити жінки. У зв’язку з тим, що є умови по наданню документів по обліку працівників в ТЦК, деякі підприємства намагаються не брати офіційно працівників.

Тобто, вони працюють в тіні?

А це теж зменшує ПДФО. Ніхто не знає на скільки.

Чи є в органів місцевого самоврядування механізми впливу на рівень тіньової економіки?

Ні, ми можемо приймати різні програми, мотивувати, але це не працює.

Інтерв'ю з міським головою Житомира Сергієм Сухомлином
Фото: Суспільне Житомир

Сміттєпереробний завод запрацював, чи бачите ви той ефект про який говорили перед реалізацією цього проєкту?

Поки ні.

Який відсоток переробки?

На сьогодні відсоток переробки складає 40%. Ми на минулому тижні спілкувалися, вони говорять про те, що будуть додатково встановлювати обладнання для виходу на вищий відсоток.

Тобто 60% сміття продовжують вивозити на полігон?

Так.

Якісь часові рамки вони ставлять?

Це краще у них запитати. Вони вклали гроші, на них "висять" кредити і вони розраховують, що або місто, або споживач буде платити за цю послугу – як у всьому світі.

Хіба громада і люди не платять за це?

Ми не платимо поки що. Оскільки вони не вийшли на рівень прописаний в договорі.

Вони просять міську раду, вас особисто, підняти питання оплати?

Так, ще з весни, коли вони запустилися. Якщо ми вийдемо на повну переробку, це буде 12 гривень з людини на місяць. Але ми точно цього не можемо зробити, бо люди не мають платити за те, що вони поки не роблять. Можливо, ми розробимо формулу, якщо переробили 40% - сплачувати 6 гривень. Щоб було пропорційно.

Це рішення може бути в цьому році?

Може бути.

Повну версію інтерв’ю із Сергієм Сухомлином дивіться на Youtube Суспільного Житомир.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок