285 мільйонів гривень з бюджету Житомира у 2024 році виділили для підтримки Сил оборони України. Це менше ніж у 2023 році, адже ПДФО військових забрали до держбюджету. Сергій Сухомлин у інтерв’ю журналісту Суспільного Дмитру Клименку розповів про фінансовий стан громади, про проблеми, які виникли з фінансуванням комунальних підприємств після вилучення військового ПДФО, про роботу сміттєпереробного заводу та інші аспекти життя громади.
Ми зустрілися із Сергієм Сухомлином 3 січня вранці перед прес-конференцією із розробниками перших 8 FPV дронів проєкту "Житомирський дрон".
В кінці 2023 року була бюджетна сесія і вже всі цифри відомі та зрозумілі. Перше моє питання стосується грошей, які закладені в цьому році будуть на допомогу ЗСУ. Цифра, яка стоїть в бюджеті 285 мільйонів гривень. Наскільки я розумію, це гроші не з ПДФО військових, тому що його фактично держава вилучила. Звідки ці гроші? З яких програм була перерозподілена ця сума? На які потреби вона мала йти?
Трохи в історію. До війни військове ПДФО в Житомирі складало приблизно 250 мільйонів. Якщо взяти ПДФО військових, правоохоронців воно складало 250 мільйонів. Приймаючи такі зміни до бюджету, Верховна рада тоді пообіцяла, що цей базовий рівень повернуть і все рівно містам, громадам повернуть ці гроші, але їх не повернули – це перший момент. Другий момент – я дуже добре пам’ятаю в листопаді сесію на якій ми розподіляли приблизно 200 мільйонів – це були прямі субвенції на військові частини, гроші на закупівлю дронів. Ми тоді розуміли, що військове ПДФО іде і заявки від бригад, батальйонів. Відпрацювали на цій сесії, виділили гроші. Гроші у нас зняли заднім числом – з 1 жовтня. Тут ще є один момент. Є така реверсна дотація в громадах де є надлишки бюджету. На цей рік у нас вона складає приблизно 380 мільйонів грн. Абсолютно логічно було б, якщо щомісяця ця дотація з бюджету вилучалась. В минулому році вилучалась. Якщо у нас за останній квартал військове ПДФО забрали, нам потрібно було припинити цю реверсну дотацію, але все рівно її залишили, у нас ці гроші вилучили.

Тобто, забрали і реверсну дотацію і ПДФО військових?
Так. У нас завжди бюджет розвитку міста складав приблизно 350-400 мільйонів гривень, але це така загальна сума. З цих грошей ми покриваємо різницю в тарифах по теплокомуненерго, підтримку водоканалу, міжнародні програми спів фінансування і залишається там до війни, приблизно, 150-200 мільйонів це і ліфти, дахи, якісь ремонти, дороги і все інше. Приблизно така сума залишалася. На 2024 рік бюджет міста складає з соціальних програм – це повністю підтримка дітей та програми, які потрібно виконувати. Другий момент – фінансування освіти, туди йде левова частина бюджету. Школи садочки і позашкільна освіта. На фінансування енергоносіїв – це ті ж школи, садочки, лікарні. Залишок – це і є бюджет розвитку. Звідки у нас ці, приблизно, 300 мільйонів, які ми виділили на ЗСУ. Ми у минулому році купили військові облігації і термін їх повернення буде в квітні. Там сума 350 мільйонів гривень. 50 мільйонів ми закладаємо в резервний фонд, бо різні можуть бути ситуації. І 300 мільйонів ми виділяємо на Збройні сили України. Якщо ми добре пройдемо по дохідній частині, то будемо збільшувати допомогу ЗСУ.
Я уточню. Виходить, що сума 286 мільйонів, яка закладається на ЗСУ – це гроші, які повернуть за облігації?
Так.
Тобто, ми жодних програм не знімаємо, ні від чого не відмовляємось, а ці гроші підуть фактично в квітні?
Ніякі капітальні видатки у цьому році ми фінансувати не будемо.
Ну, крім перехідних проєктів?
У нас там по бомбосховищу декілька шкіл.
Ще є житло для переселенців, утеплення.
Ну всі ці програми, які не встигли зробити чи в цьому році чи в наступному плануються. Житло для ВПО – там кошти Європейського союзу, за співфінансування. Це будинки по проєкту Червоного Хреста.
60 мільйонів.
40 мільйонів підтверджено, 70 – можливо будуть. За умови, що ми профінансуємо, зробимо фундамент. Можливо ще 80 будинків буде. Ці програми залишаємо, ми не фінансуємо капітальний ремонт доріг – у нас немає на це коштів не сквери, стадіони та інше.
Бруківки не буде?
Бруківки не буде, так. Про це ми казали в минулому році.

Ще одна сума, я її склав – 232 мільйони – це сума, яка 67 мільйонів не вистачає на зарплати вчителям і 160 мільйонів з гаком – різниця з тарифом теплокомуненерго і водоканал. У мене питання по освіті. У нас вперше не вистачає освітньої субвенції?
Ні, це кожного року.
Тоді чому? У нас не оптимізована освітня мережа? Ми не проходимо по освітній формулі? В чому проблема?
Вони не рахують всіх дітей, які є в нашому місті.
Тобто, це проблема в цих дітей, які навчаються із сусідніх сіл?
В тому числі. Але вони рахують на 6 чи на 7 вересня беруть дані і поки бюджет сформовано у нас і у нас на 400 чи 500 дітей сума занижена. У нас і в минулому році була така ж проблема і в позаминулому році.
Ця проблема Міністерства фінансів, Уряду? Вони спеціально занижують?
Так. Щоб зекономити. Оптимізуйте.
Раз ви кажете, що наша мережа оптимізована. Чи все ж є потреба у скорочені кількості шкіл?
Це вже наше питання. Питання депутатського корпусу і виконкому. Як ми бачимо штатний розпис по школам, фінансування. Ви нам дайте ті кошти, які ви повинні дати на дитину, а ми там самі будемо вирішувати чи скорочувати чи ні. Тому держава повинна нам віддати те, що повинна.
А був рік, коли держава віддала, що повинна?
Ні, ні разу. Ось з 2015 року у нас недостатність фінансування лишалася. Було так, що не вистачало 30 мільйонів, 60 мільйонів більше і більше.
То що будете робити? Просто дофінансуєте, а скорочення, оптимізації, якогось пошуку, щоб ввійти в ту формулу не буде?
За рахунок чого? Нам потрібно буде звільнити людей. У нас близько 200 людей звільнено у зв’язку з тим, що багато дітей знаходяться досі за кордоном.
200 людей з освіти?
Так.

Що по різниці в тарифах? Закладають 167 мільйонів. Ця історія з різницею в тарифах продовжується? Ми ніколи не вийдемо на реальний тариф?
Тут питання до держави. Ми ж не можемо сьогодні встановлювати тарифи. Верховна рада проголосувала за мораторій на підвищення тарифів. Коли Верховна рада голосує за такі речі, по бюджетному кодексу – вона має передбачити компенсатори в бюджеті. За минулий рік підтверджена різниця в тарифах по Житомиртеплокомуненерго – 285 мільйонів гривень. Це гроші, які пройшли обласну комісію і підтверджені. І не копійки ми не отримали. На цей рік, 2024, нам навіть не обіцяють, що буде компенсація. Чітко Мінфіном було заявлено, що ми додали 4% ПДФО. В розподілі було 60, додали ще 4 – це вам на різницю в тарифах. Ці 4% для Житомирської громади – 90 мільйонів гривень.
ПДФО зменшується. Якщо у 2023 році – 2 мільярди 854 мільйони, то цього року – 1 мільярд 796 мільйонів.
Ні.
Це дані з сайту міської ради.
У минулому році було ще військове ПДФО. Це різниця у військовому ПДФО.
А чи можете ви сказати про різницю у ПДФО не військовому? Воно росло чи зменшилось?
У зв’язку з ростом мінімальної заробітної плати, з 1 січня, в бюджеті ми заклали зростання надходження ПДФО і того ж рівня без військового ПДФО, яке було в 2023 році на 14%.
Тільки зростання прожиткового мінімуму в два етапи?
Так, на 14%. Зробили прогноз, що заробітна плата зросте. І в нас ПДФО додатково буде плюс 14%, якщо брати ту ж базу оподаткування 2023 року без військового ПДФО, бо його вилучили.
А я запитую чи зросте ця база чи зменшиться? Який тренд?
Вона зменшується.
Які відсотки?
Я не можу сказати, які відсотки. Ніхто не зможе цього сказати, оскільки ні ви, ні я не знаємо плани по мобілізації. Якщо вилучити з підприємств Житомира 10 тисяч працівників чоловіків, наприклад, то не усіх зможуть замінити жінки. У зв’язку з тим, що є умови по наданню документів по обліку працівників в ТЦК, деякі підприємства намагаються не брати офіційно працівників.
Тобто, вони працюють в тіні?
А це теж зменшує ПДФО. Ніхто не знає на скільки.
Чи є в органів місцевого самоврядування механізми впливу на рівень тіньової економіки?
Ні, ми можемо приймати різні програми, мотивувати, але це не працює.

Сміттєпереробний завод запрацював, чи бачите ви той ефект про який говорили перед реалізацією цього проєкту?
Поки ні.
Який відсоток переробки?
На сьогодні відсоток переробки складає 40%. Ми на минулому тижні спілкувалися, вони говорять про те, що будуть додатково встановлювати обладнання для виходу на вищий відсоток.
Тобто 60% сміття продовжують вивозити на полігон?
Так.
Якісь часові рамки вони ставлять?
Це краще у них запитати. Вони вклали гроші, на них "висять" кредити і вони розраховують, що або місто, або споживач буде платити за цю послугу – як у всьому світі.
Хіба громада і люди не платять за це?
Ми не платимо поки що. Оскільки вони не вийшли на рівень прописаний в договорі.
Вони просять міську раду, вас особисто, підняти питання оплати?
Так, ще з весни, коли вони запустилися. Якщо ми вийдемо на повну переробку, це буде 12 гривень з людини на місяць. Але ми точно цього не можемо зробити, бо люди не мають платити за те, що вони поки не роблять. Можливо, ми розробимо формулу, якщо переробили 40% - сплачувати 6 гривень. Щоб було пропорційно.
Це рішення може бути в цьому році?
Може бути.
Повну версію інтерв’ю із Сергієм Сухомлином дивіться на Youtube Суспільного Житомир.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: