Зоя Тітарчук-Тернова — переселенка з Херсонщини. 11 членів її родини з початку повномасштабного російського вторгнення перебували в окупації. Наважилися виїхати лише понад два тижні тому. Зоя Тітарчук-Тернова розповіла, як добиралися з окупації на Житомирщину.
"41 рік прожила у селищі Чаплинка Херсонської області, — розповідає Зоя Тітарчук-Тернова. — І через 41 рік ми змушені були звідти втікати. Добрі люди нам сказали, що моїх внуків взяли на замітку, бо вони не ходили в школу. У мене донька раніше виступала, грала на бандурі, займала багато призових місць. А коли нам запропонували 9 травня 2022 року виступити, то ми категорично відмовилися і потрапили одразу на замітку. В серпні мені сказали, що ми стоїмо під великим питанням, аж до того, що дітей можуть забрати".
Зої з родиною довелося виїжджати через Росію. Для цього вигадали легенду, що їдуть в гості до родичів.
"Ми їхали аж через Бєлгород, — каже Зоя Тітарчук-Тернова. — Коли ми їхали по Росії, то у нас була легенда, що ми їдемо до родичів. У мене в Бєлгороді живе одногрупниця, то я казала, що їду до неї подивитися Бєлгород. А тут в Україні (в тимчасово окупованій частині) у нас була легенда, що я їду документи на пенсію оформлювати, а чоловік мене супроводжує. А дочка і син їдуть оформлювати документи для вступу в школу дітей".
Зоя каже, що дорога з окупації була важкою. Коли опинилися на підконтрольній Україні території, то щастю не було меж, каже Зоя Тітарчук-Тернова.
"Коли перетинали кордон, то мене російський військовий на останній точці запитав: "Як ви дійдете два кілометра?". Переді мною була вивіска — "Україна". Я сховалася за цю вивіску, і була така надія, що вона мене врятує. Повернулася через плече і сказала: "Не дійду, то доповзу", — розповіла Зоя Тітарчук-Тернова.
Донька Зої, Вікторія, каже, що коли вирішили виїжджати з окупації, то одразу знали, що поїдуть в Житомир, бо тут живуть їхні рідні.
"Зрозуміло, що зустрічали нас не без сліз. Дуже приємно", — сказала Вікторія Зорянова.
Зараз родина мешкає в центрі для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, який створений Благодійним фондом "Карітас-Житомир" у серпні 2022 року.
"У 2022 році ми прийняли 190 внутрішньо переміщених осіб, а станом на перше вересня 2023 року — 319 переселенців. Ми надаємо їм усі послуги: юридичні, психологічні, соціальний супровід", — повідомила юристка БФ "Карітас-Житомир" Наталія Китасюк.
Діти швидко адаптувалися після переїзду в Житомир. Євген говорить, що місто йому подобається.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: