"Це був наказ військових" — міський голова Житомира Сергій Сухомлин про спуск води з річки Тетерів

"Це був наказ військових" — міський голова Житомира Сергій Сухомлин про спуск води з річки Тетерів

"Це був наказ військових" — міський голова Житомира Сергій Сухомлин про спуск води з річки Тетерів
. Інтерв'ю з Сергієм Сухомлином. Житомир, 30 травня 2022 року. Фото: Суспільне Житомир

30 травня в інтерв'ю кореспондентці Суспільного Олені Ваховській міський голова Житомира Сергій Сухомлин розповів про те, чому насправді спустили воду з річки Тетерів, як це допомогло зруйнувати переправу російських військових та чи загрожує тепер житомирянам погодинне подання води.

Четвертого березня російські війська завдали артобстрілу по житомирському ліцею №25 і розбомбили його. Тоді ж спустили воду з річки Тетерів – мова йшла про те, що є загроза підриву греблі, і через це спустили воду. А ще згодом ви сказали, що це було зроблено на прохання Міноборони. Чому так вийшло?

У нинішній час не вся інформація є такою, яку я можу доводити до ЗМІ. Всі ми добре пам’ятаємо, що під Іванковом на той час була велика переправа, через яку перекидали під Київ російські війська. І тоді потрібно було спустити воду. Було спущено приблизно сім мільйонів кубів води для того, щоб біля Іванкова розірвати цю переправу і затопити техніку ворога. Що і було зроблено нашим водоканалом. Зрозуміло, що про це тоді не знав ніхто. Навіть директор водоканалу не знав, для чого спускається вода. Операція пройшла успішно, понтонна переправа була зірвана, біля десяти одиниць техніки затоплено та, фактично, угруповання були розірвані і вони вже не могли на такій широкій воді наводити нову переправу. Саме це прискорило відхід військ РФ з-під Києва. Це не пов’язано з нашим 25-м ліцеєм, але так просто співпало а часі. Тому іноді водоканал та інші комунальні підприємства також брали та беруть участь у цій війні.

"Це був наказ військових" — міський голова Житомира Сергій Сухомлин про спуск води з річки Тетерів
Житомир, 30 травня 2022 року. Фото: Суспільне Житомир

Проєкт очистки русла річки Тетерів був розроблений біля двох років тому, його вартість орієнтовно – 25 мільйонів гривень.

Орієнтовно, бо два року тому це було 19 мільйонів. Але, якщо брати до уваги кофіцієнт інфляції та зробити нову експертизу, то зараз це коштувало б приблизно 25 мільйонів.

Але на брифінгу ви говорили, що тепер очистити річку буде дешевше. Якою ж буде ця сума тепер?

Я не можу сказати остаточно, якою буде ця сума, але прогнозую, що вона буде приблизно в 10 разів менша, ніж по проєкту. Якщо так вже сталося, що у нас була можливість спустити воду, то зрозуміло, що очищення річки Тетерів біля міської набережної, біля парку – це дуже важливий момент для міста. І там стільки мулу – бо десятки років її не чистили, – що лишалося трохи більше метра глибини річки. Тому вода цвіла і виглядала річка "не дуже". Треба було почистити ще береги і згідно існуючого проєкту, коли у нас з’явилася така можливість, ми просто запросили компанії будівельників, в яких зараз, скажу відверто, не дуже багато роботи. На жаль, з бюджету міста ми не можемо робити капітальні видатки, тому з цими кампаніями ми, фактично, домовлялися про наступне: ми не платимо за техніку, виплачуємо людям зарплату і оплачуємо пальне. Таким чином ці роботи обійдуться десь в 10 разів дешевше, ніж планувалося за проєктом, за яким була проведена експертиза.

"Це був наказ військових" — міський голова Житомира Сергій Сухомлин про спуск води з річки Тетерів
Житомир, 30 травня 2022 року. Фото: Суспільне Житомир

А що буде, якщо зараз можна про це говорити, із різницею у сумі?

Ми не закладали поки що ці гроші в бюджет. А якщо закладали б, то це була б економія у бюджеті.

Повернутись до того, як спускали воду у Тетереві. Як відбувався цей процес?

Це робилося силами комунальних підприємств, нашим водоканалом. Ми спускали воду не тільки на одному водосховищі, ще були греблі, які ми фактично розбирали. Тоді пильна СБУ нашу бригаду фактично поклала "лицем у землю", бо думали що це диверсанти. Це все відбувалося у складний час, дуже швидко потрібно було зробити цю роботу і комунальні служби вдало з нею впоралися.

А як щодо кримінальної справи, пов’язаної з цими випадками? Чи можете розповісти нам про неї?

Так, завели кримінальну справу. Згідно постанови Кабміну капітальні витрати зараз заборонені. Можливо, у поліції думали, що ми використовуємо ці кошти як капітальні витрати, реалізовуючи цей проєкт. Перевіряють, але то нічого страшного.

Тобто це стосувалося саме дешевшої вартості проєкту?

Не знаю, я не ознайомлений (зі справою – ред.) Справу завели на компанію, що виконує ці роботи, повістки вручали екскаваторникам… я думаю розберуться і все буде добре.

Планували вивезти з Тетерева 80 тисяч кубометрів мулу. Які роботи на сьогодні зроблені та які ще будуть проводитися найближчим часом?

Частину робіт вже зробили. Але я думаю, що техніка працюватиме все літо. І ми не можемо зараз більше техніки туди поставити, бо є технологічні моменти. Фактично, там працюють екскаватори на гусеничному ходу, вони перекидають цей мул. Трохи пізніше туди залучимо навантажувачі та іншу техніку, яка буде вивозити і складувати мул. Ця робота триватиме до кінця літа.

"Це був наказ військових" — міський голова Житомира Сергій Сухомлин про спуск води з річки Тетерів
Фото: Суспільне Житомир

Чи вплине спуск води у річці на подачу води містянам?

Дійсно, така загроза була. Ми чітко рахували, що сім мільйонів кубів води – це величезний запас води. Але тоді, приймаючи таке рішення, я рахував, що нехай у місті буде вода погодинно на якийсь час, ніж ворог буде в 70 кілометрах від Житомира. Загроза для Житомира тоді була величезна. До того ж, це був наказ військових, а їх накази в такий час не обговорюються. Це точно. Слава Богу, що всю весну у нас були дощі, і зараз на водосховищі абсолютно нормальний запас води. Тому місту абсолютно не загрожує погодинна подача води. Найближчим часом – точно. Зважаючи на прогноз погоди, можна сказати, що запас води ми відновили.

Що відомо

  • 24 березня у Житомирі понад тисячу місцевих жителів виходили прибирати береги річки Тетерів у міському парку. Впродовж трьох годин житомиряни зібрали чотири вантажівки сміття.
  • 5 квітня працівники підприємства "Експлуатація штучних споруд" працювали у руслі водойми, звідки спустили воду, а також прибирали старі та аварійні дерева вздовж берегів.
  • 26 травня на брифінгу Житомирський міський голова Сергій Сухомлин сказав, що роботи з очищення дна річки Тетерів планують завершити до кінця серпня.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

На початок