10 грудня у селі Рижів Чуднівської громади вшанували пам'ять 33 місцевих жителів, котрих у 1943 році живцем спалили нацисти. Про це Суспільному розповів голова ветеранської організації Чуднівської міської ради Микола Шваб.
За його словами, село спалили за те, що його жителі допомагали партизанам.
"Село Рижів розташоване майже за 20 кілометрів від Чуднова в самісінькому лісі, де в роки війни базувалися партизанські загони. Місцеві жителі допомагали їм і за це гітлерівці спалили село. Цей злочин є жахливою трагедією не лише для маленького українського села, а й для всього народу України", – говорить Микола Шваб.
Рижів спалили на світанку 10 грудня 1943 року.
"Жителів села зігнали в будинки та хліви і підпалили їх – тоді заживо згоріли 33 людини, – каже староста Дриглівського старостинського округу Чуднівської міськради Наталія Закликівська. – Рижів перетворився на суцільне згарище. Ми дізналися про це від свідків цієї трагедії, котрі лишилися живими. Так, наприклад, Прошковська Анеля Олександрівна розповіла про смерть її братів – 17-річного Юліана та 20-річного Домініка та інших жителів села. Ми поіменно згадуємо та вшановуємо пам'ять загиблих земляків".
У 1976 році в селі Рижів встановили меморіал. Щороку 10 грудня біля нього проводять мітинг-реквієм – кладуть квіти та вшановують пам'ять загиблих хвилиною мовчання.
Історію спаленого села у короткометражці "Село Рижів – наш біль і наша трагедія" відтворили учениці 10 класу Чуднівського ліцею Анна Решетар, Юліана Данилюк та Олександра Ромашевська.
"Готуючи сценарій ролика, ми їздили в Рижів та Великокоровинецький краєзнавчий музей, де вивчали спогади очевидців цієї події, – розповідає Олександра Ромашевська. – Там ми дізналися, як вдалося врятуватися матері й сестрі місцевого жителя Павла Смульського, котрий із 17 років був у партизанах. Важко було читати спогади жительки Рижева Розаліни Войнаш, на очах котрої заживо згоріли двоє її синів та інші односельчани. Ми вважаємо, що трагедію села Рижів не можна забувати, тому й зробили ось таке невелике документальне відеонагадування про ту страшну подію".
Рижів та навколишні села звільнили від нацистів 4 січня 1944 року. Вцілілі люди поступово почали повертатися до села. Спочатку жили у землянках, а потім будували будинки. Наразі в Рижеві проживає біля ста людей.
Читайте також
- На Житомирщині учні презентували власні короткометражки про Другу світову війну.
- Житомирські судмедексперти розповіли про причини смерті двох студентів агроколеджу.
- Пошуки зниклого подружжя на Житомирщині: рятувальники знайшли тіло чоловіка.
- На Житомирщині поліцейські вилучили у водія-учасника ДТП гранату.
- У Житомирі провели соту операцію на серці за півтора місяця.
Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber