Перейти до основного змісту
Культура і мистецтво кримських татар: в Житомирі пройде літературно-мистецький фестиваль "Відсіч.Крим"

Культура і мистецтво кримських татар: в Житомирі пройде літературно-мистецький фестиваль "Відсіч.Крим"

24 і 25 травня в Житомирі пройде міжкультурний літературно-мистецький фестиваль "Відсіч.Крим". В його рамках буде представлена музика кримських татар, кримськотатарське письмо, пісня, танець, декоративно-прикладне мистецтво. Також проведуть книжковий ярмарок та зустрічі із письменниками. 23 травня, у п'ятницю, проведуть безкоштовний показ фестивального фільму "Киснева станція".

Про ідею фестивалю, його учасників, програму і локації, в також зв'язок між Житомиром і Кримом в етері Українського радіо Житомир розповіли Ніна Рябенко, голова громадської організації "Головна сцена", яка є організатором фестивалю, і Ольга Євменчук, координаторка літературної резиденції, яка пройде в Житомирі в рамках "Відсіч.Крим". Із гостями ефіру спілкувалася журналістка Наталія Кулініч.

Пані Ніно, скажіть, чому "Відсіч.Крим", який зв'язок між Житомиром і Кримом, чому і як у вас з'явилася ідея фестивалю?

Моя відповідь однозначна: в час війни та окупації українських територій Крим це тригер, це як лакмусовий папірець, на цьому ламається дуже багато людей, які начебто одних поглядів з тобою. Коли ми боремося за виживання, то починаємо бачити, як багато є внутрішнього ворога, який за три роки війни нікуди не зник. І якщо вже "Відсіч" взяла на себе таку місію — через мистецтво, культуру боротися за ідентифікацію України, то кримські татари це одна із національностей українського народу, яка безпосередньо пов'язана з ним.

Другим, дуже важливим є те, що зараз молоде покоління, підлітки нічого не знають про Крим. Моє покоління, старші люди, ми там були, ми пам'ятаємо навіть запах повітря Криму. Але молодь вже не зрозуміє, про що ми розповідаємо. І це погано.

Тому цей фестиваль про нашу спільну пам'ять. "Відсіч.Крим" має глибоко захований зміст, який ми хочемо донести через мистецтво, культуру, літературу, музику. Фестиваль об'єднає українських та кримськотатарських авторів, митців, музикантів і молодь. Ми дуже вдячні за підтримку Українському інституту книги та управлінню культури та туризму Житомирської обласної військової адміністрації, які підтримали нашу ідею.

Чи стане фестиваль майданчиком для того, щоб більше дізнатись про кримських татар Житомирщини, чи комунікуєте ви із цією спільнотою?

Неймовірно важко було знайти цю спільноту. Але ми знайшли, запросили їх цілими родинами і сподіваємось, що відгукнуться інші, хто ще не відгукнувся. Дякую, що також відгукнулися на співпрацю представництво президента Автономної Республіки Крим в Україні, громадська організація "КримSOS", зокрема, очікуємо, що до Житомира на публічну дискусію приїде співзасновник цієї організації і заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв. Це буде реальна взаємодія творча, бо до нашого міста приїде спільнота кримських татар з усієї України.

Культура і мистецтво кримських татар: в Житомирі пройде міжкультурний літературно-мистецький фестиваль "Відсіч.Крим"
Ніна Рябенко, організаторка фестивалю "Відсіч.Крим", 21 травня 2025 року. Суспільне Житомир/Наталія Кулініч

Пані Ольго, які основні події фестивалю?

Серед головних подій фестивалю — активності передусім для молоді. Це конкурс есе "Листи до вільного Криму". Ідея провести такий конкурс у рамках фестивалю з'явилася завдяки ініціативі представництва президента Республіки Крим в Україні, коли вони в лютому оголосили ініціативу писати такі листи. Ми отримали на конкурс близько 50 заявок.

Зараз у нас уже наступний етап — запрошення на літературну резиденцію, уже надходять заявки тих, хто пізніше побачив, але хоче доєднатися до цієї літературної резиденції.

Досить цікаво, що в соцмережах ми отримували коментарі, в яких люди питали: "А що може написати молодь 9-18 років, якщо вони взагалі, можливо, не були в Криму та мало про нього чули". Це для нас ще одне підтвердження, що про Крим треба говорити з молоддю, з новими поколіннями, які вступатимуть в навчальні заклади по всьому світу і матимуть там розповідати про українських Крим та його культуру.

Найпопулярнішою виявилася номінація конкурсу "Листи у майбутнє", в ній ми отримали найбільше робіт. Є дуже такі щемливі, проникливі і відверті, пишуть, що я там не був, але я планую обов’язково бути. Найкращі роботи ми зачитаємо на перформенсі, на нагородженні. А згодом будемо їх публікувати в себе в соціальних мережах. Переможці отримають дипломи, книги, подарунки, а також будуть запрошені до Літературної резиденції.

Хто буде спікерами літературної резиденції у Житомирі?

Звісно, будуть популярні письменники і письменниці, зокрема, Світлана Тараторіна. Вона у суботу проведе для учасників резиденції розмову про те, як писати про Крим. Також ми залучили і наших місцевих письменників та поетів, вони будуть рефлексувати, як писати емпатичний лист, як в той же час це популяризувати.

Також, оскільки ми міжкультурно-мистецький фестиваль, учасники резиденції зможуть створити певний арттвір, художній чи колажний, на тему як вони уявляють Крим або як вони рефлексують цю пам'ять про Крим.

Також у нас долучена ще одна письменниця, Валерія Пампуха. Тому буде досить зірковий склад, і, як на мене, для молоді буде цікаво взяти участь. Валерія проведе першу в Україні презентацію своєї нової книги, саме у нас на резиденції. Вона також буде працювати із молоддю, буде обмін очікуваннями, якимись знахідками, інсайтами разом з письменниками.

Ми зможемо ближче познайомитися з музикою кримських татар, взагалі поспілкуватись, буде книжковий ярмарок, будуть наші майстрині, які виставлять свою і українську етніку, і щось додадуть в своїх роботах і кримськотатарську етніку. Буде концерт виконавиць кримськотатарської пісні і танцю з Києва, які самі етнічні кримські татарки.

Ми також будемо проводити майстер-класи з кримськотатарського письма, і з пісні, і з танцю, і з декоративно-прикладного мистецтва. Тобто, на вулиці буде багато різних атракцій, фотозони, майстер-класи, виставки, ярмарок, все як на фестивалі.

Культура і мистецтво кримських татар: в Житомирі пройде літературно-мистецький фестиваль "Відсіч.Крим"
Афіша фестивалю "Відсіч.Крим", 21 травня 2025 року. Фото надала Ніна Рябенко

На яких локаціях пройде фестиваль і як на нього потрапити?

Основні локації це Житомирська обласна філармонія імені С.Ріхтера, Артпростір "Вежа" та публічний простір між ними, майданчики сусідніх кав’ярень. Зокрема, на літньому майданчику кав'ярні "Трофей" відбудеться зустріч із Світланою Тараторіною. Це буде ранкова кава на вулиці, тобто ми хотіли, щоб було максимально схоже на атмосферу Криму. Світлана розкаже про важливість кави для кримських татар, ну і взагалі розповість про свою творчість, тому що в неї багато є шанувальників в Житомирі, ми це побачили ще на книжковому форумі.

На малій сцені філармонії будуть проходити читальні, це зустрічі з авторами, і нашими, житомирськими, і запрошеними: це молоді авторки із проекту "Кримський інжир", автори антології "Вільні голоси Криму" Катерина Калитко, Світлана Тараторіна, наша Вікторія Краснопір, наш Валерій Хмелівський, Юрій Рудишин.

До речі, ми заявляли про два фестивальні дні, але в нас додався ще один день активностей у п'ятницю, 23 травня. В цей день пройде безкоштовний показ фестивального фільму "Киснева станція", з продюсерами якого ми, нарешті, зв'язалися. Соціальний кінопоказ відбудеться в кінотеатрі Івана Франка.

Також на житомирян чекають панельні дискусії, публічні читання, майстер-класи та зустрічі, які створять простір для осмислення й солідарності.

Культура і мистецтво кримських татар: в Житомирі пройде міжкультурний літературно-мистецький фестиваль "Відсіч.Крим"
Ольга Євменчук, координаторка літературної резиденції на фестивалі "Відсіч.Крим", 21 травня 2025 року. Суспільне Житомир/Наталія Кулініч

Раніше Суспільне розповідало, що камерний оркестр Житомирської обласної філармонії імені Святослава Ріхтера готується до прем’єри концерту, присвяченого Дню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 24 травня 2025 року оркестр під керівництвом Євгена Стецюка представить Кримський цикл, який поєднає різні стилі музики, а також українські та кримськотатарські мотиви.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції
На початок