Рік тому — у квітні 2024-го — у Житомирі провів свою першу репетицію дитячий міський оркестр "Rihter Kids", створений на базі однієї із музичних шкіл міста. Керівник та диригент "Rihter Kids" Євген Шестаков в етері Українського радіо Житомир розповів журналістці Наталії Кулініч про те, як оркестр відзначив свою першу річницю, як вдалося згуртувати дітей в колективі, які благодійні ініціативи реалізували, а також у скількох концертах брали участь "Rihter Kids" і де саме планують свій перший виступ за кордоном.
Яким сьогодні є оркестр, скількох дітей він об’єднав за рік?
На сьогодні в нашому колективі 35 дітей, і це дуже різнобарвний осередок: це діти з житомирських родин різних соціальних прошарків, різним культурним базисом від батьків, від родини, різної музичної підготовки. Є в нас учасники колективу, батьки яких захищають зараз нашу Україну, знаходяться безпосередньо на фронті. І спільна творча робота допомагає і їм, і нам пережити ці дуже непрості часи.

Вперше в Україні подібний оркестр був створений у Львові і його керівники казали, що не мали підтримки ні міських, ні обласних структур. У Житомирі склалося інакше?
Так, ми від самого початку маємо потужну підтримку від міської влади. Ініціатива створення цього колективу належить начальниці управління культури Ілоні Колодій. Коли шукали керівника колективу, а я маю чималий досвід в цьому плані, все одно поставив певну вимогу, що я подивлюся, попрацюємо місяць-півтора, як піде.
А які складнощі ви передбачали у цій роботі, чому сумнівались?
Справа в тому, що в кожному місті між школами існує певна конкуренція. Завжди. Тому зібрати з різних шкіл дітей — не так просто. Але у нас це вийшло і на сьогоднішній день склалася певна дитяча музична спільнота. Тобто у нас в місті є професійні музиканти, є студентське творче товариство, і от тепер — шкільне музичне товариство. Вони між собою дуже тісно спілкуються, зав’язалась дружба, навіть перші закоханості.

Чи прийшли за цей рік в оркестр діти без музичної освіти?
Коли ми робили перший, другий набір, то, в принципі, так — такі діти приходили, але все ж таки без музичної освіти досить важко грати в оркестрі. Але я, як керівник, намагаюся допомагати новачкам — уже в цьому році до нас прийшли декілька діток, які навчаються лише у другому класі музичної школи, тобто початківці, але ми намагаємося їх залучати також.
Як проходять репетиції дитячого оркестру?
Не враховуючи диригента, у нас є 7 менторів-наставників, професійних музикантів. Репетиції у нас проходять два рази на тиждень. Мені приємно, що, коли я приходжу на репетицію, діти вже самі грають, займаються. Тобто я бачу певну зацікавленість. І, звичайно, є здорова конкуренція — бути не гіршим за інших. І коли сьогодні я спілкуюсь із викладачами музичних шкіл, вони кажуть, що діти навіть в музичній школі почали працювати зовсім інакше, більше, вмотивованіше. Бо розуміють, що не просто навчаються грі на інструменті, а можуть уже зараз на ньому грати в оркестрі. А з часом — у професійному колективі. Я навіть мрію, що, можливо, через років 10 в Житомирі все ж буде організований повноцінний симфонічний оркестр, якого багато років вже немає. Ми, нагадаю, єдина область, яка не має свого симфонічного оркестру.
А ще впевнений, що через цих дітей іде виховання культури і в батьках, через батьків — в громаді, взагалі зростання культурного життя міста і області. Це наш тиловий фронт, культурний фронт. Звичайно, що не кожна дитина обере шлях професійного музиканта, але це зернятко, яке закладається сьогодні, проросте і певну частинку культури ця дитина в своєму житті залишить.


Як часто оркестр виступає і наскільки успішні ваші благодійні ініціативи?
Я зробив невеликі підрахунки і побачив, що за повний календарний рік приблизно пройшло 90 репетицій. Це 45-50 годин безперервної музики. Тобто 45-50 годин діти грали на інструментах протягом року. І це тільки те, що стосується репетицій.
За цей рік ми були учасниками п'яти концертів. Це досить велика кількість для колективу, який існує буквально рік. Два з них були сольними концертами колективу, а три — за участі інших музикантів та колективів. Більшість з цих заходів були благодійні. Напередодні нового року мене як керівника дитячого оркестру запросили і з диригентом військового оркестру, і ми передали сертифікат і певний товар нашим військовим на суму 200 тисяч гривень.
Як відзначили першу річницю колективу?
Відзначили досить банально — плідною репетицією, зіграли повністю всю програму, яку ми підготували за цей рік. Сім творів з цієї програми ми плануємо виконувати під час поїздки, яка невдовзі відбудеться в Республіку Польща — в місто Плоцьк, міто-побратим Житомира. Нас туди запросили на фестиваль, і це буде наш перший виступ у Європі.

Яким для вас є головний підсумок першого року "Rihter Kids"?
Для мене наш дитячий оркестр — це про створення спільноти, про певну дружбу між дітьми і викладачами різних мистецьких шкіл, про мотивацію дітей до творчості.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp