Свій перший солом'яний виріб Олексій Пшеничнюк зробив у 2006 році – з того часу хобі переросло у ремесло для всієї родини. Дружина майстра теж плете, а діти зі своїми роботами займають призові місця на конкурсах. Сам Олексій сплів близько тисячі виробів із соломи.
Майстер народної творчості, соломкар Олексій Пшеничнюк розповів Суспільному, що вперше побачив солом'яного дідуха в 11 років у церкві. Виріб з соломи настільки його вразив, що згодом, захопившись українськими традиціями, Олексій вирішив своїми руками зробити дідуха для дому.
"Вчителя, як такого, не було, – розповідає майстер. – Все опановували вдвох із дружиною: я робив дідуха, вона – павука. У соцмережі в однієї з майстринь побачив оздоблені плетивом дідухи, і мене це захопило. Подумав: і дідухи, і павуки, і солома – все це під рукою, чому б і не спробувати плести? Та й солома вже трохи "слухалася". В інтернеті я придбав книжку "Візьми просту соломину" – з неї ми вивчили всі схеми.Ось так воно і пішло".
Солому для своїх виробів майстер вирощує на власному обійсті, де побудував ще й склад для її зберігання. Каже, що процес виготовлення навіть елементарної солом'яної іграшки є досить тривалим – землю потрібно виорати, засіяти, зжати жнива, після чого висушити, перебрати і посортувати солому. Тільки тоді ця солома є придатною для плетіння.
"Найдовша, найміцніша солома, яка, до того ж, має гарний колір – у жита та пшениці. З ячменем я практично не працюю, бо він короткий. Інколи в дідухи беру. Найбільше я працюю з житом і пшеницею", – говорить соломкар.
Діти Олексія не тільки плетуть вдома, а ще й беруть участь у творчих конкурсах, де займають призові місця зі своїми роботами. А сам він сплів близько тисячі виробів. Улюблений – дідух, бо з нього почалася його любов до плетіння. А ще – дідух, каже, може довго стояти. За народними переказами, дівчата з часом висмикували з нього соломини, аби зробити павука.
Знання соломкар тепер передає всім охочим. У 2012 році він провів перший майстер-клас, після чого став регулярно навчати людей своєму ремеслу. Для того, аби швидко навчитися плести з соломи, потрібно правильно поставити руку, – каже Олексій і додає: якщо людина має бажання, то у неї все вийде.
Авторка: Надія Олейник
Оператор: Олександр Голобородько