Одним з головних символів Великодня є паска. У кожної господині свої рецепти випікання: одні експериментують, інші – дотримуються родинних, які передаються з покоління в покоління. Лариса Середа із Запоріжжя випікає подільську паску в сторічних родинних глиняних горщиках із Гуляйпільщини. Каже, що в них вона виходить особлива.
Які секрети приготування паски має Лариса Середа та який рецепт використовує – господиня розповіла Суспільне.

Лариса Середа рецепт паски привезла з Поділля, села Яськівці, що на Хмельниччині:
"Зі мною поділилися цим рецептом мої колеги й, звісно, я його привезла. У Запоріжжі народилася моя донька, це мій дім і ця паска стала саме запорізькою”.

Господиня пече паски в середу: відкладає всі справи, аби не відволікатися, зачиняє вікна та двері, аби не було протягів і утримувалося тепло, та ставить опару:
“Перед тим як замішати опару, ми свячену сіль сиплемо та хрестимо: “Благослови, Боже, Пречиста Мати нашу паску випікати. От тепер можна розпочинати й основну нашу роботу”.

Молоко, дріжджі, масло, яйця, цукор, сметана, олія, горілка, борошно – основні інгредієнти, які використовує Лариса. Все це змішує та поступово сипле борошно. Далі тісто місить тільки руками:
“Паску намагаюся якомога більше робити саме руками, бо руки, як антени, які передають енергетику мого роду в цей хліб. Це святий хліб, адже 40 днів великого посту людина очищає свою душу, своє тіло, щоб вкусити найкраще, найсмачніше, щоб здоров'я прибуло з цією їжею” .

Тісто "росте" всю ніч, каже Лариса:
"Моя бабуся на ніч завжди ставила тісто підходити, і я в цьому теж наслідую її".

Коли тісто виросло, Лариса змащує форми для випікання – родинні глиняні горщики, яким понад 100 років. Каже, що в них паска виходить особлива:
“Це мого чоловіка бабуся, яка приїхала із Малинівки на Гуляйпільщині, привезла з собою ось такі красиві форми. Вони мені дорогі, бо це ж рід наш".


Коли тісто готове, господиня розкладає його у форми та залишає ще киснути. Потім змащує яйцем і ставить у піч. Коли паска підрум’яниться, витягує, залишає до вистигання, змащує глазур'ю та прикрашає кольоровою присипкою та фігурками:
“Першу велику пасочку моя бабця так робила: ружу викладала – троянду, щоб все цвіло, щоб в хаті був квіт впродовж усього року. І я теж так зробила, і навіть трішечки цього року покрила молочком з цукром, щоб вона блищала” .


Рецепт великодньої випічки Лариса планує передати своїй 8-річній доньці, котра цьогоріч долучилася до сакрального процесу:
“Трішки було важко запам'ятовувати, але мама підказувала”, – каже Ольга.


Інгредієнти для паски:
- 1 л. молока;
- 100 гр. живих дріжджів
- 10 яєць;
- 4 склянки цукру;
- 200 гр. масла вершкового;
- 1 склянка сметани ( 15%);
- 1 склянка олії;
- 50 гр. горілки;
- 2,5 кг-3 кг борошна;
- 1 п. ваніліну;
- 200 гр. ізюма;
- 200 гр. цукатів.
Рецепт розрахований на 28 пасок, вагою від 300 грамів, зазначає Лариса Середа.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube