Перейти до основного змісту
"Вибило майже 100% ранніх сортів": як морози та сніг вплинули на врожай фруктів у Запоріжжі

"Вибило майже 100% ранніх сортів": як морози та сніг вплинули на врожай фруктів у Запоріжжі

Циклон холодного арктичного повітря в середині квітня пошкодив чималу частину раннього врожаю фруктів у Запоріжжі. Особливо сильно негода "вдарила" по цвіту черешні, тож агрономи прогнозують зріст вартості цих плодів на ринку. На які ще фрукти та ягоди вплинув неочікуваний мороз у квітні, дізналися кореспонденти Суспільного.

сади заморожений врожай
Цвіт фруктових дерев у одному з садових підприємств Запоріжжя. Суспільне Запоріжжя

Температура повітря знижувалася до -4°C, а для врожаю черешні критичною стає -3°C, бідкається головний агроном одного з садових підприємств Запоріжжя Андрій Стефановський:

"На різні сорти по-різному вплинули. Орієнтовно вибило майже 100% ранніх сортів. Інші сорти, наприклад "Мелітопольська чорна" та імпортна “Світ харт”, більш-менш показали непогані результати, в цілому показали свою морозостійкість. Вибило десь тільки 20%, а 80% вдалося перенести морози".
Страшно, коли заморозки у період цвітіння б’ють. Такий сильний мороз був, що дістав там, де ще черешня навіть не квітла і бутони були закриті.
Андрій Стефановськийголовний агроном садового підприємства

Найбільшої шкоди врожаю, завдає мороз саме в період утворення зав'язі:

"Під час цвіту, дерево краще переносить морози, ніж сама зав’язь. А зав'язь одразу чорніє. Пошкоджена не тільки вона, а й пестики і тичинки. Тичинки - це пилок, воно ж опиляє саму черешню. У деяких місцях 50% пилку накрилося", — зазначив агроном.

сади заморожений врожай
Пошкоджений негодою цвіт черешні. Суспільне Запоріжжя

На підконтрольній території України Запорізької області наразі 1300 га насаджень плодово-ягідних культур. Минулого року садівникам вдалося зібрати на 1 тонну більше врожаю, ніж у 2023 році — 14,7 тис. тонн. Проте цього недостатньо, щоб закрити потреби споживачів у Запорізькій області, тож частину фруктів та ягід привозили на прилавки з інших регіонів України, розповіла начальниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валентина Крамаренко:

"Запорізькі садівники передусім вирощують яблука, абрикоси, черешні, аличу, сливи, груші. Вони залишаються на внутрішньому ринку, тому що якщо брати загальнодержавний обсяг виробництва нашої продукції, то він складає 0,7% від загальнодержавного і наші потреби це не покриває".

врожай фруктів та ягід, заморозки
Начальниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валентина Крамаренко. Суспільне Запоріжжя

Посадовиця каже, що поки що зарано прогнозувати збитки, завдані негодою, і кількість цьогорічного врожаю. Втім агроном Андрій Стефановський сподівається на краще:

"Якщо така буде погода, навіть якщо у середньому візьмемо 50% — це ще нормально. Ну, буде звісно і ціна вище, але жалітися гріх. З дерева в середньому збирають 30-40 кг".

Нагадаємо, у порівнянні з минулим роком, на ринках зросла вартість овочів "борщового набору". Зокрема картопля здорожчала на 24%, буряк на 40%, а капуста та морква — приблизно на 100%. Скільки нині коштує "борщовий набір" читайте тут.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок