Річниця розгону Запорізького Євромайдану. Жоден з обвинувачених досі не поніс відповідальності

Річниця розгону Запорізького Євромайдану. Жоден з обвинувачених досі не поніс відповідальності

Річниця розгону Запорізького Євромайдану. Жоден з обвинувачених досі не поніс відповідальності
. Розгін Євромайдану в Запоріжжі, 26 січня 2014 року. Фото: golos.zp

26 січня відзначають 7-му річницю розгону Запорізького Євромайдану. У цей день 2014-го року на площі перед будівлею облдержадміністрації запоріжці виборювали європейський курс України. Цього ж дня місцева влада насильно розігнала учасників майдану.

Запорізький євромайдан сформувався навколо патріотичного кістяка, котрий утворився набагато раніше Київського, і був антикорупційним за своєю направленістю, - розповів його організатор Ігор Артюшенко. "Був у нас тоді смотрящий Анісімов, якого і підприємці, і патріоти вимагали прибрати й зупинити оту масштабну корупцію команди Януковича. Тому ще восени, це був ще жовтень, почали публічно збиратись люди, вимагали змін і, коли вже в Києві почалась риторика проєвропейська через те, що Янукович зрадив і не підписав угоду про асоціацію, вже тоді, на тлі цього антикорупційного кістяка й сформувався запорізький майдан."

Співорганізаторка запорізького Євромайдану 2014-го року Олена Єрьоменко розповідає - вона, Ірина Лєх і Таїсія Мельниченко, як представниці бізнес-асоціації, виступили тоді проти Анісімова: "Ми почали потроху об’єднувати людей і підіймати їх на протистояння проти діючої влади. Це був голова Запорізької облдержадміністрації і керівник Запорізької міської ради. Перші, хто до нас приєднався, це – євромолодь – Катя Коротченко, Юлія Новицька. Ми підтримали їх у їхньому прагненні до євроінтеграції, а вони підтримали нас."

Вранці 26-го січня люди з різними політичними поглядами – юристи, підприємці, журналісти, студенти, викладачі вишів – загалом 10 тисяч запоріжців прийшли до будівлі облдержадміністрації з метою висловити свою недовіру діючій владі.

Річниця розгону Запорізького Євромайдану. Жоден з обвинувачених досі не поніс відповідальності
Запорізький Євромайдан. Люди зібралися під стінами Запорізької ОДА. Фото: Громадське ТБ Запоріжжя

І хоча учасників запорізького спротиву насильно розігнали, люди виходили на майдан і в наступні дні, аби продемонструвати свою незламність, - підкреслив Ігор Артюшенко. "Знаєте, для мене не менш важливе саме 27-ме число. Коли все ніби було знищено, розбито, деморалізовано, постійно приходили сигнали з лікарень, а когось відвезли в райвідділки. І було чітке розуміння того, що якщо ми не вийдемо наступного дня, то все буде втрачено."

У насильницькому розгоні запорізького Майдану 26-го січня 2014-го року, зловживанні владою та організації масових заворушень звинувачується колишній керівник запорізької міліції Володимир Серба.

Річниця розгону Запорізького Євромайдану. Жоден з обвинувачених досі не поніс відповідальності

Правоохоронці тривалий час не могли вручити йому повідомлення про підозру у скоєнні злочину через те, що він втік. Звинувачувальний акт був переданий в Орджонікідзевський районний суд Запоріжжя у порядку заочного засудження. Судовий процес розтягнувся майже на 7 років.

"Дуже складна процедура заочного засудження людини. Через неявку до суду прокурорів Запорізької прокуратури справа затягнулася, і у судді Шалагіної припинилися повноваження. Тому ця справа знову пішла по колу," - пояснює Олена Яркіна, адвокатка потерпілих у справі Володимира Серби.

Рік тому справу головного обвинуваченого Володимира Серби передали до Жовтневого районного суду, де процес розпочався з нуля. І на 7-му році розслідування справа залишається на підготовчій стадії. З того часу дехто з потерпілих вже помер. Торік восени не стало одного з активних учасників запорізького майдану Анатолія Кулініча.

Олена Яркіна розповідає, що у Серби з’явився адвокат новий на платній основі. "Але через недолугість законодавства ми не зможемо без присутності обвинуваченого на суді - або очного, або в режимі відеоконференції – з’ясувати саме думку обвинуваченого Серби, хто його, насправді, адвокат."

Річниця розгону Запорізького Євромайдану. Жоден з обвинувачених досі не поніс відповідальності

Ігор Артюшенко каже, що справа добре б розслідувалась по гарячих слідах. "Місяць-два-рік вже втрачено. Потім нищаться докази, люди переходять на якісь посади, виникають, можливо, політичні домовленості, і все навмисно затягується в часі. Це стосується і подій у Києві, і подій у Запоріжжі. Тому основну провину я покладаю на тих очільників, у першу чергу, прокуратури, які зайшли одразу після революції Гідності."

Втім, адміністративну та політичну відповідальність тодішні посадовці все ж понесли. Всі вони втратили керівні посади й можливість повернутися в публічний простір Запоріжжя та України, - підкреслив Ігор Артюшенко.

На початок