Трупне донорство - чи готові до нього на Запоріжжі. Пояснює експерт

Трупне донорство - чи готові до нього на Запоріжжі. Пояснює експерт

Трупне донорство - чи готові до нього на Запоріжжі. Пояснює експерт
. УНІАН

Лише 20-25 % у всьому світі припадає на родинні трансплантації (пересадка нирки або частини печінки). Переважно ж більшість трансплантацій здійснюється від померлих донорів. Чи створені сьогодні умови для трупного донорства, чи готові лікарі та медичні установи проводити такі операції з заміни органів, Суспільному розповів Олександр Никоненко – вчений, трансплантолог, академік НАМНУ, завідувач кафедри госпітальної хірургії ЗДМУ.

З 1 січня 2020 року за Законом України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” НСЗУ виконує функцію замовника медичних послуг з трансплантації. "На сьогоднішній день повністю вирішені проблеми, пов'язані із трансплантацією. Перш за все, з використання трупних органів для трансплантації. Окрім того, вирішена проблема інформаційна. Ми повністю готові виконувати такі операції, як і Україна в цілому," - розповідає Олександр Никоненко. За його словами, якщо раніше питання фінансування не були вирішені, то зараз це змінилося і НСЗУ повністю оплачує такі операції.

Трансплантація та пандемія

З початком пандемії кількість трансплантацій суттєво зменшилася, оскільки центри не були адаптовані до нових умов роботи. "Ми також не були адаптовані. Я скажу, що ми дуже багато зробили, щоб на сьогоднішній день ми могли пацієнту гарантувати, що він не буде інфікований."

Мова йде про додаткові дослідження, відслідковування руху пацієнтів, діагностики інфекції у трупа, якщо він розглядається як потенційний донор. "Ми (трансплантологи - ред.) повинні повністю забезпечити безпеку реципієнта, який приймає орган. Станом на зараз Запорізька обласна лікарня готова для того, щоб виконувати трансплантації у нашому центрі."

Гроші є, спеціалісти є, чого не вистачає

Наразі все залежить від головних лікарів, які забезпечують донорські центри, а донорські центри на Запоріжжі постановою уряду - це 5-та міська клінічна лікарня, це 9-та міська лікарня, а також у області - це центральні районні лікарні, що мають реанімаційне відділення. Вони також повинні брати участь у програмі трупного донорства.

"База забору органів повністю профінансована, але у нас не всі лікарні забезпечені обладнанням для діагностики смерті мозку, яку проводять потенційному донору. Центр має таку апаратуру, тому вона може бути доставлена в ту лікарню, де потрібно її провести."

Щоправда, таке обладнання повинне бути у всіх реанімаційних відділеннях, оскільки, це важливо не тільки для трансплантації. Коли мозок пацієнта помирає, то можна констатувати смерть, а не продовжувати реанімаційні дії, - каже Олександр Никоненко.

У Запорізькій академії післядипломної освіти є спеціальні курси для анестезіологів, по завершенню яких вони отримують свідоцтво про те, що мають право проводити діагностику смерті мозку.

Хто такі трансплант-координатори

Після проведення діагностики смерті мозку починають працювати так звані трансплант-координатори. Вони почали працювати в Україні з лютого 2019 року. "Таких спеціалістів в Україні наразі працює більше 60-ти. У нас такі спеціалісти увійшли в кожну лікарню, де є реанімація. Інше питання, що їх все ще не включили до штатного розкладу,"- зазначає Олександр Никоненко.

Завдання цих спеціалістів - організувати діагностику смерті мозку, потім провести бесіду з родиною померлого, отримати згоду на можливий забір органів і після цього трансплант-координатор повідомляє у центр трансплантації, що є потенціальний донор та є згода. Вже тоді підключаються трансплантологи, які мають виконати забір органів.

"Трансплант-координатор - це ключова фігура, від нього багато в чому залежить ця процедура. Ось тому ми підготували таких спеціалістів у всі наші лікарні. Наразі 5-та та 9-та лікарня тільки включили таких спеціалістів до штатного розкладу, щодо лікарень в області, то вони поки ще таку процедуру не провели."

Підтримка трупного донорства серед людей

За словами Олександра Никоненка, переважно люди без розуміння ставляться до питання трупної траснплантації. Стереотипи, пов'язані з цим, можна здолати тільки шляхом поінформованості про те, що таке трупне донорство та як відбувається весь процес - від отримання згоди до самої трансплантації.

"У всьому світі є два варіанти, що роблять після того, як діагностується смерть мозку: перший - припиняється реанімаційна підтримка, а другий - з дозволу родичів проводять забір донорських органів."

Окрім того, існує практика, коли людина сама погоджується на забір органів після її смерті. В Україні на такі випадки трансплантологи розробили спеціальний механізм."Ми розробляли механізм передачі такої згоди і зупинились на тому варіанті, що людина дає згоду, письмово її оформлює та передає сімейному лікарю. Далі сімейний лікар передає цю згоду трансплант-координатору свого міста. Ну й далі вже ця інформація потрапляє до ЄДІСТЄдиної державної інформаційної системи трансплантації органів і тканин"

Що відомо

  • На початку 2020 року МОЗ запустило пілотний проєкт, до якого увійшли 12 медичних закладів у Києві, Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі, Ковелі, Запоріжжі та Черкасах. Отримавши відповідну ліцензію, вони стали Центрами трансплантації. 10 із них вже отримало фінансування на 2020 рік. За підрахунками МОЗ, цих коштів має вистачити на понад 100 трансплантацій цьогоріч.
  • Трансплантологічна діяльність базується на основі Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів і тканин (ЄДІСТ). Повноцінний запуск якої відбувся з 1 січня 2021 року. Система містить низку даних, серед яких і дані про донорів та пацієнтів.

На початок