Національна атомна енергогенеруюча компанія (НАЕК) "Енергоатом" засудила спроби РФ легітимувати окупацію Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Перезапуск реакторів станції нині є технічно неможливим.
Про це сьогодні, 3 квітня, повідомили в пресслужбі НАЕК "Енергоатом".
"Подальше перебування ЗАЕС в умовах окупації є категорично неприпустимим. Будь-які розмови про "перезапуск" енергоблоків ЗАЕС під контролем представників "Росатома" є прямим порушенням норм ядерної та радіаційної безпеки", — йдеться в заяві.
Зазначається, що технічний стан і умови на ЗАЕС — обмеженість ліній звʼязку з енергомережею, вичерпання проєктного ресурсу ядерного палива та обладнання, некваліфікований неліцензований персонал, нестача кінцевого поглинача — дають ґрунтовні підстави стверджувати, що перезапуск ЗАЕС нині технічно неможливий.
"Через окупацію значно погіршився стан критично важливих систем безпеки. Відсутність належного обслуговування, порушення графіків ремонтів, відсутність доступу до оригінальних запчастин та неможливість проведення повноцінних інспекцій призводить до критичної деградації обладнання та створюють передумови для потенційних аварійних ситуацій", — додали в компанії.
Також в Енергоатомі вкотре наголосили — мілітаризація станції військовими РФ є "ключовим фактором ризику", а блокуванні місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на ЗАЕС створює "перешкоди для об’єктивної оцінки технічного стану систем і компонентів"
"Єдиним шляхом відновлення безпеки на Запорізькій АЕС є повна деокупація ЗАЕС та повернення станції під контроль її законного оператора".
Раніше Суспільне повідомляло, що МЗС України засудило спроби РФ легітимізувати незаконний контроль над тимчасово окупованою Запорізької атомною електростанцією.
Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ
Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".
21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.
1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.
7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.
9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.
Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube