Перейти до основного змісту
МЗС України засудило спроби РФ легітимізувати контроль над окупованою Запорізькою АЕС

МЗС України засудило спроби РФ легітимізувати контроль над окупованою Запорізькою АЕС

Міністерство закордонних справ (МЗС) України засудило спроби РФ легітимізувати незаконний контроль над тимчасово окупованою Запорізької атомною електростанцією (ЗАЕС). У відомсті наголосили, що Росія продовжує використовувати станцію як інструмент міжнародного тиску.

Про це сьогодні, 28 березня, повідомили в пресслужбі МЗС України.

"Незаконне втручання російської сторони у функціонування ЗАЕС, зокрема через централізований контроль та дії, що ставлять під загрозу технічну стабільність об’єкта, є грубим порушенням міжнародного права та основоположних принципів ядерної безпеки", — йдеться в повідомленні.

В МЗС наголосили, що РФ цілеспрямовано обмежує роботу міжнародних експертів та чинить тиск на Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), намагаючись блокувати передачу об’єктивної інформації про стан ЗАЕС.

"Жодне рішення щодо запуску реакторів на ЗАЕС не може ухвалюватися без участі законних українських регуляторних та операційних органів — Держатомрегулювання та НАЕК "Енергоатом". Жодні окупаційні адміністрації, сторонні органи чи представники РФ не мають права втручатися у процеси, що стосуються безпечної експлуатації української атомної станції".

Також в дипломатичному відомстві зазначили, що Україна звернулась до міжнародних партнерів із закликом щодо посилення зусиль для припинення російського ядерного шантажу й запровадження додаткових санкцій проти компанії "Росатом".

Окрім того, Україна закликала МАГАТЕ посилити тиск на РФ задля повернення ЗАЕС під український контроль.

"Міністерство закордонних справ України наголошує: ЗАЕС була, є і буде українською. Російська Федерація повинна негайно вивести свої війська з території станції, припинити ядерний шантаж та спроби маніпулювати питанням глобальної безпеки".

Раніше Суспільне повідомляло, що МАГАТЕ запросило доступ до резервуарів дизельного пального на тимчасово окупованій ЗАЕС після заяви речника МЗС України про пошкодження одного з резервуарів 26 березня.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок