Ротація персоналу Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), яка відбулась через окуповані території України, наближує РФ до перезапуску реакторів станції.
Про це сьогодні, 2 березня, заявили у міжнародній організації "Greenpeace".
"Російський уряд вперше успішно шантажував МАГАТЕ ротацією їхньої поточної місії із ЗАЕС через окуповану територію України та РФ. Інспектори МАГАТЕ перебували у пастці на атомній станції з 10 грудня, оскільки російські безпілотники атакували транспортні засоби місії МАГАТЕ, які намагалися замінити місію. Нова місія МАГАТЕ переїхала через російський кордон на ЗАЕС з 28 лютого по 1 березня", — йдеться в заяві.
У Greenpeace вважають, що ротація міжнародних спостерігачів на ЗАЕС через окуповані території України та у супроводі російських військових, наближує РФ до перезапуску усіх реакторів атомної станції.
"Російські незаконні плани перезапуску ЗАЕС щойно отримали значний поштовх завдяки діям Гроссі (гендиректор МАГАТЕ, — ред.). Ядерна бомба сповільненої дії готується на лінії фронту, і неймовірно, що це робиться за активної підтримки директора МАГАТЕ — це кошмар, який загрожує ядерною катастрофою для України та Європи", — заявив Ян Ванде Путте, фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Україна.
Також у Greenpeace закликали зупинити плани РФ щодо перезапуску ЗАЕС, оскаржити рішення гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі провести ротацію на станції без України, запровадити "всеосяжні" санкції проти російської компанії "Росатом" та деокупувати українську атомну станцію.
Що передувало
1 березня 2025 року російська інформаційна агенція "Интерфакс" з посиланням на "Росатом" повідомила, що на Запорізькій АЕС відбулася ротація спостерігачів МАГАТЕ через окуповані території України під супроводом військових армії Росії.
Маршрут вперше пройшов повністю окупованими територіями України в супроводі військовослужбовців Росгвардії. Точну дату — не уточнюють. Ротація інспекторів повинна була відбутися місяць тому, але її двічі переносили.
2 березня 2025 року Міністерство закордонних справ України відреагувало на подію. Там засудили, що деякі співробітники МАГАТЕ порушили суверенітет та територіальну цілісність України, адже ротація має проходити через підконтрольну уряду України територію.
"Росія фактично змусила співробітників МАГАТЕ перебувати на станції без ротації 80 днів, що значно перевищує запланований термін, тримаючи людей під безпрецедентним психологічним тиском, у зоні підвищених ризиків", — ідеться в пресрелізі українського відомства.
В МЗС заявили, що вихід експертів порушує закони України та резолюції Генасамблеї ООН. Міністерство назвало це не ротацією, а гуманітарною евакуацією. Україна направила ноту протесту керівництву МАГАТЕ. У документі Київ засуджує порушення суверенітету та територіальної цілісності України та застерігає від повторення таких дій.
Раніше очільник МЗС України Андрій Сибіга заявив, що Російська Федерація продовжує блокувати ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Відповідну заяву посадовець зробив за підсумками зустрічі із генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі у Мюнхені.
Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ
Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".
21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.
1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.
7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.
9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.
Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube