Перейти до основного змісту
Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення

Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення

Ексклюзивно

Золоті мушкети на зеленому фоні та чорний лук — на малиновому — такий вигляд має герб Запоріжжя. Створений на основі російського імперського герба Олександрівська (стара назва обласного центру) з додаванням козацьких елементів, нині він викликає нові дискусії про свою ідеологічну наповненість.

Які ж герби були в різні часи у Запоріжжя — у матеріалі Суспільного.

Герб Олександрівська 1811 року

Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Герб міста Олександрівськ, який затвердили у 1811 році. Сайт "Акбаш Знає"

29 червня 1811 року був затверджений герб Олександрівська: на зеленому фоні зобразили російські гвинтівки зі штиками, на малиновому — лук з трьома стрілами вістрями додолу. Такі символи означали перемогу Російської імперії над татарами:

"В ньому якраз відображалася експансіоністська політика Російської Імперії — захоплення нових територій, приєднання нових земель до Росії. Це уособлювало таким чином перемогу над силою татарською — перемога над степовиками і захоплення територій Середнього Подніпров’я і приєднання до імперії", розповів голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило.
Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Андрій Гречило, голова Українського геральдичного товариства. Особиста Facebook-сторінка Андрія Гречила

За словами історика, голови Запорізького наукового товариства імені Якова Новицького, Сергія Білівненка, герб Олександрівська був чи не єдиним таким містом з "мілітаризованим" офіційним символом:

"Цікаво, що майже всі інші населені пункти, які отримали водночас свої герби Катеринославської губернії, вони не містять аж такого занадто мілітарного спрямування. Тобто Олександрівську в цьому плані якраз, мабуть, найбільше чи найменше пощастило. І пов'язано це було з тим, що Олександрівськ, на відміну від більшості інших міст, засновується саме як військова фортеця".
Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Сергій Білівненко, запорізький історик. Суспільне Запоріжжя

Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Герб Олександрівська 1811 року. Суспільне Запоріжжя

Проєкт герба Олександрівська 1862 року

Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Проєкт герба Олександрівська 1862 року авторства барона Бориса Кене. patent.net.ua

У середині ХІХ століття у Російській імперії вирішили переглянути герби населених пунктів, зокрема, через зміну адміністративно-територіального поділу. У зв'язку з цим було створено новий проєкт офіційного символу Олександрівська, розповів Андрій Гречило:

"Перегляд герба для Олександрівська тодішнього відбувався в 1862 році. Напрацьовано новий проєкт, він досить радикально відрізнявся. В золотому полі був зображений меч, спрямований вістрям догори, тобто замість цих гвинтівок подано вже інший тип зброї. Знизу залишився лук, правда, він в золотому полі вже був синього кольору і дві стріли спрямовані вістрями додолу, стріли покладені навхрест. Тобто символізм за змістом лишався той самий, колористика помінялася".

Втім, герб тоді не змінили — до 1917 року в Олександрівську функціонував герб, який затвердили за сто років до цього.

Радянський герб Запоріжжя 1967 року

Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Радянський герб Запоріжжя, який затвердили у 1967 році. patent.net.ua

З початку утворення Радянського Союзу, Запоріжжя не мало герба — це вважалося пережитками капіталістичного устрою та імперським минулим. Його створили лише у 1967 році, розповів Сергій Білівненко:

"Радянський герб містив козацьку символіку в верхній його частині: де корона знаходилися козацькі символиШабля, бандура та бунчук (символ гетьманської влади, штандарт полководця). От, а далі там ДніпроГЕС, ківш, який виливав метал. Шестерня якраз показує, що також були машинобудівні заводи, Такий повний комплекс металургійного технічного виробництва на основі козацького минулого. Ну і поле щита, який був, там містить кольорову символіку Радянської України".

Козацькі символи на радянському гербі Запоріжжя з'явились спеціально — це стало одним з проявів пропагандистської ідеї "возз'єднання Росії та України" за часів козаччини:

"Оцей козацький ідеалізм підсилений ще там возз'єднанням Росії з Україною, апеляція до Богдана Хмельницького, а Запоріжжя — козацький край. Це все пропагувалося і тому для того, щоб задовольнити культурні потреби української інтелігенції, щоб вона була лояльною після оцих страшних сталінських репресій", — розповів історик.

Сучасний герб Запоріжжя 2003 року

Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Сучасний герб міста Запоріжжя. Запорізька міська рада

Зі здобуттям незалежності постало питання зі створенням герба Запоріжжя. За основу взяли найстаріший його офіційний символ 1811 року та додали нових сенсів. Так, на зеленому фоні російські гвинтівки замінили козацькими мушкетами. Авторами ескізу стали київські історики Юрій Савчук та Марія Дмитрієнко, розповів Андрій Гречило:

"Вони попробували поміняти змістове наповнення. Якось переосмислити по новому. У верхньому зеленому полі тепер подані два козацькі мушкети. Аби підкреслювати, власне, українські особливості і міста, і цієї території Запорізької", — зазначив Андрій Гречило.
Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Сучасний Герб Запоріжжя, затверджений у 2003 році. Суспільне Запоріжжя

Окрім цього змінили й форму герба з французької на іспанську (із заокругленням у нижній частині), яка притаманна українській традиції:

"В Україні ми рекомендували використовувати все-таки заокруглену знизу форму, тому що після проведення грунтовних досліджень розвитку української муніципальної геральдики видно, що десь ще на період XIV, XV, XVI століття, коли появляються міські герби на наших землях, більшість і саме такої форми щитів використовували на міських печатках. Тобто заокруглений знизу", — пояснив Андрій Гречило.

Додали до герба й один із символів Запоріжжя — ДніпроГЕС, розповів Сергій Білівненко:

"Картуш, тобто обрамлення. Ось це у нас Дніпрогес. Тобто зверху у нас замість корони, зазвичай тут корона розміщується. Це у нас Дніпрогес, Дніпровські хвилі, які ось тут є".
Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Герб Запоріжжя на одній із площ міста. Суспільне Запоріжжя

Втім, за словами Андрія Гречила, у новому гербі (як і в гербі 1811 року) є геральдична помилка — зображення "емалевих" стріл на "емалевому" фоні:

"В геральдиці практикується, що є п'ять основних емалейТакі кольори як чорний, синій, червоний, зелений та пурпур, п'ять основних кольорів і два металиТакі кольори як жовтий (золото) та білий (срібло). І, як правило, в більшості випадків зображення фігур і полів, на яких вони подаються, мають бути один в металі, інший в емалі. Якщо ми подивимося по державних гербах, герб України — золотий металевий тризуб на емалевому синьому полі, герб Польщі — срібний орел на червоному, метал і емаль. Тобто тут була накладка емалі на емаль (чорні емалеві стріли на малиновому емалевому полі — ред.)"

Втім, за словами Андрія Гречила, використання імперського герба як основи для сучасного символу Запоріжжя породжує дискусії та непорозуміння:

"На той час, скажімо, цей герб міг нормально ще сприйматися до певної міри, як апеляція до якоїсь глибокої традиції, до початків Запоріжжя саме як населеного пункту, як міста стабільного. Проте, очевидно через останні події російської агресії і російсько-української війни, яка є, зараз цей герб, я так бачу, сприймається негативно і навіть очевидно, що він асоціюється з тим гербом 1811 року і з Російською сучасною експансією".

Спроби змінити герб та ідеї нових проєктів

У 2013-2014 роках за ініціативи запорізького діяча Андрія Авдєєнка було запропоновано новий герб Запоріжжя на синьо-жовтому тлі розміщувався меч Х століття, орел, Запорізький дуб та рунічний знак червоного кольору:

"Там був такий страшний герб, пов'язаний із сумнозвісним активістом краєзнавчого руху Андрієм Авдєєнком, який пропонував фантастичні такі речі, що викликало реакцію і на Всеукраїнському рівні. Після того, як цей проєкт було розміщено на сайті нашої міської ради, прийшов офіційний лист від товариства геральдистів, про те, що цей так званий проєкт взагалі не відповідає жодним канонам".
Історія герба міста Запоріжжя: від 1811 року до сьогодення
Проєкт нового герба Запоріжжя, який був представлений депутатам міськради у вересні 2014 року. УНІАН/Олександр Прилепа

Попри це, сучасний герб Запоріжжя все одно потребує змін. За словами Андрія Гречила, є три речі, які треба відкоригувати: додати муровану корону, замінити колір стріл з луком або ж загалом цей елемент як такий:

"У муніципальних гербах необхідно вказувати статус населеного пункту. Яким чином? Над щитом подається вінець чи корона відповідного статусу. Тобто для міст подається мурована корона. Друге по колористиці. Якщо ми зберігаємо оцей сюжет навіть, який є, то треба по колористиці витримати оці норми. Нанесення металевих фігур на емалеві поля або навпаки. Тут можна і зберегти основу старого, але подумати тоді, що використовувати, які елементи, можливо зняти ці луки зі стрілами чи якось інакше".

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок