Україна та США працюють над угодою щодо розробки (видобутку) рідкісноземельних копалин. Поклади цих елементів, а також родовища рідкісних металів є в декількох регіонах України, зокрема у Запорізькій області.
На Запоріжжі з восьми великих родовищ корисних копалин — п'ять перебувають на тимчасово окупованій території. Серед них — Новополтавське родовище, яке є одним з найбільших в Україні за кількістю рідкісноземельних металів.
Суспільне поспілкувалось із доктором геологічних наук аби детальніше дізнатись, що відомо про рідкісноземельні метали та інші корисні копалини та скільки їх на території Запорізької області.
Що таке рідкісноземельні метали та чи є вони на території Запорізької області?
Рідкісноземельні метали — це лантаноїдиНазва металів, які йдуть у періодичній системі Менделєєва після лантану (церій, гольмій, неодим тощо). Вони використовуються у високотехнологічному виробництві. Наприклад, гольмій потрібен для виробництва стрижнів ядерного реактора, церій — для виробництва автівок та обробки нафти, а неодим — для жорстких дисків.
На тимчасово окупованій території Запорізької області залишається одне з найбільших в Україні родовищ саме рідкісноземельних металів. Це Новополтавське родовище — у рудах з цього родовища містяться лантанові, уран, фтор, ніобій тощо, розповів доктор геологічних наук Віталій Сукач.
"Як правило, чисто рідкісноземельні родовища трапляються зрідка. І у нас, і в усьому світі. Як правило, вони комплексні. Ідуть разом з такими елементами, як цирконій, тантал, ніобій, літій тощо. І ось таким комплексним великим родовищем в межах Запорізької області є Новополтавське родовище. Десь на межі біля населеного пункту Чернігівка", — зазначив науковець.

Новополтавське родовище було розвідане у 1970 році, а детальна розвідка тривала до 1991 — саме в той рік було затверджено наявність у родовищі запасів різних елементів. Однак, інформація щодо кількості рідкісноземельних металів має обмежений доступ.
"Запаси руди пораховані, от, наприклад, ресурси на Новополтавському достатні для того, щоб, скажімо, розгорнути видобування. Але ступінь довивчення недостатня — потрібно ще вкладати кошти, щоб його розвідувати, щоб виділити чітке положення в просторі руди і після того лише може початися видобуток", — пояснив Сукач.
Також у Запорізькій області є ще одне родовище цінних металів — рудопроявПриродне скупчення руди невеликих або нез'ясованих розмірів. Крута Балка поблизу тимчасово окупованого Бердянська. Руди в ньому містять літій, який широко використовується у високотехнологічному виробництві — від автомобільних акумуляторів до термоядерних випробувань.
"Крута Балка у Бердянському районі. На березі річки Берда. Там містяться руди рідкісних металів — це літій, тантал, ніобій, як правило, разом і цезій, і рубідій ідуть", — розповів геолог.
Окрім того, зі слів Сукача, в регіоні є Сурозьке родовище золота, Троїцьке родовище графіту та Біляївське родовище з високоякісними покладами каоліну — вогнетривка порода, що використовується у виробництві паперової продукції, посуду, електротехніки тощо.
Скільки можуть коштувати рідкісноземельні метали Запорізької області?
Потенційна вартість корисних копалин Запорізького краю — трильйон доларів. Інвесторів можуть зацікавити поклади літію, графіту та титану, стверджує президент об’єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков.
"У майбутньому це і Запорізький завод феросплавів, і переробка титану, і інших руд, і видобуток, і переробка рідкісноземельних матеріалів. Важливо завести американських інвесторів в Україну не тільки на видобуток, але і на переробку", — зазначив Каленков.

Інші поклади корисних копалин у Запорізькій області
На території Запорізької області також розташоване одне з найбільших родовищ марганцевої руди у світі — Великотокмацьке, однак розробка марганцю тут була призупинена через технологічні складності переробки, розповів геолог Віталій Сукач.
"У Запорізькій області є велике родовище Токмацьке, воно так і називається — Великотокмацьке, де видобуваються марганцеві руди з осадових порід, з піщано-глинистих порід олігоцену. Поклади великі. Україна в лідерах по запасах і видобутку марганцевих руд у світі. Єдине, що цей видобуток був пригальмований, бо значна частина руд технологічно складні для переробки".

За даними Молочанської міської військової адміністрації, поблизу тимчасового окупованого села Веселе (біля Токмака) російська влада декілька місяців намагалась проводити розробку родовища марганцевої руди, стверджує очільник МВА Ірина Липка.
"Є балка перед селом. І у цій балці проводились роботи. Росіяни зняли верхній шар ґрунту, потім почали його вивозити. Вивозили руду відкритим способом. Скільки, який обсяг — інформації немає. Росіяни наче мають наміри ще видобувати в іншому місці, за селом Курошани, але поки там ніякі роботи не ведуться", — зазначила Липка.
Загалом же, до повномасштабної війни, у Запорізькій області налічувалась понад сотня родовищ різноманітних корисних копалин. Найбільше запасів залізної (2,75 млрд тонн), марганцевої (1,57 млрд тонн) та апатитовоїМінерал, що використовується для виробництва добрив руди (859 млн тонн). Також у регіоні налічувалось близько 970 млн тонн покладів будівельного каменю.

Що відомо про чернетку фінансової угоди між Україною і США
3 лютого американський президент Дональд Трамп заявив, що США хочуть отримати від Києва рідкісноземельні метали в обмін на допомогу, і Україна готова це зробити.
Тоді Зеленський прокоментував зацікавленість Трампа у рідкісноземельних металах, які розташовані в українських надрах, й заявив, що Україна відкрита до американських інвестицій у цю сферу.
10 лютого Трамп заявив, що Україна "по суті погодилася" надати США доступ до рідкісноземельних металів на 500 мільярдів доларів як плату за військову допомогу, яку Вашингтон надав Києву.
12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.
14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.
15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube