Чотири пам'ятки архітектури національного значення, які розміщені у Запорізькій області, включили до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів України №145 від 11 лютого 2025 року.
До Державного реєстру нерухомих пам'яток України внесли чотири пам'ятки архітектури Запоріжжя та області, зокрема:
- Житловий будинок у проспекті Соборному;
- Будівля колишньої Олександрівської повітової земської управи на вулиці Троїцькій (сучасне приміщення Запорізького обласного краєзнавчого музею);
- Земляні укріплення Захар'ївської фортеці на території тимчасово окупованого Троїцького Бердянського району;
- Троїцька церква у тимчасово окупованому Приморську Бердянського району.
Що відомо про житловий будинок (Запоріжжя, проспект Соборний, 49)

Житловий будинок на проспекті Соборному — приміщення, побудоване на зламі ХІХ-ХХ століть. Відомий як "Садиба родини Бадовських", "Будинок Ревкому та штабу Червоної Гвардії".
На сьогодні зберігся сам двоповерховий будинок, пізніше добудований флігель та старі ворота. Міська садиба належала німецькому власнику заводу землекопних машин та знарядь Якову Бадовському, який покинув місто у 1917 році. Будинок розміщувався напроти його заводу (нині на цьому місці житлові багатоповерхівки). Стиль — еклектичне поєднання ренесансу та бароко.

У 1917 році в будинку діяв штаб Червоної гвардії та місцевий Ревком, згодом — Запорізькій педагогічний інститут, виставкова зала краєзнавчого музею та студентська поліклініка.
З 2016 року приміщення перебуває на ремонті та реставрації.
Статус пам'ятки архітектури національного значення житловий будинок отримав у 1979 році.

Що відомо про Будівлю колишньої Олександрівської повітової земської управи (Запоріжжя, вулиця Троїцька, 29)

Приміщення колишньої Олександрівської повітової земської управи побудовано у 1913-1915 роках за керівництва Якова Деланта.
До комплексу колишньої повітової земської управи входить триповерховий головний будинок, огорожа з брамою та флігель.

До 1917 року у будівлі розміщувалася земська управа, після — повітовий виконавчий комітет громадських організацій. У часи Другої світової війни тут розташували українську міську поліцію. З 1977 року приміщення передали на потреби Запорізького обласного краєзнавчого музею.
Статус пам'ятки архітектури національного значення будівля отримала у 1979 році, у 1980-1990-х роках приміщення капітально відремонтували.

Що відомо про Земляні укріплення Захар'ївської фортеці (с. Троїцьке, Бердянський район)
Захар'ївська фортеця — одна з семи фортифікаційних споруд оборонної Дніпровської лінії укріплень у часи російсько-турецької війни 1768-1774 років.
Захар'ївська фортеця була збудована на місці впадання річки Каратиш у річку Берду у другій половині XVIII століття. Залишки укріплень розташовані на площі п'яти гектарів.
У 1780-х роках Захар'ївську фортецю було ліквідовано згідно з царським указом. Поряд розташовані села Троїцьке та Калайтанівка.
Що відомо про Свято-Троїцьку церкву в Обіточному (м. Приморськ, Бердянський район)

Свято-Троїцьку дерев'яну церкву було закладено в 1813-1814 роках на річці Обіточної в однойменному селі (нині — територія міста Приморське).
Кам'яне приміщення церкви хрестовобаневої форми збудували у 1836 році, освятили її через два роки.
У 1930 році більшовицька влада закрила церкву, її дзвіницю підірвали, а саме приміщення перетворили на склад. У 1991 році церкву відновили, тоді ж відбудували дзвіницю.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube