Перейти до основного змісту
У російському полоні захворів на туберкульоз та схуд до 49 кілограмів: історія звільненого бійця Владислава Самбура

У російському полоні захворів на туберкульоз та схуд до 49 кілограмів: історія звільненого бійця Владислава Самбура

Ексклюзивно
Історія звільненого з полону морпіха з Бердянська
Владислав Самбур на тлі комбінату "Азовсталь" у Маріуполі. Особистий архів Владислава Самбура І Фото STRINGER/AFP через Getty Images/Колаж Суспільного

Майже три роки російського полону пережив військовий з Бердянська Запорізької області Владислав Самбур. Його та ще 24 захисники повернули в Україну в січні цього року. У полоні, окрім постійних побоїв і знущань, чоловік захворів на відкриту форму туберкульозу та, за діагнозом російських лікарів, на "рак четвертої стадії". Українські медики онкологію не підтвердили. Нині 31-річний Владислав проходить реабілітацію.

Про життя, полон та плани бердянського бійця — читайте в матеріалі Суспільного.

Владислав жваво говорить та жартує. Попри все пережите, навіть сам, не очікуючи, заряджає оптимізмом і нас.

Про життя до полону

Розповідає нам, що з дитинства мріяв бути десантником. І тому дуже зрадів, коли дізнався, що в його рідному місті є десантно-штурмова рота. Сім років тому він доєднався до військово-морських сил ЗСУ. Згадує:

"Ми з моїм товаришем прийшли до морської піхоти в нашому Бердянську. У липні 2018 року підписали контракти. Служили в десантно-штурмовій роті 501-го окремого батальйону морської піхоти. І ви знаєте, дуже мені подобались традиції, "здача на берет": це і не тільки цікаво, але й перевірка на міцність самого себе".
Історія звільненого з російського полону Владислава Самбура
Владислав Самбур, під час служби у 501 окремому батальйоні морської піхоти, 2019 рік. Особистий архів Владислава Самбура

Повномасштабну війну чоловік зустрів за 20 кілометрів від Маріуполя:

"24 лютого 2022 року о 5:00 ранку ми з товаришем були на чергуванні, почалися сильні обстріли артилерійські. Ми стояли там чотири чи п'ять днів. Потім нам дали команду відійти до Маріуполя на передислокацію. То ж ми одразу приїхали на завод Ілліча. Але ми заїхали з КПП, на ньому було написано “Азовмаш”. Там я весь час майже й пробув".
Історія звільненого з полону морпіха Владислава Самбура
Завод імені Ілліча, весна 2022 рік. Фото з особистого архіву Гліба Стрижка

Полон

Під час розповіді про події четвертого квітня чоловік помітно стає сумнішим та починає говорити повільніше:

"Із заводу ми вийшли вже без зброї. Нас вивезли на мікрорайон Мирний, ну це околиця Маріуполя. Там вже зустрів російський спецназ... Обшукали, ми здали всі речі, які в нас були, залишилися тільки сигарети, запальнички... Все інше забрали..."

Після цього Владислава та його побратимів привезли в селище Сартана Донецької області, а звідти перевезли в сумнозвісну виправну колонію в Оленівці, де морпіх пробув близько двох тижнів:

"Декого возили на допити, збирали особисту інформацію, фотографували, татуювання фотографували, особливі прикмети... Умов ніяких не було. Спали ми на підлозі. Води не було зовсім, приносили по чашці на кожного. У нас там було 260 людей – місця просто не було. Взагалі ніяких умов не було".
У російському полоні отримав туберкульоз та схуд до 49 кілограмів: історія звільненого морпіха Владислава Самбура
Оленівська колонія. Оленівська колонія. Фото: AP

Проте через два тижні "мандри" Владислава продовжилися. Тепер вже "КамАЗами, згідно зі списком, де були вказані прізвища полонених, їх відвезли до Таганрога. Розповідаючи про цей етап, до Владислава повертається властива йому посмішка:

"Там теж була в'язниця якась. Ми приїхали туди. Нас там всіх дуже “тепло прийняли”, так би мовити".

"У Таганрозі били так, що ніде й ніколи більше так не "вихвачував". Нас заводили із зав'язаними очима й били палками, руками, чим попало... Роздягали повністю, тобто робили візуальний огляд".
Владислав Самбур

Полонені провели там ніч, потім їх літаком направили до міста Валуйки Білгородської області:

"Так само з нами у Валуйках “привітались”. І вже десь через дві доби нас відправили до СІЗО у Старому Осколі, це також Білгородська область. Там була та сама процедура: знову "вітання", знову побої... Але трішки слабіше. Там ми пробули десь пів року".
У російському полоні отримав туберкульоз та схуд до 49 кілограмів: історія звільненого бійця Владислава Самбура
Колючий дріт на стіні. Суспільне Запоріжжя/Андрій Варьонов

За словами Владислава, за цей час, з 19 квітня до 29 вересня 2022 року, росіяни провели необхідні їм слідчі дії:

"Я намагався не виділятись, бо ті, хто виділявся, тим обов'язково щось приписували, були постійні гумові камери, штрафні ізолятори..."

"Щодо харчування, то з ним було дуже погано. Я навіть свиней своїх би так не годував. Наприклад, картопля, яка уже зацвіла та пустила ростки, її просто рубали на частини й заливали окропом, не варили. І поки її розносили, вона ото парилась там".
Владислав Самбур

Яке харчування в російському полоні
Звільнені з російського полону військові з яблуком. Facebook/Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими/ Андрій Качор І X/Defense of Ukraine/Віталій Юрасов

Розповідаючи про ставлення росіян до полонених українців, Владислав зітхає та знов помітно стає сумнішим:

"Як відкриваються двері в камеру, то це 100% хтось отримає побої. Чи по ребрах отримаєш, чи по нирках. Більшість били руками, ногами... Видавлювали очі... Аби щось зробити так, щоб було максимально боляче. Били щодня...що-дня (говорить по складах — ред.) пів року..."

"Через що били? Нам казали, що ви "хохли" й "нацисти", що нашу державу треба знищити, що нас немає бути взагалі. Є Росія, була Київська Русь – все..."
Владислав Самбур

Також чоловік ділиться, що тригером для росіян була українська мова, за яку били безжально:

"За нашу мову нас теж били дуже сильно, тому мені й досі важкувато перемкнутись. Між собою забороняли розмовляти українською мовою. Вони її не розуміють, і це їх злить..."

Особистий архів Владислава Самбура
"Вони слухали нас та бачили по камерах. Тому якщо десь посміхнувся, відчиняються двері, виводять всіх, "надубасять" і заводять. Хто може зайти, то той заходить, а кого заносять".
Владислав Самбур

Так, у Старому Осколі Владислав провів шість місяців і 29 вересня 2022 року його з побратимами перевезли у виправну колонію №4 у (ВК-4) міста Олексіївка Білгородської області. Розповідаючи про цей відрізок часу, чоловік сумно посміхається:

"Там я провів основну частину полону – до 10 грудня 2024 року. Ми приїхали туди, нас одразу “дуже тепло” прийняли. Наступного дня з нами ще "знайомились". Це було ще гірше, ніж вітання. Бачили ви колись синіх людей після побоїв? Ми були дуже сині. Починаючи від верха спини і майже до п'ят. У декого був струс мозку. Ті, хто міг пересуватись самостійно, носили хлопців, бо били дуже сильно".

Стримуючи кашель, Владислав розповів історію, яка вразила його в полоні:

"Одного дня хлопцям, які працювали на промзоні, росіяни принесли підгорілі пельмені у великому ТВНТВН — термос військовий, що носять літрів на 50. Росіяни взяли декілька перцевих балончиків і "напшикали" в цей ТВН повністю, а потім сказали з'їсти. Хлопці їли й блювали, їли й блювали, а росіяни стояли та сміялися з цього..."

У цій колонії Владислав та інші полонені працювали на швейному цеху. Вони шили одноразові костюми та медичні халати. На відміну від російських ув'язнених, для українців встановлювали чіткі норми:

"Нам в обов'язковому порядку треба було виконувати норму. У них (росіян – ред.) була норма – 60 штук на день, а нам спочатку поставили 80, а потім, коли побачили, що ми справлялись, то змінили на 100. Деколи й без вихідних працювали".

"Те, що ми працювали, це нам приносило користь, тому що нас не били в цей час. Перед тим як ми йдемо на роботу, то когось можуть схопити. Взагалі в нас була колективна відповідальність: один "накосячить" – всі дістають".
Владислав Самбур

За словами морпіха, в Олексіївці перебували й цивільні українські ув'язнені:

"Близько 40 людей в Олексіївці було. І майже усі з Харківської області: Ізюм, Вовчанськ, Харків. Один дід з Ізюма, 48-го року народження. Він їхав на пасіку і йому інкримінували, що він здає українським військовим позиції російських блокпостів і розташування російських військових".
У російському полоні отримав туберкульоз та схуд до 49 кілограмів: історія звільненого бійця Владислава Самбура
Вулиці міста Ізюм, що на Харківщин. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Про хворобу

У російському полоні Владислав захворів на відкриту форму туберкульозу. На його думку, цьому сприяли умови проживання:

"У нас в казармі, де ми жили, спочатку були зафарбовані й закриті вікна. Вони прямо закручені були, а в нас понад 100 людей було, тобто це постійна волога. Постільну білизну нам приносили мокру. Ми розвішували на ліжках, сушили все в приміщенні. Волога залишалася в цьому приміщенні. Там усі стіни були в грибах, була постійна пліснява".
У російському полоні отримав туберкульоз та схуд до 49 кілограмів: історія звільненого бійця Владислава Самбура
Колонія в Оленівці, Донецька область. 29 липня 2022 року. Колонія в Оленівці, Донецька область. 29 липня 2022 року, фото: АР
"До того ж на таке приміщення забагато людей. Спочатку захворів один хлопець, який потім пів року десь лікувався в ізоляторі, проте його ж виявили не одразу, а в мене виявили туберкульоз десь перед тим як хлопця цього виписали – за місяць або два. Але й це ще не все..." — ділиться Владислав.

"Вони поставили мені діагноз: "Онкологія четвертої стадії". Це начальник тюрми повідомив, а потім жартував постійно: “Додому ти не доїдеш, готуй "гробик”. Але я сильно не засмучувався. Думав, як судилося, то.... аби додому тіло відправили".
Владислав Самбур

Чоловік каже: на його думку, помилковий діагноз встановили через флюорографію, яка показала, що "щось є":

"Ми мили підлогу хлоркою і, я думаю, що я просто попік легені хлорними парами. Через це й подумали за онкологію. Якщо по хронології, то до грудня 2023 року я був у лежачому стані та дуже схуд. У березні я важив 75 кг, а в грудні, коли мене клали в ізолятор, то я важив вже 49 кг. Я пробув там вісім місяців – до серпня 2024 року. Далі я амбулаторно приймав ліки до листопада 2024 року".

10 грудня 2024 року Владислава з деякими іншими військовополоненими перевозили в іншу колонію у Володимирську область:

"Ми знов приїхали у в'язницю і знову “вітання”, але ці вітання були, я вам скажу, порівняно з попередніми, теплими. Кричали, лаялись, але ніхто нікого не бив зовсім. Тобто там ставлення зовсім інше. Я не знаю, чому воно так відрізняється, але там годували нас нормально. Зранку відкриваються двері, вийшли на ранкове шикування, перевірились і зайшли в камери. Місяць і п'ять днів я пробув там".

Повернення в Україну

Коли починаємо говорити про останні дні полону, Владислав стає жвавішим та радісно каже, що саме цей період пам'ятає до дрібниць:

"Мене викликали до оперативного співробітника. Там сказали написати про претензії, скарги та побажання – все під диктовку було. Поруч два співробітники спецназу були, потім все це проговорив на відео. Далі в одинарній камері пробув понад добу".
Владислав Самбур

Говорячи про той час, чоловік не може стримувати посмішку. Тож і ми посміхаємося разом з ним.

В яких умовах живуть українські полонені в РФ
Автівки, в яких повертають з полону українських військових, січень 2025 рік. Telegram/ Володимир Зеленський
"Ввечері, десь після 22:00, зайшли, вивели мене, зв'язали руки, наділи маску й завантажили в автозак. Їхали ми майже всю ніч. Потім нас погрузили в літак і ми ще летіли... І я все одно не вірив. І повірив, тільки коли відкрилася рампа літака, і я побачив цивільні автобуси й машини швидкої", — розповів Владислав.
Історія звільненого бійця Владислава Самбура
Руки українського військового, якого повернули з полону 15 січня 2025 року. Telegram/ Володимир Зеленський

" І знаєте, у душі таке відчуття було... Не можу його описати... А коли ще й почув рідну мову... взагалі... Але емоції, за звичкою, максимально приховував, бо… за цей час... та і я – військовий".
Владислав Самбур

Про теперішній стан та плани

"Ви знаєте, те що тримало й надавало сил, то це розуміння, що тебе чекають вдома. Це звучить може якось просто, але це дійсно допомагало. І я, на щастя, не розчарувався, рідні зрозуміли, а всі мої друзі стали ще більшими друзями для мене. Дехто пішов так само служити. Брат мій молодший також пішов служити".
У російському полоні отримав туберкульоз та схуд до 49 кілограмів Владислав Самбур з Бердянська
Владислав Самбур, звільнений з полону. Особистий архів Владислава Самбура

Також чоловік ділиться, що допомагали в полоні розмови про плани, майбутні справи, що будуть їсти вдома після повернення. А потайки співали рідні пісні:

"Ми співали самі для себе українські пісні, згадували, хто що знає. Іноді нас змушували співати те, що вони нам давали, але це різні справи. Згадували моменти, які вдома не помічали й не цінували...".

Нині Владислав перебуває в госпіталі, скільки ще триватиме лікування – не знає. Проте з посмішкою запевняє, що почувається добре.

Особистий архів Владислава Самбура
"Фізичне здоров'я в мене в принципі в порядку. Просто на тлі ліків оцих, що я приймав, у мене тепер порушена координація рухів, заніміння кінцівок верхніх і нижніх. І повна відсутність рефлексів нервових у нижніх кінцівках зі стопи до коліна...".
Владислав Самбур

А от щодо власного майбутнього, з сором'язливою посмішкою ділиться, що ще не визначився.

"Що далі? Можливо повернуся на службу, але це від дозволу лікарів буде залежати... Та і потрібно ж мені якось особисте життя налагоджувати, бо ні дітей, ні коханої. Треба ж цим зайнятися, ну хоча б трошки..."
Владислав Самбур

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок