Міжнародна організація "Greenpeace" у листі до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) закликала останніх вжити заходів, щоб зупинити плани РФ щодо перезапуску реакторів тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС).
Про це йдеться у заяві Greenpeace 4 лютого.
"Greenpeace закликає МАГАТЕ вжити негайних заходів, щоб зупинити незаконні плани Росії щодо перезапуску реакторів на ЗАЕС. Цей крок розглядається як частина стратегії Росії, спрямованої на збереження довгострокового контролю над об’єктом, який перебуває під незаконною окупацією вже майже три роки", — йдеться в повідомленні.
За даними Greenpeace, керівник адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко та директор компанії "Росатом" Олексій Ліхачов заявляли про наміри перезапустити реактори на ЗАЕС задля виробництва електроенергії для потреб Росії.
Нагадаємо, 28 травня 2024 року у РФ відбулась зустріч виконавчого директора"Росатому" Ліхачова та гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гросі. Тоді, за підсумками перемовин, було досягнутим домовленості, що перезапуск ЗАЕС є неможливим за нинішніх умов.
Раніше Суспільне повідомляло, що через відсутність гарантій безпеки з боку Російської Федерації, МАГАТЕ відтермінувало ротацію місії на Запорізькій атомній електростанції.
Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ
Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".
21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.
1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.
7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.
9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.
Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube