Перейти до основного змісту
Через відсутність безпекових гарантій з боку Росії МАГАТЕ відтермінувало ротацію місії на Запорізькій АЕС — МЗС України

Через відсутність безпекових гарантій з боку Росії МАГАТЕ відтермінувало ротацію місії на Запорізькій АЕС — МЗС України

Через відсутність гарантій безпеки з боку Російської Федерації (РФ), Міжнародне агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) відтермінувало ротацію місії на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

Про це сьогодні, 5 лютого, повідомив речник Міністерства закордонних справ (МЗС) України Георгій Тихий.

"Через відсутність гарантій безпеки з боку Росії МАГАТЕ було вимушене відкласти ротацію своєї місії на Запорізькій АЕС", — повідомив Георгій Тихий.
МАГАТЕ під тиском РФ відклали ротацію
Речник МЗС України Георгій Тихий. МЗС України

За його словами, росіяни не вперше вдаються до шантажу як" інструменту залякування міжнародних експертів і підриву їхньої незалежності".

"Москва має щонайменше дві причини тиснути на незалежність МАГАТЕ. Перший – силою нав’язати міжнародне визнання незаконної окупації української АЕС. Другий – маніпулювання оперативною ситуацією в районі навколо станції", — йдеться у коментарі речника.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Раніше Суспільне повідомляло, що експерти МАГАТЕ вчергове чули вибухи поблизу тимчасово окупованої ЗАЕС. За повідомленнями фахівців, що перебувають на станції, атомний об'єкт не зазнав пошкоджень.

Топ дня
Вибір редакції
На початок