Перейти до основного змісту
Базова загальна військова підготовка для студентів освітніх закладів Запоріжжя: що потрібно знати про БЗВП

Базова загальна військова підготовка для студентів освітніх закладів Запоріжжя: що потрібно знати про БЗВП

В Україні, зокрема й у Запорізькій області, з вересня діятиме обов’язкова базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для студентів закладів вищої освіти, що передбачено відповідною постановою кабінету міністрів.

Суспільне поспілкувалось з проректором з науково-педагогічної та навчальної роботи Запорізького національного університету (ЗНУ) Олександром Гурою аби дізнатись — що означатиме обов'язкова БЗВП у вишах та кому її потрібно проходити.

Що таке БЗВП для студентів вишів

Базова загальна військова підготовка — програма військового вишколу студентів, яка інтегрована у безпосередній освітній процес закладів вищої освіти. Метою є формування базової воєнної компетенції у молоді.

З вересня 2025 року БЗВП є обов'язковою для студентів денної та дуальної форм навчання.

Програма БЗВП

Базова загальна військова підготовка для студентів становитиме 300 академічних годин і складатиметься з двох основних компонентів:

  • Теоретичний курс (90 академічних годин) проводиться безпосередньо в закладах освіти;
  • Практичний курс (210 академічних годин) реалізується у спеціалізованих навчальних центрах Збройних сил України.

За словами Олександра Гури, військова підготовка вивчатиметься студентам на другому році навчання, водночас студенти коледжів та технікумів проходитимуть БЗВП на першому курсі.

"Щодо тих, хто закінчив 3 курс та чи буде реалізація в магістратурі — цього ми, на жаль, не знаємо. Впевнений, що будуть методичні рекомендації. Тому що справа нова і дуже складна — одночасно організувати таку підготовку. Але всі усвідомлюють необхідність такого підходу і вважаємо, що це правильно", — зазначив Гура.

Хто має проходити БЗВП

Теоретичний курс воєнної підготовки проходитимуть усі студенти, незалежно від статі. Практичну частину обов’язково мають пройти чоловіки, придатні до служби за станом здоров’я.

Жінки, які придатні за станом здоров’я, можуть долучитися до практичних занять добровільно, за умови взяття на військовий облік у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Під час підготовки студенти отримають базові знання з:

  • тактики;
  • домедичної допомоги;
  • психологічної підготовки;
  • основ військової дисципліни;
  • міжнародного гуманітарного права;
  • навички поводження зі стрілецькою зброєю.

Відмова студента, визнаного придатним до військової служби, від проходження БЗВП є підставою для його відрахування із закладу освіти. Особи, визнані непридатними до військової служби, будуть звільнені від практичного курсу.

Після завершення БЗВП студенти складають військову присягу та отримують сертифікат і військово-облікову спеціальність.

Хто викладатиме БЗВП

Викладати БЗВП, за даними міністерства оборони, будуть досвідчені військовослужбовці у відставці, ветерани війни та військової служби. Обов'язкова вимога для викладання — вільне володіння українською мовою, відповідний рівень вищої освіти, а також належний стан здоров'я та фізична підготовка.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок