Перейти до основного змісту
Представники тимчасово окупованої Запорізької АЕС повідомили експертам МАГАТЕ про випадки знеструмлення живлення станції

Представники тимчасово окупованої Запорізької АЕС повідомили експертам МАГАТЕ про випадки знеструмлення живлення станції

Ситуація на ЗАЕС після втрати живлення двох лінії електропередач
Тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС), четвертий реактор. Alexander Ermochenko/Reuters

Представники тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) повідомили експертів міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які перебувають на атомному об'єкті, про два випадки знеструмлення ліній живлення станції.

Про це йдеться у пресрелізі агентства від 21 листопада.

"Перше відключення тривало трохи більше ніж 30 годин з ранку 16 листопада, поки воно не було відремонтовано та відновлено близько полудня наступного дня, сказав генеральний директор Гроссі, посилаючись на інформацію групи МАГАТЕ, що була викликана невизначеним пошкодженням, яке сталося приблизно в 17 км від станції. 21 листопада зв’язок знову обірвався", — йдеться в повідомленні.

За даними міжнародних спостерігачів, у результаті відключень ЗАЕС покладалася на єдину резервну лінію електропередачі 330 кВ, необхідну для охолодження реактора та інших ключових функцій станції. До повномасштабного вторгнення РФ, на об'єкті було доступно чотири лінії напругою 750 кВ та шість ліній напругою 330 кВ.

"Усі шість реакторів залишаються в режимі холодної зупинки, і Агентство продовжує застерігати, що жоден реактор не буде повторно запущений, поки ситуація з ядерною безпекою та захищеністю на Запорізькій АЕС залишається під загрозою", — заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
Представники тимчасово окупованої Запорізької АЕС повідомили експертам МАГАТЕ про випадки знеструмлення живлення станції
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі всередині градирні ЗАЕС, яка зайнялася у серпні 2024 року. Х/Rafael MarianoGrossi

Раніше представники тимчасово окупованої ЗАЕС повідомили експертів МАГАТЕ, які перебувають на атомному об'єкті, про завершення ремонтних робіт на імпульсній лінії першого енергоблока, де 31 жовтня стався витік води.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня

Вибір редакції

На початок