Перейти до основного змісту
Ціна слова: історії журналістів з Запорізького регіону, які були та нині перебувають у російському полоні

Ціна слова: історії журналістів з Запорізького регіону, які були та нині перебувають у російському полоні

Російська влада продовжує утримувати у полоні понад 25 цивільних журналістів з тимчасово окупованих територій України — деяким з них інкримінують статті про диверсії та тероризм. Щонайменше 10 журналістів із Запорізької області досі є бранцями РФ.

Сьогодні, 2 листопада, у Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів ми зібрали історії запорізьких журналістів, які були чи й досі перебувають в полоні, або загинули за свободу слова.

Ірина Дубченко звільнена з російського полону та перебуває на території України

журналісти в полоні
Ірина Дубченко. Фото з Фейсбук-сторінки Богдана Василенко

26 березня 2022 року кореспондентку інформаційного агентства УНІАН Ірину Дубченко затримали окупанти в тимчасово захопленому селі Розівка на Запоріжжі. Жінка залишилась на ТОТ області, аби доглядати за бабусею:

"До неї прийшли з комендатури та сказали вийти побалакати на 10 хвилин. І зразу її забрали та відправили до Донецька. Звинувачували її в тому, що вона, як простіше сказати, працює з нацбатами", — розповів її колега Костянтин Алексєєнко.

Сама Ірина розповіла, що в момент затримання переховувала вдома пораненого українського військового з декількома переломами, кульовими та осколковими пораненнями:

"Ми намагалися зробити все, щоб допомогти йому, в моєму домі. За два тижні він почав ставати на ногу. За кілька днів його мали вивезти з Розівки. Це було 26 березня. Я сказала, що це мій чоловік, але вони закрили мені рота, роздягли його, побачили кульові поранення і забрали його. Я просила його відпустити, пропонувала все золото, що мала, гроші, але вони мене не слухали"

За словами журналістки, окупанти говорили, що почали розслідування щодо неї за "сприяння тероризму". Втім, 8 квітня 2022 року російські військові відпустили Ірину, яка нині перебуває на підконтрольній території України.

Вікторія Рощина: загинула в полоні

журналісти
Журналістка Вікторія Рощина. Facebook / Вікторія Рощина

16 березня 2022 року українську журналістку Вікторію Рощину затримали у тимчасово окупованому Бердянську, втім відпустили 22 березня. Медійниця знімала репортажі на ТОТ України, зокрема у Маріуполі.

3 серпня, під час перебування на ТОТ України для підготовки чергового репортажу, Вікторія зникла — її затримали російські служби. Жінку утримували в СІЗО у Таганрозі.

У жовтні 2024 року з'явилася інформація, що Вікторія загинула в полоні під час етапування з Таганрогу до Москви — журналістка померла 19 вересня.

Тіло журналістки досі перебуває в РФ, його не повернули в рамках обміну. Про причини та обставини загибелі медійниці інформації немає.

Вікторія Рощина працювала на "Українському радіо", "UA:Перший", hromadske, в "Українській правді", "Новости Донбасса", Цензор.нет та Радіо Свобода. У 2022-му вона отримала нагороду Міжнародного жіночого медійного фонду "За мужність у журналістиці".

Анастасія Глуховська: в російському полоні з серпня 2023 року

журналісти
Анастасія Глуховська, мелітопольська журналістка. РІА Південь

Анастасія Глуховська — журналістка з тимчасово окупованого Мелітополя та адміністраторка Telegram-каналів "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь — це Україна". Жінку затримали 20 серпня 2023 року та обвинуватили у державній зраді та шпигунстві. Інформації про стан журналістки чи контакту з нею рідні не мають, повідомила кореспондентам Суспільного сестра Анастасії:

"На жаль, спілкуватись нам як не вдавалося, так і не вдається, тому що у нас немає жодних джерел, які б дозволили нам спілкуватися з нею протягом цих року і декількох місяців. А от із приводу адвоката — з адвокатом дуже складно там в Росії, тому що адвокати відмовляються працювати з нашим питанням на тій території".

Журналістка утримувалась у тимчасово окупованому Мелітополі та Таганрозі (РФ), втім нині її місцезнаходження невідоме, розповіла Діана:

"Стало відомо, що Настя перебувала до нещодавнього часу в Таганрозі і наприкінці літа її етапували далі. Але куди її етапували, ми не знаємо, на жаль. Тому це єдине, що нам відомо — те, що вона перебувала в Росії в полоні. Тобто, що вона вже не просто в Мелітополі перебуває, там десь у СІЗО чи десь "на підвалах", а що вона перебувала саме до кінця літа на території Росії в Таганрозі".

У міжнародній організації "Репортери без кордонів" повідомили, що Анастасія може утримуватися в Ростові (РФ).

Світлана Залізецька: батька утримували в полоні, аби змусити Світлану співпрацювати

журналісти
Світлана Залізецька, мелітопольська журналістка. Фото: Суспільне Запоріжжя

З початком повномасштабного вторгнення Світлана Залізецька публікувала матеріали про окупацію міста та проукраїнські мітинги. 11 березня 2022 року росіяни посадили жінку в автівку та вивезли на одне із підприємств, де змушували піти на співпрацю.

"Я сказала, що ви розумієте, що я не можу погодитися ні на які ваші пропозиції. Для мене це смішно, тому що мій чоловік зараз захищає Україну. Закінчилось все тим, що я сказала, що ні з яким комендантом зустрічатись я не буду, тому що немає сенсу, вже ж я вам сказала свою думку", — поділилася Світлана.

Наступного дня, 12 березня, Світлана виїхала з тимчасово окупованого Мелітополя під виглядом лікарки зі швидкої з чужим паспортом. Після цього російська влада затримала її батька та вимагала доступ до сайту місцевого видання. Після того, як Світлана публічно відреклася від медіа її батька відпустили.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Євген Ільченко: в російському полоні з липня 2022 року

журналісти у полоні
Євген Ільченко, житель тимчасово окупованого Мелітополя, який понад два роки перебуває в російському полоні. Особиста Facebook-сторінка Євгена Ільченка

Євген Ільченко нині перебуває у РФ під вартою, йому інкримінують статті про тероризм. Слідство щодо нього ще триває. Цю інформацію у відповідь на запит щодо долі Євгена Ільченка надало міністерство РФ, повідомив Суспільному син Євгена. Проте жодної інформації про стан полоненого та місце його перебування окупанти не надають.

Чоловік з початком повномасштабного вторгнення створив проукраїнський Telegram-канал "МилийТополь", у якому розповідав про життя під час окупації.

10 липня 2022 року російські військові провели обшуки в його помешканні та заарештували Євгена:

"У Червоному Хресті сказали, що ми можемо надіслати йому повідомлення, але це має бути максимально нейтральне повідомлення, не порушуючи жодних тем. І відповіді ми жодної не отримаємо", — розповів кореспондентам Суспільного син Євгена Максим Ільченко.

У полоні Євген неодноразово зазнавав катувань, його змушували копати окопи та чистити зброю російським військовим:

"Ув'язнених регулярно били електричним струмом, особливо по статевих органах. Іноді в’язнів вночі гнали в ліс, голих, для імітації страти, а потім тероризованих повертали до в’язниці", — повідомляли у міжнародної організації "Кореспонденти без кордонів" (RSF).

Владислав Гершов: в російському полоні з серпня 2023 року

журналісти
Владислав Гершон, затриманий медійник. ІМІ

Владислав Гершон — адміністратор Telegram-каналів "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь — це Україна". 20 серпня 2023 року його та колег затримала російська влада — тоді ж окупантам вдалося зламати канали в месенджері

Чоловіка обвинувачують у шпигунстві та державній зраді. Його точне місцезнаходження невідоме, втім у міжнародній організації "Репортери без кордонів" вважають, що Владислав може перебувати у тимчасово окупованому Маріуполі.

Марк Каліуш: в російському полоні з серпня 2023 року

журналісти
Марк Каліуш, затриманий медійник. Скриншот з сюжету пропагандистського телеканалу РФ "Россия1"

20 серпня 2023 року російська влада затримала ще одного адміністратора Telegram-каналів "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь — це Україна" Марка Каліуша.

Його, як і колег, обвинувачують у шпигунстві на користь українських спецслужб, державній зраді та закликах до терактів. Де нині перебуває полонений медійник та який його стан — невідомо.

Максим Рупчов: в російському полоні з серпня 2023 року

журналісти
Максим Рупчов, затриманий російською владою медійник. Скриншот з сюжету пропагандистського телеканалу РФ "Россия1"

Серед затриманих медійників 20 серпня 2023 року — адміністратор Telegram-каналів "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь — це Україна" Максим Рупчов. Інформацію про його затримання російська влада підтвердила восени того ж року, опублікувавши пропагандистський ТБ-сюжет.

Точної інформації про стан чоловіка та його місцезнаходження немає.

Яна Суворова: в російському полоні з серпня 2023 року

журналісти
Яна Суворова, полонена медійниця. Скриншот з сюжету пропагандистського телеканалу РФ "Россия1"

Ще одна адміністраторка Telegram-каналів "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь — це Україна" Яна Суворова перебуває у російському полоні. Її, як і колег, затримали російські спецслужби 20 серпня 2023 року.

За декілька місяців, восени, пропагандистський телеканал "Россия 1" виклав сюжет, у якому дівчина нібито зізнається у закликах до терактів та шпигунстві — її обвинувачують у намірах здійснити диверсійно-терористичні операції.

За інформацією міжнародної організації RSF, Яну Суворову можуть утримувати в СІЗО тимчасово захопленого Маріуполя.

Георгій Левченко: в російському полоні з серпня 2023 року

журналісти
Георгій Левченко, медійник із Мелітополя. Скриншот з сюжету пропагандистського телеканалу РФ "Россия1"

Георгій Левченко — адміністратор Telegram-каналів "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь — це Україна". З 20 серпня 2023 року чоловік перебуває у російському полоні — його затримали близько четвертої години ранку.

Чоловік звинувачується у публічних закликах до терактів та передачі українським спецслужбам інформації про російських військових. За статтями кримінального кодексу РФ, що інкримінують мелітопольцю, йому загрожує до 20 років позбавлення волі.

За інформацією міжнародної організації "Репортери без кордонів", його можуть утримувати в СІЗО у тимчасово окупованому Маріуполі.

Олександр Малишев: в російському полоні з серпня 2023 року

журналісти
Олександр Малишев у полоні російської влади. Скриншот з сюжету пропагандистського телеканалу РФ "Россия1"

Олександр Малишев, адміністратор Telegram-каналів "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь — це Україна", був затриманий водночас зі своїми колегами 20 серпня 2023 року.

Як і колеги, чоловік обвинувачений у закликах до терактів, державній зраді та шпигунстві. Точної інформації про його стан та місцезнаходження немає.

Костянтин Зиновкін: в російському полоні з травня 2023 року

журналісти у полоні
Костянтин Зиновкін. Telegram/ Викрадені мелітопольці

Костянтин Зиновкін — один з адміністраторів Telegram-каналів "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь — це Україна". Чоловік під час окупації залишився в місті разом з матір'ю та маломобільною бабусею, його дружина — була в Києві. 12 травня 2023 року окупанти затримали чоловіка

Нині чоловік ув'язнений російською владою за обвинуваченнями у публічних закликах до терактів, державній зраді та шпигунстві. Точних даних про місцеперебування та його стан немає — остання інформація надійшла дружині, що її чоловік перебуває в СІЗО на ТОТ Херсонської області.

Ірина та Олександр Левченки: в російському полоні з травня 2023 року. Олександр звільнений в серпні 2024 році

журналісти у полоні
Ірина Левченко, журналістка з Мелітополя. Центр журналістської солідарності Запоріжжя

6 травня 2023 року окупанти затримали журналістку Ірину Левченко та її чоловіка Олександра. Жінка працювала у загальнонаціональних та місцевих періодичних виданнях, втім під час повномасштабної війни вже разом з чоловіком перебувала на пенсії:

"Утримують арештованих у нелюдських умовах, майже без їжі, в холодному підвалі, на бетонній підлозі, їх піддають фізичним та моральним тортурам, висуваючи абсолютно безглузді і надумані звинувачення в тероризмі", — повідомили у Центрі журналістської солідарності Запоріжжя.

Два місяці тому, як розповіла кореспондентам Суспільного сестра Ірини Олена Руденко, Олександра звільнили:

"Олександра звільнили два місяці тому. Він розповідав, що десь влітку перетинався з Іриною, бо їх там перевозять з одного місця на інше. Вона перебуває ще на території Мелітополя, але їх там перевозять з однієї тюрми до іншої. Не катували, не висунули жодних звинувачень, не дали жодних довідок, звісно, про те, що він був затриманий".

Олександр відмовляється їхати з окупації без своєї дружини, на повернення якої чекає, розповіла її сестра:

"Він без Ірини нікуди не поїде. Він залишається чекати на її звільнення. Там дві квартири. Одну вже пробували забрати, її змогли відстояти. То просто так подарувати житло?.. Може, якщо Ірина вийде, вони зможуть якось продати, щоб були гроші, і виїхати. То вже буде після звільнення Ірини. Поки що чекаємо на Іринку".

Певний час подружжя тримали у будівлі за вулицею Чернишевського у тимчасово окупованому Мелітополі. Нині точної інформації про стан Ірини Левченко та її місцезнаходження немає.

Топ дня

Вибір редакції

На початок