Перейти до основного змісту
Суд закрив справу екскерівника управління МВС Володимира Серби, обвинуваченого у розгоні Майдану в Запоріжжі

Суд закрив справу екскерівника управління МВС Володимира Серби, обвинуваченого у розгоні Майдану в Запоріжжі

Суд закрив справу силового розгону Майдану в Запоріжжі
Володимир Серба. Facebook/Адвокатська дорадча група /Advocacy Advisory Panel

Жовтневий районний суд Запоріжжя закрив справу стосовно Володимира Серби, котрий на початку 2014 року обіймав посаду начальника ГУ МВС України в Запорізькій області та обвинувачувався у силовому розгоні запорізького Майдану.

Закриття справи Володимира Серби

Позиція сторони захисту обвинуваченого

16 жовтня 2024 року відбулося судове засідання у справі щодо розгону Майдану у Запоріжжі, під час якого адвокат Володимира Серби звернувся зі клопотанням про закриття кримінального провадження та звільнення свого підзахисного від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності по справі.

Правозахисник наголосив, що його підзахисний був безпідставно оголошений у розшук, адже повістки були відправлені на недіючу адресу.

Суд шодо справи розгону Майдану в Запоріжжі
Скриншот з данними щодо оголошення Володимира Серби у розшук у період з 07.07.2014 по 06.07.2021. Сайт: wanted.mvs.gov.ua
"У період з червня 2014 року (Володимир Серба — ред.) перебував за кордоном, куди поїхав відпочити після звільнення. Він не мав на меті переховуватись... Більш того, до моменту, коли матеріали кримінального провадження надійшли до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя (14.01.2020 року — ред.), він навіть не здогадувався. Після того, як він дізнався, що має статус обвинуваченого, він одразу уклав договір з адвокатом та повернувся до України".

Сам Володимир Серба під час судового засідання підтримав клопотання адвоката та повідомив, що:

"Після того, як вийшов на пенсію 19.03.2014, виїхав за межі України та 02.07.2014 повернувся до України, та 09.07.2014 знов покинув територію України. Проте, що перебуває у розшуку йому ніхто не повідомляв, на кордоні ніхто не зупиняв".

У матеріалах суду йдеться, що Володимир Серба сьомого жовтня 2020 року надіслав електронною поштою клопотання провести наступне судове засідання в режимі дистанційного судового провадження. На той час обвинувачений перебував у РФ:

"21 жовтня 2020 року на електронну адресу суду надійшов лист обвинуваченого про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з Темрюцьким районним судом Краснодарського краю РФ".

Раніше Суспільне повідомляло, що першого липня 2021 року Володимир Серба особисто з'явився на судовому засіданні, де пояснював що після того, як дізнався про кримінальне провадження щодо нього у березні 2020 року, не мав змогу долучитися до судових засідань через пересторогу підхопити коронавірус.

Володимира Сербу звільнили від кримінальної відповідальності
Ухвала Жовтневого суду міста Запоріжжя про закриття справи Володимира Серби, 16 жовтня 2024 року. Сайт судового реєстру

Підстави для закриття кримінального провадження через сплив строків давності

У блоці підстав для закриття справи Володимира Серби вказується:

"Дійсно, відповідно до відомостей з бази даних інформації щодо перетинання державного кордону України № 0.254-7980/0/15-14 від 09.07.2014, Серба 19 березня 2014 року виїхав за межі України на літаку Донецьк-Стамбул, однак у цей період не мав жодного процесуального статусу в кримінальному провадженні та повістки про його виклик до слідчого ніким не видавались. Тому вважати його дії з приводу виїзду за межі України такими, що були вчинені з метою ухилення від слідства, неможливо".

"Аналіз досудового розслідування дає підстави вважати, що обвинувачений не був належним чином повідомлений про необхідність явки до слідчого, не отримував письмове повідомлення про підозру, декілька разів безперешкодно покидав Україну та повертався".
Ухвала суду від 16 жовтня 2024 року

За результатами судового засідання Жовтневий районний суд Запоріжжя закрив справу Володимира Серби, який обвинувачувався у силовому розгоні запорізького Євромайдану (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 294 та ч. 1 ст. 365 КК України), у зв'язку зі спливом строком давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Позиція представниці потерпілих

За словами адвокатки, представниці потерпілих у справі розгону Майдану Олени Яркіної, згідно з Кримінальним кодексом, якщо обвинувачений перебуває (перебував) у розшуку, то на цей час не застосовується строк давності на вчинені злочинні діяння. Відповідно, на її думку, є суттєві протиріччя між матеріалами справи й винесеним вироком суду:

"Звичайно, мене позиція суду не влаштовує. Адже судами попередніх інстанцій було доведено, що Серба перебуває в розшуку. Я буду зараз спілкуватися із прокурором, і від своїх потерпілих ми також будемо подавати апеляцію на винесене рішення щодо ухвали про закриття кримінального провадження за обвинуваченням Серби".
Потерпілі у справі розгону Майдану у Запоріжжі
Олена Яркіна, адвокатка, представниця потерпілих у справі розгону Майдану у Запоріжжі. Особистий архів Олени Яркіної
"Хотіла б зазначити, що справа слухалася дуже давно, і багато свідків важко було викликати на допит у суді під час мирного нашого життя з 2015 року по 2022, а згодом, коли почалося повномасштабне вторгнення, це не дало можливості приходити на судові засідання і потерпілим. За цей період двоє потерпілих у цій справі померли, один із них — учасник АТО. У мене було їх семеро".

Правозахисниця наголосила, що справа Володимира Серби була виділена з загального великого провадження щодо обвинувачення трьох очільників області:

"Пеклушенка та Межейка, це голови ОДА та облради відповідно. І Серба був третьою особою. А оскільки Серба на той період почав переховуватися, він сам про це говорив, що поїхав за кордон до Росії, а Межейко та Пеклушенко були в Україні, то суд, звичайно ж, відповідно до норм Кримінально-процесуального кодексу виділив справу Серби в окреме провадження для того, щоб її заслухати в спеціальному порядку за заочним обвинуваченням".
З Володимира Серби зняті обвинувачення
Пікет біля Жовтневого суду міста Запоріжжя через справу про розгін Майдану, 1 липня 2021рік. Суспільне Запоріжжя

Що кажуть активісти запорізького Майдану

За словами свідка у справі Володимира Серби, однієї з лідерів запорізького Майдану Олени Єременко, вона не була здивована, дізнавшись про таке рішення суду:

"Ну звісно, це огидно і боляче... Я була одним зі свідків у цій справі, і давала, мабуть, в усіх судах свідчення щодо цієї справи. І я впевнена, що Володимир Серба причетний до подій 26 січня, бо я особисто його бачила на Майдані, бо я особисто його просила за жодних обставин не робити силовий розгін. І те, що закрили справу, що її затягували, свідчить для мене тільки про такий підхід наших суддів до цієї справи".
Суд закрив справу екскерівника управління МВС Володимира Серби обвинуваченого у розгоні Майдану в Запоріжжі
Олена Єрьоменко, одна з організаторів запорізького Майдану, свідок у справі Серби. Особистий архів Олени Єрьоменко

"Дуже прикро, що ми не відчуваємо захисту, судового захисту. Ми не віримо в судову систему та знаємо, що все можна вирішити грошима. Що стосується Серби, я дуже сподіваюсь хоча б на те, що ця людина просто поїде з цього міста".
Олена Єрьоменко

Що відомо про справу колишнього очільника запорізької міліції Володимира Серби

Щодо колишнього очільника ГУ МВС України у Запорізькій області Володимира Серби 28 січня 2014 року відкрито кримінальне провадження за насильницький розгін запорізького Майдану 26 січня 2014 року, зловживання владою та організації масових заворушень.

03 березня 2014 року генерала-майора міліції Володимира Сербу звільнено за власним бажанням.

В Жовтневому суді матеріали справи перебувають з січня 2020 року. Через велику кількість учасників процесу, зокрема потерпілих, та не встановленого місця перебування обвинуваченого, слухання у справі до листопада 2020 року не розпочиналося.

  • 9 листопада 2020 року розгляд справи перенесли на грудень 2020 року. Також обвинувачений електронною поштою повідомив, що знаходиться в Росії. Як тоді повідомила прессекретарка Жовтневого районного суду Запоріжжя Марія Свідлова, що до цього справа тривалий час перебувала в Орджонікідзевському районному суді.
  • 14 грудня 2020 року розгляд справи Володимира Серби знов перенесли на 1 лютого 2021 року;
  • 1 липня 2021 року відбулось судове засідання. Цього разу Володимир Серба з'явився на нього особисто. Рішенням суду йому обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання строком на 2 місяці;
  • 5 липня 2021 року акцію протесту влаштували біля Жовтневого районного суду Запоріжжя представники запорізьких осередків “Національного корпусу”, “Демократичної сокири” та “Європейської солідарності”. Мітингувальники виступають проти судової ухвали щодо запобіжного заходу Володимиру Сербі у вигляді особистого зобов’язання;
  • 7 липня 2021 року запорізька обласна прокуратура наполягала на тому, щоб запобіжним заходом для Володимира Серби залишилося, обране ще у 2015 році, тримання під вартою;
  • 20 вересня 2021 року на черговому засіданні суду вирішено викликати Володимира Сербу прибути до суду особисто;
  • 27 вересня 2021 року стало відомо, що Володимир Серба не приїде на наступне судове засідання до Жовтневого районного суду Запоріжжя. Так, суддя Юлія Пивоварова повідомила, що з’явилася технічна можливість переглядати відеодокази у справі та підтримувати відеоконференцію з Дружківським міським судом, де знаходиться Володимир Серба під час засідань, тож присутність обвинувачуваного у Запоріжжі не є обов’язковою;
  • 21 листопада 2022 року Жовтневий суд Запоріжжя подовжив колишньому очільнику запорізької міліції Володимиру Сербі термін особистого зобов’язання. Він повинен повідомляти суд про місце свого проживання та утримуватися від спілкування з учасниками запорізького Майдану. Наразі у розгляді справи триває опитування свідків, яких у справі близько 100 людей;
  • 23 листопада 2023 року в Жовтневому суді Запоріжжя відбулося чергове слухання у справі — на засідання з десяти свідків з'явився лише один.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня

Вибір редакції

На початок