На Запоріжжі стартувала осіння кампанія з пероральної імунізації диких тварин проти сказу. Охопити планують 14 громад. На відкритих територіях власноруч розкладатимуть приманки з вакциною, які безпечні для людей та свійських тварин.
Як це відбувається – дізнавилося Суспільне.
Вакцина міститься у спеціальних приманках – невеликі брикети розміром із сірникову коробку, що мають запах м’ясокісткового борошна, який приваблює диких м'ясоїдних тварин, розповідає начальник відділу організації протиепідеміологічної роботи Держпродспоживслужби Юрій Кравчук:
"Вакцина складається з м’ясо-кістного борошна, щоб дикі тварини мали по запаху її з’їсти. Ефект залежить від того, якого віку лисиця буде з’їдати цю вакцину. Якщо вона народжуватиме лисенят, вони вже матимуть імунітет".
Через повномашстабне вторгнення цьогоріч приманку з вакциною не розкидатимуть з літака, а розкладатимуть власноруч, розповідає Юрій Кравчук:
"Пероральну вакцинацію до війни ми проводили шляхом розкидання вакцини з літаків. На аеродромах базувались 3-4 літаки АН, в яких були навігатори та установки, які розкидували приманку з вакциною. Зараз польоти над Україною не проводяться, тому ми вакцину розкладаємо власноруч".
Приманки розкладатимуть спеціальні бригади за межами населених пунктів, на узліссях, обабіч доріг, сільськогосподарських угідь, зазначає Юрій Кравчук:
"Утворені групи, до яких входять наші спеціалісти й спеціалісти охотоведи. Вакцина розкладається – 25 приманок на один квадратний кілометр. У населених пунктах вона не розкладається, у всіх інших місцях вакцина розкладається", – розповідає Юрій Кравчук.
Любов Кравчук, фельдшерка ветеринарної медицини, розповідає, що ховають приманку в доступних для тварин місцях, переважно біля дерев та кущів:
"Лисиці ходять там, де переважно дерева, кущі, що можна заховатися. Там і ховаємо, через кожні 300-400 метрів ми розкладаємо. На кожні 5 квадратних метрів кладеться одна прикормка".
Згодом ветеринари перевіряють, чи спрацювала приманка, розповіла керівниця Оріхівської районної ветеринарної лікарні Ірина Бикова:
"У Комишуваський громаді в нас буде контрольна ділянка. Ми на неї розкладаємо 25 принад і робимо спостереження на 4, 8 і 15 день, споживання цієї вакцини. Помічаємо чимось, може прапорцями, щоб не відлякати лисиць, єнотовидних собак, і контролюємо споживання цих принад".
Приманка безпечна для тварин і людей. Але тих, хто її знайшов, закликають не чіпати та не перекладати на інше місце.
Цьогоріч у Запорізькій області зафіксували 58 випадків сказу. Це більше ніж за аналогічний період у попередні роки, зазначив Юрій Кравчук.
Що відомо про сказ
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком запалення головного мозку зі швидким ураженням центральної нервової системи.
У разі несвоєчасного проведення профілактичних щеплень та зволікання з наданням медичної та ветеринарної допомоги смерть людини та тварини неминуча. Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини.
Хвороба передається при укусах скаженою твариною (90% випадків) або попаданні її слини на пошкоджену шкіру чи слизові оболонки (10% випадків). Інфіковану тварину вирізняє агресія, посилене слиновиділення, страх води, світла.
Симптоми сказу:
- підвищення температури, біль чи поколювання у місці пошкодження;
- страх води, світла;
- пінисте і сильне слиновиділення тощо.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube