З початку 2024 року на дорогах Запоріжжя зафіксували дев'ять аварій за участі водіїв електросамокатів, у яких поранення дістали вісім людей. Нині законодавчо їх прирівняли до транспорту, втім, змін у правилах дорожнього руху досі немає.
Яка ситуацію з електросамокатами на дорогах Запоріжжя – дізнавались кореспонденти Суспільного.
Правила руху та законодавство
Торік в Україні електросамокати офіційно прирівняли до транспортних засобів, зазначила старша інспекторка пресслужби Національної поліції Катерина Шевченко:
"Законодавчо було поділено на дві категорії: легкий персональний електричний транспортний засіб та низько швидкісний персональний електричний транспортний засіб. Вони усі приводяться в рух за допомогою електродвигуна об’ємом до 1000 Вт, проте мають різні швидкості. Перша категорія – це до 25 км/год. Друга — розвиває швидкість до 60 км/год".
Як зазначила Катерина Шевченко, керувати електросамокатами можуть люди з 16 років:
"Краще керувати ними на проїзній частині максимально ближче до правого краю. Обов’язково використовувати засоби пасивної безпеки: шолом, наколінники, налокітники, користуватися світловідбиваючими елементами. Неухильно дотримуватися всіх правил дорожнього руху. Електросамокати можна керувати на велодоріжках, але в нас не така розвинута велоінфраструктура в місті".
За словами адвоката Сергія Єлисеєва, попри те, що електросамокат визнали транспортним засобом, за цей час змін до правил дорожнього руху не внесли:
"Якщо ми звертаємось до ПДР, то рух транспортних засобів тротуарами заборонено. З цього можна зробити висновок, що рух тротуарами електросамокати заборонено. Але до правил дорожнього руху жодних змін не внесено. З якого віку можливо керувати самокатом, які вимоги пред’являються щодо керування зазначеним транспортним засобом — це питання залишається не врегульованим".
ДТП за участі водіїв електросамокатів
З початку цього року в Запоріжжі сталося дев'ять аварій за участі водіїв електросамокатів, у яких вісім людей дістали поранення. Кримінальні справи за фактом ДТП відкривали й раніше. Так, у 2021 році дівчина скоїла наїзд на Ольгу Лаврову — тоді жінка дістала закритий перелом шийки стегнової кістки, через що їй знадобилося протезування:
"Вийшла на тротуар, тільки вийшла — можливо кроків 10-12 зробила – я нічого не зрозуміла, як мене збили. Удар був страшний. Був суд, був вирок — заплатити 125 тисяч".
Сергій Єлисеєв, адвокат Ольги пояснив: дівчину, що вчинила наїзд, визнали винною у кримінальному правопорушенні та зобов'язали сплатити кошти за лікування, моральну шкоду та правничу допомогу:
"Внаслідок наїзду, моя клієнтка зазнала тілесних ушкоджень. Експертизою було доведено, що це пошкодження середнього ступеня тяжкості. У рамках судової справи було судом Шевченківського району ухвалено вирок, за результатом якого особа, що керувала електросамокатом була визнана винною у вчиненні кримінального правопорушення. Було стягнуто з неї витрати на лікування, що понесла потерпіла, було стягнуто витрати щодо моральної шкоди та витрати на правничу допомогу".
Сервіси оренди електросамокатів у Запоріжжі
Нині електросамокати можна купити та орендувати. У Запоріжжі працює декілька сервісів тимчасово користування — доступні понад 250 самокатів.
Як повідомили в пресслужбі однієї з компаній оренди, взяти напрокат електросамокат може лише користувач, якому виповнилося 18 років. А на самому транспорті встановлене швидкісне обмеження:
"На електросамокатах встановлено обмеження швидкості до 20 км/год. Це максимальна швидкість, яка дозволяє безпечно пересуватися і контролювати ситуацію під час руху на електросамокаті. Новим користувачам ми рекомендуємо встановити обмеження швидкості до 15 км/год. При цьому на прохання місцевої влади у певних зонах ми також обмежуємо швидкість пересування до 15 км/год для всіх користувачів", — йдеться у відповіді компанії.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube