Сьогодні, 18 жовтня, у Запоріжжі відкрили звукову інсталяцію "Дерево Пам'яті", що присвячена загиблим захисникам та захисницям України. На металевих "гілках" скульптури розміщені трубки замість листя, які створюють передзвін як символ відлуння голосів полеглих воїнів.
Про це повідомляють кореспонденти Суспільного з місця події.
Після заходу сонця, серед світла свічок та ліхтарів, в одному з парків Запоріжжя зібралися батьки, діти, сестри та брати, близькі загиблих воїнів. Вони прийшли, аби вшанувати пам'ять полеглих захисників та взяти участь у відкритті меморіальної звукової інсталяції, яка присвячена їхнім рідним.
Металева звукова інсталяція "Дерево Пам'яті" заввишки дев'ять метрів. Залізо для конструкції її творець, художник-постановник та молодший сержант ЗСУ Дмитро Костюминський, обрав неспроста:
"Взагалі Запоріжжя в мене асоціаціюється із залізом. І через те, що це пам’ятник нашим загиблим воїнам, я вважаю, що всі наші воїни, які наразі захищають нашу країну, які вже загинули за неї — це люди, які зроблені зі сталі".
На металевих гілках "Дерева пам'яті" замість листя розміщені трубки — на них будуть викарбувані імена загиблих захисників та захисниць із Запорізького регіону, пояснив автор інсталяції:
"Цей передзвін, цей дзвін — це як відлуння голосу чи пам’яті про кожного бійця. Ми говоримо про те, що він присутній постійно з нами, постійно тут. Сама ритуалізація трубочок — музичних інструментів буде відбуватися таким чином, що родини загиблих будуть отримувати дві трубочки. Одну з викарбуваним з ім'ям, одна трубочка вішається на саме дерево до всіх, інша - дарується родині".
Під час відкриття звукової інсталяції матері та рідні 86 загиблих запорізьких воїнів віддали одні з трубочок, аби розмістити на "Дереві Пам'яті" — другі залишили собі на згадку. Поряд повісили й дзвоники:
"Як згадати про загибель когось? Це вдарити в дзвін, це нагадати, що ми разом, що ми пам'ятаємо про цього загиблого нашого і це як віддати шану. Таким звуком, ми нагадуємо, пам'ятаємо що ми пам'ятаємо наших хлопців", — розповів Дмитро Костюминський.
Серед присутніх на церемонії відкриття звукової інсталяції була Марина Христин. В руках жінка тримає трубочку-дзвоник з викарбуваним іменем її 44-річного двоюрідного брата Євгена. Чоловік став на захист України з перших днів повномасштабного вторгнення, боронив Донецький напрямок, де й загинув:
"Мама не змогла приїхати, бо для неї це дуже важко. З початку війни пішов добровольцем, буквально через тиждень записався в перші лави, пішов захищати свою сімʼю, своїх рідних. Донецький напрямок з перших днів. Служив пів року й у 2022 році загинув. Хлопці тримались, завжди були на звʼязку, захищали нас навіть з таким позитивним настроєм. Вся родина вдячна, що можна так увіковічити памʼять наших героїв".
До повномасштабної війни чоловік жив та працював у Запоріжжі, сам же — родом з Енергодара, поділилася Марина:
"Мама не змогла приїхати, бо для неї це дуже важко. Ми з Енергодару родом, але жили в Запоріжжі. Дружина є, живе в Запоріжжі. Двоє хлопчиків. Він взагалі як будівельник, але займався тротуарною плиткою, по місту Запоріжжя дуже багато його "слідів»". Його дуже поважали на роботі. Він добра людина, він як лідер в бригаді був, і як приклад в майбутньому для своїх дітей. В нього була мрія — повернутись до родини та обійняти своїх синів".
Долучилися до відкриття звукової інсталяції "Дерево Пам'яті" й батьки Юрія Глодана, який дитячі та юнацькі роки провів у Запоріжжі. У 2023 році чоловік долучився до лав ІІІ окремої штурмової бригади після загибелі доньки, дружини та тещі:
"Мій син, Глодан Юрій, 31 рік. ІІІ окрема штурмова бригада. Він став на службу 1 березня 2023 року, після того, як загинула його родина. В Одесі. Донечка, дружина, теща в квартирі — прилетіла ракета", — поділилася мати воїна, Інна.
Мати Юрія переконана, полеглих воїнів необхідно вшановувати, аби пам'ятати, якою ціною дається мирне життя:
"Був під Бахмутом, а загинув в Андріївці 12 вересня 2023 року. Повинні памʼятати: вони полягли, щоб ми могли гідно жити. Мій син казав, щоб діти росли під мирним небом".
За словами очільника Запорізької ОВА Івана Федорова, формат та місце інсталяції як місця пам'яті обирали у діалозі з рідними полеглих бійців:
"Це має бути місце, яким ми будемо пишатися. У новітній історії усі меморіальні комплекси роблять задовго після перемоги, але ми прийняли рішення, що увіковічити памʼять і пишатися нашими військовими ми зобов'язані вже сьогодні. Я хочу подякувати родинам загиблих, що ми спільно, опрацювавши різні варіанти, знайшли найкраще рішення".
Звукову інсталяцію відкрили в рамках Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва "GOGOLFEST POKROVA" — вона є центральною композицією майбутнього комплексу "Посадка. Дерево Пам'яті". Встановлювати її почали з тиждень тому, пояснив головний технічний менеджер фестивалю Олексій Гармаш:
"Технічно вона складна, але не так, щоб зашкалює. Складність полягала швидше в тому, що були дуже обмежені терміни. Оце складності. Дзвіночки прикріплені до планок, планки до дерева прикручені болтами намертво через гравера, там все як треба. А на самій планці вони тримаються на дуже тонкому тросу з нержавіючої сталі. Вважаєте, що це навіки".
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube