У Запоріжжі у річці Дніпро історики виявили затонуле 18-метрове судно-драгу, що використовували для днопоглиблювальних робіт. Знахідка датується початком 20 століття. Тоді драга виконувала роботи з розчищення фарватеру для кораблів.
Що відомо про незвичну знахідку — дізнавались кореспонденти Суспільного.

Судно має дубовий корпус та клепані металеві конструкції. На борту знаходиться шість кают, а екіпаж складав щонайменше шість людей, пояснив кандидат історичних наук Олександр Олійник:

"Судно зроблено з дубових брусів. Товщина дошки — 17 сантиметрів. Довжина дошок до півтора метра. Зараз судно перекинуте і лежить на боці. Драга кінця ХІХ-початку ХХ століття. Є перегородка для окремої каюти. Для чого вона була призначена — сказати важко. Лутка дверей — був вхід".


Зі слів історика, двигун драги був випущений у Великобританії, а металевий корпус збирали на заводі в Російській Імперії:
"Двигун працював на мазуті. Фірма "Річард Хортсбі і сини". На жаль, поки що, дати випуску не знайшли, але двигун однозначно був випущений в кінці ХІХ сторіччя. Сама металева конструкція: власне кран, сама драга та сам механізм, завдяки якому відбувалися днопоглиблювальні роботи, зроблені на підприємстві в Маріуполі".

На Дніпрі подібних суден було декілька, аби забезпечити повноцінний хід кораблів по річці вниз до Херсона, запевняв Олександр Олійник:
"Забезпечити судовий хід від Олександрівська (колишня назва Запоріжжя, — ред.) до Херсона одна драга не могла, тому їх було з десяток. Знайдена драга виконувала днопоглиблювальні роботи в літній період. Дніпро постійно міняв рельєф дна, для того, щоб суда ходили безперешкодно, і потрібна була драга".


Досліджувати драгу вкрай важко, адже до неї неможливо застосувати методи ані польової, ані підводної археології. Також металеві частини судна розбирають місцеві жителі, бідкався історик:
"Ні управління культури, ні охорона пам'яток на цей день не проявили ніякого бажання досліджувати відповідний об'єкт. Пам'ятку шкода, вона пропаде, але до того, як вона буде розібрана та знищена, ми повинні максимум з неї взяти інформації. Це наша історія".


Нині історик дослідив лише частину відомостей про судно, тож науковець продовжує вивчення обставин затоплення драги:
"Треба вивчити судно аби зробити 3D-реконструкцію. В ідеалі, ця драга повинна бути збереженою, реставрованою, бо це пам'ятка історії судноплавства на Дніпрі. Таких кораблів на моїй пам'яті не було. Нічого подібного немає. Сама драга цінний експонат, але розібрати її, потім реставрувати, музеєфікувати та виставляти в експозиції, навряд чи вдасться", — з сумомв підсумував історик Олександр Олійник.

Раніше Суспільне повідомляло, що у Запоріжжі відреставрували частину саркофага, що належав першому кримському хану Хаджі І Гераю. Артефакт знайшли у 2003 році поблизу Бахчисарая під час дослідження усипальні стародавнього правителя, а у 2009 — передали працівникам Національного заповідника "Хортиця" на реставрацію.
Підписуйтесь на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber