МАГАТЕ не надають доступ для перевірки західної частини двох турбінних залів окупованої Запорізької АЕС

МАГАТЕ не надають доступ для перевірки західної частини двох турбінних залів окупованої Запорізької АЕС

МАГАТЕ не надають доступ до західної частини двох турбінних залів ЗАЕС
Тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція, 4 реактор. Alexander Ermochenko/Reuters

Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які працюють на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), через відсутність доступу не можуть потрапити до західної частини двох турбінних залів.

Про це йдеться у пресрелізі на сайті агенції від 13 вересня.

"На ЗАЕС цього тижня команда МАГАТЕ попросила та отримала доступ до транспортного цеху за чотири кілометри від станції після повідомлення про атаку безпілотника там 7 вересня. Вони помітили пробоїну в одному даху та дві вантажівки, які зазнали легких ударів. Команда не виявила жодних пошкоджень, пов’язаних з ядерною безпекою", — йдеться у звіті агенції.

Також міжнародні спостерігачі вкотре провели обхід електричних і контрольно-вимірювальних приміщень реакторного блоку №4, а також турбінних залів блоків 1 і 2. Доступ до західної частини турбінних залів знову не був наданий.

Окрім того, цього тижня команда МАГАТЕ провела обговорення з представниками ЗАЕС щодо нового аварійного плану, який, як очікується, набуде чинності до кінця вересня, а також щодо запланованих аварійних навчань наступного тижня. Як і на попередніх навчаннях на ЗАЕС, за ними спостерігатиме команда агенції.

Раніше Суспільне повідомляло, що гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі з візитом приїхав на тимчасово окуповану ЗАЕС аби оцінити наслідки від пожежі на градирні атомного об'єкта, що сталась 11 серпня.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок