Допомога сімʼям полеглих військових: на які виплати мають право родичі в Запорізькій області

Допомога сімʼям полеглих військових: на які виплати мають право родичі в Запорізькій області

Допомога сімʼям полеглих військових із Запорізької області
Алея Героїв у Запоріжжі, 23.05.2024. Фото: Суспільне Запоріжжя

У Запорізькій області сім'ї загиблих військовослужбовців мають право на виплати від держави, військової частини та органів місцевого самоврядування. Для отримання необхідно звернутися до відповідних органів із заявою та документами, що підтверджують факт загибелі захисника.

Які саме виплати можуть отримати рідні полеглих військових — розповів в інтерв'ю Радіо Запоріжжя головний спеціаліст управління з питань ветеранської політики Запорізької обласної державної адміністрації Володимир Москаленко.

На яку державну допомогу можуть розраховувати родичі загиблих військовослужбовців?

Родини загиблих мають право отримати одноразову грошову допомогу в розмірі 15 мільйонів гривень. Це право забезпечує постанова Кабміну № 168 від 28 лютого 2022 року. Законодавством передбачено також чимало можливостей: у повсякденному житті — пільги, у лікуванні, в оздоровленні зараз складніше, бо щось недофінансовано, на щось не виділяються кошти з державного бюджету, можливості обласного бюджету обмежені.

Хто має право на виплати?

Допомога, яка призначається державою, розподіляється рівними частинами на всіх отримувачів, які зазначені в статті 161 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. А саме:

  • батьки;
  • один з подружжя (якщо вони вдруге не вступили в шлюб);
  • діти до 18 років;
  • діти, старші 18 років, якщо вони або інваліди дитинства, або здобули інвалідність до досягнення ними 18-річчя;
  • студенти, які навчаються на денній формі навчання, але не старші 23 років;
  • утриманці.

Хто не має право на одноразову допомогу ?

Брати, сестри, якщо немає батьків, дружин та неповнолітніх дітей, вони не отримують одноразову грошову допомогу. Якщо сестра чи брат не були на утриманні загиблого, вони не отримують цю допомогу. Якщо були на утриманні, то вони отримають одноразову грошову допомогу.

Допомога сімʼям полеглих військових у Запоріжжі: на які виплати мають право родичі
Володимир Москаленко. ЗОВА

Упродовж якого часу цю виплату можна отримати?

Дуже по-різному. Цим займається Міністерство оборони, військові частини. Вони є розпорядником цих коштів. Оскільки військовослужбовці були на той час службовцями Міноборони Збройних Сил. Як готові документи, може бути це зроблене. Можливо підуть тижні, місяці, на жаль, річ в тім, що треба ще з’ясувати, чи знайдені всі потенційні отримувачі цієї одноразової допомоги. Допомога ділиться в рівних частинах, тому треба з’ясувати, чи знайдені всі, хто має право на цю виплату.

Якщо тіло загиблого не повернули, як тут бути рідним?

Вони мають отримати сповіщення про загибель, і це є першочерговим документом, який дозволяє далі рухатись. Статус зниклого безвісти не передбачає одноразової грошової виплати.Тут потрібне документальне підтвердження. Оголошувати людину загиблою має далекосяжні наслідки. Тому й оголошують безвісти зниклими, якщо немає остаточних доведених фактів про загибель. Ситуації бувають різні: буває, що міняють людей, які були безвісти зникли. Людина перебувала в полоні та не було з неї ніяких контактів.

Щодо поховань, на яку суму може розраховувати родина загиблого?

Це встановлюють громади, в якій проживав загиблий. У Запоріжжі це — 14-17 тисяч гривень. Це на саму атрибутику, копання могили, інше. Якусь частину видатків, але не всі видатки покриває бюджет міста, селища чи громади.

Чи завжди похованнями займаються селища, міста, в яких проживав загиблий?

По-перше, є бажання й право родини загиблого у встановленні місця, де буде похований герой. А далі включаються й органи місцевого самоврядування, і органи державної влади, і представники Міністерства оборони, наприклад, ТЦК та СП. Це достатньо чітко регламентовано і військовим статутом, і іншими нормативними актами.

Сьогодні в Запорізькій області розробляється нова концепція церемонії прощання з загиблими героями. Є різні підходи та різні бачення. Хтось хоче, щоб це було сімейно та камерно, а хтось, щоб всі навколо бачили, що ця людина віддала найдорожче, що в неї є — своє життя. Концепція полягатиме в тому, що ми хочемо продемонструвати жителям міста Запоріжжя й області, як ми достойно проводимо в останній путь нашого героя.

Які пільги мають родичі загиблих?

Їм видається відповідне посвідчення, вони мають пільги на сплату житлово-комунальних послуг, право на оздоровлення, наскільки це можливо в наших умовах зараз. Держава намагається забезпечити цих людей максимальною підтримкою. Ніхто не залишається без уваги, і без роботи держави, можливо, це не так швидко відбувається, як би нам хотілося, але напризволяще ніхто не може бути залишений: ми не маємо на це право.

Куди по допомогу можуть звернутися родини загиблих захисників

З усіх питань, які виникають у родин загиблих, треба звертатися до відповідних структурних підрозділів. Наприклад, у Запоріжжі це відділ з питань захисту прав захисників і захисниць України, управління з питань ветеранської політики облдержадміністрації. Такі структури створюються в райадміністраціях та громадах. Взагалі наша мета, щоб такий підрозділ був у кожному органі виконавчої влади та органах місцевого самоврядування.

Підписуйтесь на Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок