24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної Ради України 346 депутатів проголосували за ухвалення Акту проголошення незалежності України. Нині країна відзначає 33-тю річницю Незалежності, з них 10 років виборює її на фронті. У Запоріжжі перше святкування відбулося 24 серпня 1991 року.
Як у місті відзначали День Незалежності в різні роки — дізнавались кореспонденти Суспільного.
Перше святкування
24 серпня 1991 року 346 депутатів Верховної Ради України на позачерговій сесії проголосували за ухвалення Акту проголошення незалежності. Того ж дня у середмісті Запоріжжя зібралося близько ста людей, на площі Фестивальній вони розпочали перше святкування:
"24 серпня, коли вже пішло офіційне повідомлення, то воно було аж занадто довгоочікуваним: відбувся спонтанний мітинг, спонтанне зібрання, майоріли прапори, лунали "Слава Україні" і так далі. І, чесно кажучи, мало хто уявляв, як з чого почати. Тоді всі обнімалися, цілувалися. Вперше було сподівання: "А от тепер ми забезпечимо себе", — розповів учасник тодішнього мітингу, співробітник Національного заповідника "Хортиця" Олександр Черненко.
Про події першого святкування Дня Незалежності розповів і завідувач кафедри новітньої історії України Запорізького національного університету, професор, історик Федір Турченко:
"Про що думали? Про різне думали. Дехто з таким захватом: "От добре, дивіться, значить ті комуністи, які були комуністами, вони проголосували "за" незалежність, а хтось проголосував і "проти" незалежності”. У КДБ в цей час, кажуть, цілу добу палили документацію, яка стосувалася політичної діяльності, скажімо так: антирадянських елементів або демократів, бо за кожним слідкували".
Друга річниця незалежності України
24 серпня 1992 року поблизу міськради в Запоріжжі відбулася урочиста хода, участь в якій взяло близько 200 людей. Серед них була ветеран Народного Руху України Лариса Фісоченко:
"Ініціатором і організатором цієї акції була Запорізька обласна організація Народного Руху України. Ми збиралися навпроти міськради, вишикувались у колони та пройшли по проїжджій частині від міськради до площі Фестивальної".
Лариса Фісоченко переконана, що для таких перших акцій пришла достатня кількість запоріжців:
"Мета цього заходу — нагадати запоріжцям, що в нас тепер є велике нове свято, найважливіше — День Незалежності. Співали пісні, викрикували гасла "Слава Україні", було багато плакатів святкових, синьо-жовтих прапорів. Коли ми прийшли на Фестивальну, там вже була сцена, і на сцені ми провели мітинг урочистий, а потім був невеликий концерт".
Підняття прапору на Хортиці
Щороку в Запоріжжі після 1991 року влаштовували урочисту ходу, аби відзначити День Незалежності України. Особливою для міста була 20-та річниця: на острові Хортиця, на найвищому тогочасному флагштоці країни, замайорів синьо-жовтий стяг, розповів молодший науковий співробітник заповідника Олег Власов.
Тоді на острові Хортиця зібралося декілька сотень людей, вбраних у вишиванки та святковий одяг, поділилася одна з учасниць події, членкиня громадської організації "Запорозькі Берегині" Лариса Середа:
"Я була на цьому заході. Це було, напевно, найяскравіші моменти мого життя: найвищий флагшток, великий прапор розвивається на нашій славетній Хортиці. Атмосфера, була, звісно, святкова. Ми раділи цьому дню, ми раділи тому, що ми — українці".
День Незалежності в перший рік російської агресії проти України
2014 рік був переломним моментом сучасної історії незалежної України: Революція Гідності, анексія АР Крим та початок вторгнення РФ на Сході України. Тоді, 24 серпня, у День Незалежності, у Запоріжжі зібрався чималий мітинг. Понад тисяча містян пройшли урочистою ходою по центральному проспекту, щоб показати силу в єдності:
"Ходою пройшли проспектом до обласної ради, ОДА — це був такий великий флешмоб. Вже змінилася картина, ми усвідомили себе приналежними до одного цілого, до однієї цілісної держави, і атмосфера була вже напружена, але разом з тим така атмосфера єднання. І звісно, вже лунало більше української мови", — пригадала Лариса Середа.
Окрім цього, у Запоріжжі в День Незалежності містяни створили символічний ланцюг єдності, а за декілька днів додали український стяг та патріотичний плакат на тодішній пам'ятник Леніну.
Повномасштабна війна та День незалежності
З початком повномасштабного вторгнення в Запоріжжі заборонили масові заходи з міркувань безпеки, а містяни взяли зброю до рук та стали на захист країни:
"Всі встали в стрій. У Запоріжжі було створено декілька добровольчих формувань (ДФТГ), я очолив один з таких добровольчих підрозділів, і фактично до кінця 2023 року — початку 2024 ми виконували відповідні бойові розпорядження в межах Запорізької області", — розповів Михайло Пирог, голова міської організації ветеранів АТО та тодішній командир ДФТГ №4 Запоріжжя "Азов".
У ніч проти 24 серпня 2022 року армія РФ поцілила дев'ятьма ракетами по Запоріжжю: снаряди влучили у промислові об'єкти, а у багатоповерхівках поряд вибило шибки:
"Кожне свято окупант використовує для того, щоб завдати нам якомога більше болю, посіяти паніку, зневіру, але попри всі їх потуги, кожного разу це тільки більше згуртовує українців і ще більше підіймає на боротьбу наших людей", — зауважує Михайло Пирог.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber