У Запоріжжі колишні військові та їхні родини можуть безоплатно отримати комплексну допомогу від психолога, юриста, а також фізичну реабілітацію в просторі для ветеранів.
Які саме послуги надають у ветеранському просторі, дізнавалися кореспонденти Суспільного.
"Одномоментно ми можемо працювати з 30 візитерами. У нас все по запису попередньому. На кожну людину витрачається стільки часу, скільки треба для розв'язання проблеми. У нас є консультація, а якщо треби, то йде і супровід", — пояснює керівник центру Владислав Мороко.
Психологічна допомога
У просторі з ветеранами та їхніми дружинами в напрямку поведінково-когнітивної терапії працюють два психологи.
За словами Людмили Свірідової, протягом дня приймають близько п'яти людей. Звертаються вони переважно через стрес та тривожний стан:
"Вони розгублені, агресивні іноді бувають, адже звикли, що у військовій частині все чітко, вони працюють за графіками, чітким діям. А тут і час, і медицина, і документи не всі зібрані, а він ще не прийшов до соціуму, щоб тут щось робити. Ми допомагаємо знизити цей рівень роздратування, цю агресію".
Фізична реабілітація
Виплеснути негативну енергію та злість військові можуть у тренажерній залі, розповідає тренер-інструктор Дмитро Білов:
"У нас працює реабілітолог і я. Якщо людина є проблемною, то ми спочатку працюємо з реабілітологом, коли він ставить її на ноги, потім вже працюю я. Ми створюємо індивідуальну програму, індивідуальний план харчування і далі людина працює".
Крім військових, залу можуть відвідувати члени їхніх родин — жінки, діти, матері. За словами Дмитра Білова, нині займаються близько п'яти чоловіків та понад 20 жінок.
"Загалом через нас вже пройшло десь 30-35 людей. З усіма цими людьми я працював індивідуально. І вже є деякі люди, яких ми відпустили у вільне плавання, то вони приходять, коли їм зручно й працюють далі самі", — розповідає тренер-інструктор.
За психологічною реабілітацією та фізичним відновленням звернувся до простору ветеран Денис Гавязь. Чоловік долучився до ЗСУ у 2014 та воював на Авдіївському, Бахмутському, Сіверському напрямках, брав участь у контрнаступі на Харківщині, допоки не отримав важке поранення:
"Моїх товаришів вже більш як 80% немає. Ти приходиш з військової служби, а в тебе ніякої підтримки немає. Там були командири, побратими, а тут ти приходиш і залишаєшся сам", — розповів Денис.
Нині чоловік відвідує психолога, займається з тренером у спортзалі та ходить на масаж:
"Я майже 10 років прослужив в армії. Я ніколи не думав, що звернуся по допомогу, я думав, що в мене все добре. Але ти виходиш на вулицю, там все похмуре, а тут тобі посміхаються та допомагають".
Юридична допомога
Також у просторі надають консультації юристи. За словами Вікторії Гамаюнової, здебільшого ветерани звертаються по допомогу щодо оформлення документів учасника бойових дій та написання рапортів. Якщо треба, партнери простору супроводжуватимуть їх у судах:
"Серед найпоширеніших запитів — це права, які вони мають, на що вони можуть розраховувати, що держава їм гарантує, які пільги. Є питання щодо компенсації своїх витрат, допомоги звернень до органів місцевого самоврядування. Крім того, що надаємо інформацію, ми допомагаємо складати документи до відповідних органів".
Також за словами Вікторія Гамаюнової, до них звертаються члени родини ветеранів:
"Це переважно дружини та матері. Бувають дуже-дуже різні ситуації, на кшталт пропав чи зник безвісти. Питаються, який алгоритми дій? Їм важливо почути підтримку та правильність своїх дій".
Правознавиця нагадала: якщо близька людина зникла безвісти, необхідно:
- за можливості звернутися до військової частини або до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) за місцем проживання чи місцем призову військового із запитом про місцеперебування людини. У відповідь представники ТЦК та СП повинні надіслати письмовий запит на командування військової частини щодо визначення статусу захисника/ці за результатами проведеного на місці службового розслідування;
- звернутися до Нацполіції з заявою про розшук особи, котра зникла безвісти за особливих обставин;
- за кожним фактом зникнення поліція відкриває справу, яка реєструється в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Адже саме початок досудового розслідування дає право написати звернення до військової частини.
- Звернення до військової частини, щоб вони отримували заробітну плату на момент, поки іде розшук.
Усі послуги в просторі надаються безоплатно. Консультації можуть відбуватися, як офлайн, так і онлайн. За словами керівника реабілітаційного простору Владислава Мороко, для цього існують дві гарячі лінії — юридична і психологічна:
"Ми плануємо створити філії в районах і в громадах, а також робити філії в Україні. Поки що ми визначили, що це будуть Умань, Одеса, Київ, але це на наступний рік" — сказав Владислав Мороко.
Знайти реабілітаційний простір "Блокпост" можна у Фейсбуці та Телеграмі.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber