"Росіяни просто ненавидять українців як націю": історія Ірини Липки з Молочанська, яку майже місяць утримували в полоні

"Росіяни просто ненавидять українців як націю": історія Ірини Липки з Молочанська, яку майже місяць утримували в полоні

До помешкання Ірини Липки — начальниці Молочанської міської військової адміністрації (МВА) — російські силовики вдерлись на початку повномасштабного вторгнення. Жінку вивезли до окупованого Токмака та 24 доби утримували в місцевому відділку поліції, схиляючи до співпраці з російською владою.

Власною історією російського полону жінка поділилась із кореспондентами Суспільного.

"Вони прийшли до мене додому": історія Ірини Липки з Молочанська, яку росіяни майже місяць утримували в полоні
Ірина Липка, начальниця Молочанської міської військової адміністрації. Особистий архів Ірини Липки
"Вони прийшли до мене, прийшли додому 31 березня 2022 року о 6 годині ранку. У токмацькому відділку, в камері Служби безпеки України, що при відділку поліції, я просиділа 24 доби. Вони схиляли до співпраці — вимагали звернутись до людей по відеозв'язку, щоб місцеві не противились російській окупації. Говорили, що будуть мене судити й вивезуть до Росії", — розповіла Ірина Липка.

Через тиждень перебування в полоні, окупаційні силовики змусили жінку скласти повноваження міського голови Молочанська, що на Запоріжжі:

"В залі засідань росіяни мене допитали — я там написала заяву на складення повноважень. Поїхали у міську раду — намагалися зібрати сесію, але сесія не зібралася і рішення це не винесли на порядок денний. Вони ж розуміли, що я не буду співпрацювати", — згадувала Липка.

Впродовж незаконного утримання в райвідділку Токмака, жінку майже щодня допитували та шантажували силовики РФ, аби та погодилась на співпрацю:

"Мене завжди допитували пізно ввечері. Кожного разу коли приходила назад до ізолятора — сідала на ліжко, обхоплювала руками голову, нахилялася та сиділа годинами — просто в голові був "холодець". Я за себе боялась, не можу сказати , що я не боялась, але найбільше боялася за дітей. Адже вони казали: "Ти ж знаєш, що твій син Дмитро надавав бензин для коктейлів Молотова. Розумієш, що ми з ним зробимо", — розповіла начальниця МВА.

Зі слів Ірини Липки, пройти російський полон та не зламатись психологічно їй допомагала творчість — у камері райвідділку окупованого міста жінка написала шість віршів:

"Перший я написала 2 квітня — про роботу, думки, а потім моїм дітям, моїй родині, моїм друзям. Біографію у віршованій формі на 36 куплетів. Розуміла, що в мене шансів вийти 50 на 50 і хотіла цими віршами сказати те, що я не встигла".

Через 24 доби російські військові випустили Ірину Липку так і не схиливши її до співпраці з російською окупаційною владою. Надалі жінка виїхала з тимчасово захопленої території Запорізької області через блокпост поблизу Василівки:

"Вийшла з ізолятора 23 квітня — мене випустили з умовою, що я не повернусь до роботи та не буду вести агітаційну діяльність проти Росії та буду здавати українців. А вже 10 травня я виїхала до Запоріжжя, попередньо проїхавши 8 блокпостів", — підсумувала Липка.

"Росіяни просто ненавидять українців як націю. У їхніх головах закладено з молоком матері те, що вони велика нація, що вони мають право вказувати: кому як жити та що робити"
Ірина Липканачальниця Молочанської МВА

Що відомо про викрадення цивільних на окупованих територіях Запорізької області

  • 17 квітня ГО "Медійна ініціатива за права людини" повідомила, в тимчасово окупованому Енергодарі росіяни дев'ять місяців утримують у полоні в місцевому відділку поліції працівника Запорізької атомної електростанції Сергія Спартесного, якому понад 60 років. Стан здоров'я чоловіка достеменно невідомий.
  • 12 квітня Інститут масової інформації повідомив, що росіяни викрали та майже 8 місяців утримують у полоні журналістку Анастасію Глуховську з тимчасово окупованого Мелітополя Запорізької області. Спроби рідних розшукати жінку виявились марними, адже окупанти не надають жодних даних про її стан та місцеперебування.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок