Експерти МАГАТЕ повідомили, що у тимчасово окупованому Енергодарі зруйнована підстанція "Луч"

Експерти МАГАТЕ повідомили, що у тимчасово окупованому Енергодарі зруйнована підстанція "Луч"

Ситуація на ЗАЕС: експерти МАГАТЕ вкотре чули вибухи поблизу станції
Група експертів МАГАТЕ оцінює пошкодження на електропідстанції в тимчасово окупованому місті Енергодар, червень 2024 року. МАГАТЕ

Експерти Міжнародного агенства з атомної енергетики (МАГАТЕ), які перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС (ЗАЕС), повідомили, що в тимчасово окупованому Енергодарі зруйнована підстанція "Луч".

Про це сьогодні, 21 червня, повідомили в пресрелізі на сайті Міжнародного агентства з атомної енергії.

Експерти агенції відвідали електропідстанцію "Луч", яка, за твердженням представників ЗАЕС, зазнала пошкоджень внаслідок атаки безпілотника в середу, 19 червня:

"Після цієї події в Енергодарі, де проживає більшість персоналу ЗАЕС, і який живився від підстанцій "Луч" та "Радуга", у середу ввечері зникла електроенергія. Група МАГАТЕ, яка базується на ЗАЕС, у четвер вирушила на підстанцію "Луч", підтвердивши, що вона зруйнована та не працює", — зазначили в агенції.
У тимчасово окупованому Енергодарі зруйнована підстанція "Луч"
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. AP
"Підстанція "Луч" зазвичай забезпечує електроенергією частини міста Енергодар та інші райони, такі як водонасосна станція міста, промислова зона та навколишні невеликі населені пункти. Відучора (20 червня — ред.) частина Енергодару отримувала електроенергію через підстанцію"Радуга", — йдеться у пресрелізі агенції.

Зі слів команди МАГАТЕ, електропостачання Запорізької АЕС не зазнало пошкоджень, оскільки станція не отримує стороннього живлення ні від підстанції "Луч", ні від "Радуги".

"Запорізька атомна електростанція, яка вже втратила доступ до більшості зовнішніх ліній електропередач, є особливо вразливою в цьому відношенні. Під час повномасштабного вторгнення вона неодноразово втрачала зовнішнє живлення. Пошкодження підстанції "Луч" безпосередньо вплинуло на персонал станції, який проживає в Енергодарі, що прилягає до ЗАЕС, а отже, також вплинуло на ядерну безпеку", — заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Також експерти МАГАТЕ вкотре повідомляють:

"Продовжують чути ознаки військової активності протягом останнього тижня, включаючи вибухи поблизу майданчика 16 і 17 червня. Представники Запорізької АЕС повідомили експертам агенції, що впливу на сам майданчик та поблизу нього не було. Більшість днів експерти МАГАТЕ також чули вибухи далі від місця події", — йдеться в звіті.

До того ж команда агенції продовжила обходи в рамках своєї регулярної діяльності з моніторингу ядерної безпеки Запорізької АЕС, зокрема обговорила з представниками станції план ремонту атомних блоків № 1 і 2 на друге півріччя 2024 року.

Також міжнародна місія спостерігала за випробуваннями системи безпеки блоку №5 та оглянула навчально-дослідний центр ЗАЕС, де встановлені тренажери для навчання персоналу оперативної зміни.

Раніше міський голова Енергодара Дмитро Орлов повідомляв Суспільному, що в Енергодарі з 19 червня немає електропостачання. 20 червня частково його вдалося відновити, проте деякі мікрорайони залишалося без електрики. Це пов'язано з обстрілами підстанції російськими військовими.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.

  • 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
  • 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
  • 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
  • 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
  • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок