"Звичайно було страшно": у Запоріжжі пересадили нирку від матері доньці

"Звичайно було страшно": у Запоріжжі пересадили нирку від матері доньці

У Запорізькій обласній клінічній лікарні провели родинну трансплантацію нирки. Пацієнткою стала 34-річна жителька прифронтового Оріхова Юлія Ліпунова, яка протягом тривалого часу хворіла на цукровий діабет, а торік їй поставили діагноз — ниркова недостатність. Донором зголосилася стати її мати Ольга Юрченко.

Юлія Ліпунова — жителька прифронтового Оріхова, розповідає, в 16 років їй поставили діагноз — цукровий діабет, як наслідок, торік у жінки виявили ниркову недостатність:

"Звичайно було старшно": у Запоріжжі пересадили нирку від матері доньці
Юлія Ліпунова, пацієнтка, якій пересадили нирку. Суспільне Запоріжжя
Я хворію на цукровий діабет вже 18 років. Це й спричинило функцію зниження роботи нирок. Цукровим діабетом хворіла бабуся, папіна мама. Чи може стрес великий перенесла, одразу на інсулін мене посадили. ”

Юлія була вимушена робити гемодіаліз. Розповідає, впродовж місяця тричі на тиждень їздила на процедуру з Оріхова до Запоріжжя:

"Звичайно було старшно": у Запоріжжі пересадили нирку від матері доньці
Юлія Ліпунова на гемодіалізі. Архів Юлії Ліпунової
"Чотири години лежиш не рухаючись. Бувало, що чоловік мене виносив звідтіля, тому-що під час діалізу відкрилася рвота, тиск скакав і під 200 і може впасти на 108. Ця процедура дуже втомлює. Нічого не турбувало, просто не можеш ходити, встаєш, тобі погано, рідина у ногах, ти відчуваєш, як ти йдеш, а воно все бовтається в ногах".

Завжди була поруч та підтримувала Юлію, її мама — 52-річна Ольга Юрченко. Жінка каже: коли лікарі поставили перед вибором: або все життя робити доньці гемодіаліз, або ж зробити операцію з пересадки органу, не вагаючись погодилась стати донором:

"Звичайно було старшно": у Запоріжжі пересадили нирку від матері доньці
Ольга Юрченко, донор (мати Юлії). Суспільне Запоріжжя
"Як я можу не допомогти рідній дитині? Вона у мене одна. Звичайно було старшно".

Завідувач відділення трансплантації та нефрології обласної лікарні Євген Гайдаржі розповідає, операція тривала дві години та минула без ускладнень:

"Звичайно було старшно": у Запоріжжі пересадили нирку від матері доньці
Євген Гайдаржі, завідувач відділення трансплантації та нефрології обласної лікарні. Суспільне Запоріжжя
"Підготовка до операції проходила в звичайному режимі. Взяті були всі обстеження. Виявляли функціональний стан органу, як донора, так і реципієнта. Лабораторія виявила виключення на всі інфекції, які є протипоказанням до трансплантації. Після цього було виконано хірургічне втручання”.

Ольга та Юлія кажуть, після операції почувають себе добре та готуються до виписки. Надалі будуть на амбулаторному спостереженні:

"Звичайно було старшно": у Запоріжжі пересадили нирку від матері доньці
Ольга та Юлія в палаті. Суспільне Запоріжжя
"Реабілітація, як у мами, так й у доньки, як після звичайної операції. Повертаються вони до звичайного життя. Що стосується доньки, далі буде підбір імуносупресивної терапії, але це набагато краще, ніж бути на гемодіалізі та немає ризиків ускладнень захворювання, пов'язані з цукровим діабетом", — розповідає Євген Гайдаржі.
"Звичайно було старшно": у Запоріжжі пересадили нирку від матері доньці
Ольга та Юлія з лікарем. Суспільне Запоріжжя

З початку року в Запорізькій обласній клінічній лікарні було виконано 3 трансплантації нирки. Необхідність в таких операціях велика. Відділення гемодіалізу заповнені пацієнтами, поки що, не вистачає лише донорів, додав Євген Гайдаржі.

Що відомо про трансплантацію органів у Запорізькій області

У 2024 році Запорізька обласна клінічна лікарня (ЗОКЛ) увійшла до списку з 39 лікувальних закладів, які підписали договір із НСЗУ на проведення пересадки нирок та печінки. Відповідно для пацієнтів ЗОКЛ такі трансплантації безоплатні.

Саме держава бере на себе усі витрати, пов’язані з пересадкою органів. Йдеться про консультації спеціалістів, лабораторні та інструментальні дослідження (при чому як для донора, так і для реципієнта), про сам процес трансплантації та про післяопераційну медикаментозну, психологічну та соціальну підтримку.

У Запорізькій обласній клінічній лікарні трансплантація проводиться як жителям Запоріжжя й області, так і жителям інших регіонів. Задля здійснення трансплантації в обласній лікарні потрібно насамперед звернутися до медичної установи та зареєструватися. Також пацієнт із встановленим відповідним діагнозом може перевестись з іншої лікарні.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок